Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Příručka optimalizace pro vyhledávače (SEO)

Pro koho je tato příručka určena?

Pokud vlastníte, spravujete, zpeněžujete nebo propagujete online obsah prostřednictvím vyhledávače Google, je tato příručka určena právě vám. Můžete být také majitelem rostoucí a prosperující firmy, vlastníkem tuctu webů, specialistou na SEO ve webové agentuře nebo odborníkem na SEO pro kutily, který je nadšený mechanikou vyhledávání: i pro vás je tato příručka užitečná. Pokud máte zájem mít kompletní přehled o základech SEO podle našich osvědčených postupů, jste skutečně na správném místě. Tento průvodce vám neposkytne žádná tajemství, díky kterým se váš web automaticky umístí na prvním místě v Googlu (omlouváme se). Nicméně dodržování osvědčených postupů vyhledávačům usnadní procházení, indexování a pochopení vašeho obsahu.

Optimalizace pro vyhledávače (SEO) často spočívá v drobných úpravách částí vašeho webu. Při samostatném pohledu se tyto změny mohou zdát jako malá postupná vylepšení, ale v kombinaci s dalšími optimalizacemi mohou mít znatelný dopad na uživatelské prostředí vašeho webu a jeho výkon ve výsledcích organického vyhledávání. S mnoha tématy uvedenými v této příručce jste již pravděpodobně obeznámeni, protože jsou základními složkami každé webové stránky, ale možná je nevyužíváte naplno.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Měli byste vytvářet webové stránky tak, aby přinášely užitek uživatelům a veškerou optimalizaci zaměřit na zlepšení uživatelského komfortu. Jedním z těchto uživatelů je i vyhledávač, který pomáhá ostatním uživatelům objevit váš obsah. Cílem SEO je pomoci vyhledávačům pochopit váš obsah. Váš web může být menší nebo větší než ukázkový web a může nabízet výrazně odlišný obsah, ale témata optimalizace uvedená v této příručce platí pro weby všech velikostí a typů. Tento průvodce vám tedy poskytne nové nápady a tipy, jak vylepšit vaše webové stránky.

Než začneme

Slovníček

Zde je stručný slovníček důležitých pojmů použitých v této příručce:

Index – Google ukládá všechny webové stránky, o kterých ví, do svého indexu. Záznam v indexu pro každou stránku popisuje obsah a umístění (adresu URL) dané stránky. Do indexu se stránka načte, Google ji přečte a přidá do indexu: Google dnes indexoval několik stránek na mém webu.

Crawling (procházení) – Proces vyhledávání nových nebo aktualizovaných webových stránek. Google objevuje adresy URL sledováním odkazů, čtením map stránek a mnoha dalšími způsoby. Google prochází web, hledá nové stránky a poté je indexuje (pokud je to vhodné).

Crawler – Automatizovaný software, který prochází (načítá) stránky z webu a indexuje je.

Googlebot – Obecný název crawleru společnosti Google. Googlebot neustále prochází web.

SEO – Optimalizace pro vyhledávače: proces vylepšování stránek pro vyhledávače. Také pracovní název člověka, který se touto činností živí: Právě jsme přijali nového SEO specialistu, aby zlepšil naši prezentaci na webu.

Jste na Googlu?

Zjistěte, zda je váš web v indexu Google

Vyhledejte domovskou adresu URL svého webu. Pokud se zobrazí výsledky, jste v indexu. Například vyhledání site:collabim.cz vrátí tyto výsledky.

Pokud váš web není v seznamu Google

Přestože Google prohledává miliardy stránek, je nevyhnutelné, že některé weby zkrátka přehlédne. Pokud prohledávače nějaký web vynechají, je to často z následujících důvodů:

 • stránka není dobře propojena s ostatními stránkami na webu,
 • právě jste spustili nový web a Google ho ještě nestihl projít,
 • design webu ztěžuje Googlu efektivní procházení jeho obsahu,
 • Google při pokusu o procházení vašeho webu zaznamenal chybu,
 • vaše zásady blokují procházení webu společností Google.

Jak dostanu své stránky na Google?

Google je plně automatizovaný vyhledávač, který pomocí webových crawlerů neustále prozkoumává web a hledá stránky, které by mohl přidat do svého indexu. Obvykle nemusíte dělat nic jiného, než své stránky na web umístit. Ve skutečnosti naprostá většina webů uvedených ve výsledcích Google není ručně odeslána k zařazení, ale je nalezena a přidána automaticky při procházení webu.

Základní informace o vyhledávání popisují nejdůležitější prvky tvorby webových stránek vhodných pro Google. Ačkoli neexistuje žádná záruka, že crawler najde konkrétní web, dodržování základních zásad vyhledávání může pomoci tomu, aby se váš web objevil ve výsledcích vyhledávání.

Služba Google Search Console poskytuje nástroje, které vám pomohou odeslat obsah do vyhledávače Google a sledovat, jak si váš obsah vede. Pokud chcete, může vám služba Search Console dokonce zasílat upozornění na kritické problémy, na které Google u vašeho webu narazí. Zaregistrujte se do služby Search Console.

Zde je několik základních otázek, které si můžete položit vzhledem ke svému nově vzniklému webu:

 • Zobrazuje se můj web na Googlu?
 • Podávám uživatelům kvalitní obsah?
 • Zobrazuje se můj místní podnik na Googlu?
 • Je můj obsah rychlý a snadno přístupný na všech zařízeních?
 • Je můj web bezpečný?

Potřebujete odborníka na SEO?

SEO specialista je člověk vyškolený pro zlepšení vaší viditelnosti ve vyhledávačích. Podle tohoto průvodce se naučíte dost na to, abyste byli na dobré cestě k optimalizovanému webu. Kromě toho můžete zvážit najmutí odborníka na SEO, který vám pomůže s auditem vašich stránek.

Rozhodnutí najmout si SEO specialistu je důležité rozhodnutí, které může potenciálně zlepšit vaše stránky a ušetřit čas. Ujistěte se, že jste prozkoumali potenciální výhody objednání SEO služeb, stejně jako škody, které může nezodpovědný SEO specialista na vašich stránkách napáchat. Mnoho SEO a dalších agentur a konzultantů poskytuje majitelům webových stránek užitečné služby, např:

 • přezkoumání obsahu nebo struktury vašich stránek,
 • technické poradenství v oblasti vývoje webových stránek: například hosting, přesměrování, chybové stránky, používání JavaScriptu,
 • tvorbu obsahu,
 • správu online kampaní pro rozvoj podnikání,
 • analýzu klíčových slov,
 • školení v oboru SEO,
 • odborné znalosti konkrétních trhů a zeměpisných oblastí.

Pokud uvažujete o najmutí SEO specialisty, pak platí, že čím dříve, tím lépe. Skvělá příležitost je ve chvíli, kdy zvažujete redesign webu nebo plánujete spuštění nového webu. Tímto způsobem můžete společně se SEO odborníkem zajistit, aby byl váš web od základu navržen tak, aby byl přívětivý pro vyhledávače. Dobrý SEO specialista však může pomoci vylepšit i stávající web.

Pomozte Googlu najít váš obsah

Prvním krokem k tomu, aby se vaše stránky dostaly na Google, je ujistit se, že je Google najde. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je odeslat mapu stránek, tzv. sitemapu. Mapa stránek je soubor na vašem webu, který informuje vyhledávače o nových nebo změněných stránkách na vašem webu.

Google vyhledává stránky také prostřednictvím odkazů z jiných stránek. Zjistěte, jak podpořit lidi, aby objevili vaše stránky, pomocí propagace vašich stránek.

Sdělte společnosti Google, které stránky nechcete procházet

Pro informace, které nejsou citlivé, zablokujte nežádoucí procházení pomocí souboru robots.txt

Soubor robots.txt říká vyhledávačům, zda mohou přistupovat k částem vašeho webu, a tedy je procházet. Tento soubor, který se musí jmenovat robots.txt, se umístí do kořenového adresáře vašeho webu. Je možné, že stránky zablokované souborem robots.txt mohou být přesto prohledávány, proto pro citlivé stránky použijte bezpečnější metodu.

# brandonsbaseballcards.com/robots.txt
# Říká Googlu, aby neprocházel žádné adresy URL v nákupním košíku ani obrázky ve složce 
# s ikonami, protože nebudou užitečné ve výsledcích vyhledávání Google.
User-agent: googlebot
Disallow: /checkout/
Disallow: /icons/

Možná nechcete, aby byly některé stránky vašeho webu procházeny, protože by nemusely být pro uživatele užitečné, pokud by se nacházely ve výsledcích vyhledávání. Všimněte si, že pokud váš web používá subdomény a chcete, aby určité stránky na konkrétní subdoméně nebyly procházeny, budete muset pro tuto subdoménu vytvořit samostatný soubor robots.txt. Další informace o souboru robots.txt naleznete v článku Jak správně nastavit robots.txt.

❌ Robotům nikdy nepovolujte procházet:

 • interní stránky (uživatelé totiž nemají rádi, když kliknou na výsledek vyhledávání a dostanou se na zcela jinou stránku, než očekávali),
 • adresy URL vytvořené v důsledku proxy služeb.

Pro citlivé informace používejte bezpečnější metody

Soubor robots.txt není vhodným ani účinným způsobem blokování citlivých nebo důvěrných materiálů. Pouze instruuje roboty, že stránky nejsou určeny pro ně, ale nezabrání vašemu serveru, aby tyto stránky doručil prohlížeči, který o ně požádá. Jedním z důvodů je to, že vyhledávače by mohly stále odkazovat na adresy URL, které blokujete (zobrazují pouze adresu URL, bez odkazu na název nebo úryvek), pokud by se někde na internetu náhodou objevily odkazy na tyto adresy URL (například v protokolech odkazů).

Také nekompatibilní nebo nepoctivé vyhledávače, které neuznávají standard pro vyloučení robotů, by mohly nedodržovat pokyny souboru robots.txt. Taktéž zvědavý uživatel by mohl prozkoumat adresáře nebo podadresáře v souboru robots.txt a odhadnout adresu URL obsahu, který nechcete, aby byl viděn.

V takových případech použijte značku noindex, pokud chcete pouze to, aby se stránka nezobrazovala ve vyhledávači Google, ale nevadí vám, když se na ni dostane jakýkoli uživatel s odkazem. Pro skutečné zabezpečení použijte vhodné autorizační metody, například vyžadování uživatelského hesla nebo zcela odstraňte takový obsah z webu.

Pomozte Googlu (a uživatelům) porozumět vašemu obsahu

Umožněte Googlu vidět vaši stránku stejně jako uživatel

Když robot Google prochází stránku, měl by ji vidět stejně jako běžný uživatel. Pro optimální vykreslování a indexování vždy umožněte společnosti Google přístup k souborům JavaScript, CSS a obrázkům používaným na vašich webových stránkách. Pokud soubor robots.txt vašeho webu znemožňuje procházení těchto prostředků, přímo to poškozuje dobré vykreslování a indexování vašeho obsahu algoritmy Googlu. To může mít za následek neoptimální hodnocení.

Doporučené opatření: Použijte nástroj Kontrola URL. Umožní vám přesně zjistit, jak Google vidí a vykresluje váš obsah, a pomůže vám identifikovat a odstranit řadu problémů s indexováním na vašem webu.

Vytvářejte jedinečné a relevantní titulky stránek

Element <title> sděluje uživatelům i vyhledávačům, jakým tématem se daná stránka zabývá. Umístěte prvek <title> do prvku <head> dokumentu HTML a vytvořte jedinečný text názvu pro každou stránku na webu.

<html>
<head>
   <title>SEO akademie Collabim</title>
   <meta name="description" content="SEO pro začátečníky i pokročilé. 
    To vše najdete v naší SEO akademii – Collabim. 
  Od title a description až po pokročilé analýzy klíčových slov.">
</head>
<body>
...

Ovlivněte titulky zobrazované ve výsledcích vyhledávání

Pokud se váš dokument objeví na stránce s výsledky vyhledávání, může se obsah elementu <title> zobrazit jako název výsledku vyhledávání v podobě odkazu, který vede na příslušnou webovou stránku.

SEO příručka: title

Element <title> pro domovskou stránku může obsahovat název webu nebo firmy a další důležité informace, jako je fyzické umístění firmy nebo třeba několik jejích hlavních činností či nabídek.

✔ Přesně popište obsah stránky

Zvolte takový text titulku, který se čte přirozeně a účinně popisuje téma stránky.

❌ V elementu <title> se vyhněte používání textu, který:

 • nemá žádnou souvislost s obsahem stránky,
 • je výchozí nebo neurčitý, například „Bez názvu“ nebo „Nová stránka 1“.

✔ Vytvářejte jedinečné prvky <title> pro každou stránku

Ujistěte se, že každá stránka na vašem webu má v elementu <title> jedinečný text, který pomůže Googlu zjistit, jak se stránka liší od ostatních na vašem webu. Pokud váš web používá samostatné mobilní stránky, nezapomeňte popisný text v prvcích <title> použít i na mobilních verzích.

❌ Vyhněte se také:

 • používání totožného textu ve všech prvcích <title> na všech stránkách webu nebo na velké skupině stránek.

✔ Používejte stručné, ale popisné prvky <title>

Titulky mohou být krátké a zároveň informativní. Pokud je text v prvku <title> příliš dlouhý nebo je z jiného důvodu považován za méně relevantní, může společnost Google ve výsledku vyhledávání zobrazit pouze část textu v prvku <title> nebo automaticky vygenerovaný odkaz na název.

❌ Vyhněte se:

 • používání extrémně dlouhého textu v prvcích <title>, který není pro uživatele užitečný,
 • vkládání nepotřebných klíčových slov do prvku <title>.

Používejte značku meta description

Meta description poskytuje společnosti Google a dalším vyhledávačům souhrnnou informaci o tom, čeho se stránka týká. Titulek stránky by mělo ideálně tvořit několik slov nebo fráze, zatímco meta description stránky může být věta, dvě nebo dokonce krátký odstavec. Stejně jako prvek <title> se značka meta description umísťuje do prvku <head> dokumentu HTML.

<html>
<head>
    <title> SEO akademie Collabim </title>
    <meta name="description" content=" SEO pro začátečníky i pokročilé. 
    To vše najdete v naší SEO akademii – Collabim. Od title a description 
    až po pokročilé analýzy klíčových slov.">
</head>
<body>
...

Jaké jsou přednosti meta description tagů?

Značky meta popisu jsou důležité, protože je Google může použít jako úryvky pro vaše stránky ve výsledcích vyhledáván. Všimněte si, že říkáme „může“, protože Google se může rozhodnout použít relevantní část viditelného textu vaší stránky, pokud dobře odpovídá dotazu uživatele. Přidání tagů meta popisu ke každé vaší stránce je vždy dobrým postupem pro případ, že by Google nemohl najít vhodný výběr textu, který by v SERPu použil.

SEO příručka: Meta description

✔ Přesně shrňte obsah stránky

Napište popis, který by uživatele informoval a zároveň zaujal, pokud by viděli váš meta description jako úryvek ve výsledku vyhledávání. Ačkoli neexistuje žádná minimální nebo maximální délka textu v meta tagu description, doporučujeme se ujistit, že je dostatečně dlouhý, aby se ve vyhledávání zobrazil celý (mějte na paměti, že uživatelé mohou vidět různě velké úryvky v závislosti na tom, jak a kde hledají), a obsahuje všechny relevantní informace, které by uživatelé potřebovali k tomu, aby zjistili, zda pro ně bude stránka užitečná a relevantní.

❌ Čemu se vyhnout:

 • psaní tagu meta description, který nemá žádný vztah k obsahu stránky,
 • používání obecných popisů typu „Toto je webová stránka.“ nebo „Stránka o marketingu“,
 • vyplňování popisu pouze klíčovými slovy,
 • kopírování a vkládání celého obsahu dokumentu do značky meta description.

✔ Používejte jedinečné popisy pro každou stránku

Rozdílné meta description tagy pro každou stránku pomáhá uživatelům i Googlu, zejména při vyhledávání, kdy uživatelé mohou zobrazit více stránek na vaší doméně (například při vyhledávání pomocí operátoru site:). Pokud má váš web tisíce nebo dokonce miliony stránek, ruční vytváření tagů meta description pravděpodobně není možné. V takovém případě můžete automaticky generovat značky meta description na základě obsahu každé stránky.

❌ Čemu se vyhnout:

 • používání jediné značky meta description na všech stránkách webu nebo velké skupině stránek.

Používejte značky nadpisů ke zvýraznění důležitého textu

Pomocí smysluplných nadpisů můžete označit důležitá témata a vytvořit hierarchickou strukturu obsahu, která uživatelům usnadní orientaci na stránce.

✔ Představte si, že píšete osnovu

Podobně jako při psaní osnovy rozsáhlé práce si promyslete, jaké budou hlavní a dílčí body obsahu na stránce, a rozhodněte se, kde vhodně použít nadpisy.

❌ Následujícímu se vyhněte:

 • použití nadpisů, které by nepomohlo při definování struktury stránky,
 • použití značek nadpisů tam, kde je vhodnější použít spíše jiné značky jako <em> a <strong>,
 • chybnému přecházení z jedné velikosti nadpisu na druhou (např. navázání úrovní <h5> na nadpis <h2> apod.).

✔ Na stránce používejte nadpisy střídmě

Používejte značky nadpisů tam, kde to dává smysl. Příliš mnoho značek nadpisů na stránce může uživatelům ztížit prohledávání obsahu a mohou mít potíže určit, kde jedno téma končí a druhé začíná.

❌ Vyhněte se proto:

 • nadměrnému používání nadpisů na stránce,
 • velmi dlouhým nadpisům,
 • používání značek nadpisů pouze pro stylizaci textu, nikoliv pro prezentaci struktury.

Přidejte strukturovaná data

Strukturovaná data jsou kód, který můžete přidat na stránky svých webů a pomoci tak obsah vyhledávačům lépe pochopit, co se na vašich stránkách nachází. Vyhledávače mohou toto porozumění využít k užitečnému (a poutavému) zobrazení vašeho obsahu ve výsledcích vyhledávání. To zase může pomoci přilákat ten správný typ zákazníků pro vaši firmu.

SEO příručka: Strukturovaná data

Pokud například máte internetový obchod a označíte strukturovanými daty stránku s jednotlivými produkty, pomůže to Googlu pochopit, že na stránce je kolo, dále jeho cena a hodnocení zákazníků. Tyto informace se mohou zobrazit v úryvku výsledků vyhledávání a takové výsledky pak označujeme pojmem rich results (lze přeložit jako rozšířené výsledky).

Značky strukturovaných dat používané pro rich results jsou také užitečné k zobrazení relevantních výsledků v jiných formátech. Například pokud máte kamenný obchod, označení otevírací doby umožní vašim potenciálním zákazníkům najít vás přesně ve chvíli, kdy vás potřebují. Získají tak informaci, zda je váš obchod v době vyhledávání otevřený/zavřený.

SEO příručka: Lokální SEO

Lze takto označit mnoho informací důležitých pro podnikání:

 • produkty, které prodáváte,
 • místo podnikání,
 • videa o vašich produktech nebo podnikání,
 • otevírací dobu,
 • seznamy akcí,
 • recepty,
 • logo vaší společnosti a mnoho dalšího.

K popisu obsahu doporučujeme používat strukturovaná data v kombinaci s některou z podporovaných značek. Ty jednoduše přidáte do kódu HTML svých stránek nebo lze použít nástroje jako Data Highlighter a Markup Helper.

✔ Zkontrolujte správné použití strukturovaných dat pomocí testu rozšířených výsledků

Po označení obsahu je vhodné použít Google Rich Results test (test rozšířených výsledků Google), abyste se ujistili, že při implementaci nedošlo k chybám. Můžete buď zadat adresu URL, na které se obsah nachází, nebo zkopírovat skutečný kód HTML, který značky obsahuje.

❌ Vyhněte se hlavně:

 • používání neplatných značek.

✔ Použití zvýrazňovače dat a pomocníka pro značkování

Pokud chcete vyzkoušet strukturované značení, aniž byste měnili zdrojový kód webu, můžete použít nástroj Data Highlighter, který je integrován do Google Search Console a podporuje podmnožinu různých typů obsahu.

Pokud chcete mít kód značkování připravený ke zkopírování a vložení na stránku, vyzkoušejte nástroj Markup Helper.

❌ Rozhodně se vyhněte:

 • změně zdrojového kódu webu, pokud si nejste jisti implementací značek.

✔ Sledujte, jak si vaše označené stránky vedou

Různé přehledy rozšířených výsledků v Google Search Console ukazují, kolik stránek s určitým typem označení Google na vašem webu zjistil, kolikrát se objevily ve výsledcích vyhledávání a kolikrát na ně lidé klikli za posledních 90 dní. Zobrazuje také všechny chyby, které Google odhalil.

❌ Čemu se vyhnout:

 • přidávání strukturovaných dat, která nejsou pro uživatele viditelná,
 • vytváření falešných recenzí nebo přidávání irelevantních značek.

Správa vašeho vzhledu ve výsledcích vyhledávání Google

Správná strukturovaná data na vašich stránkách také umožňují, aby vaše stránka měla nárok na mnoho speciálních funkcí ve výsledcích vyhledávání Google, včetně recenzí v podobě hvězdiček, efektně zdobených výsledků a dalších.

Uspořádejte hierarchii svých stránek

Pochopte, jak vyhledávače používají adresy URL

Vyhledávače potřebují pro každý kus obsahu jedinečnou adresu URL, aby mohly tento obsah procházet, indexovat a odkazovat na něj uživatele. Různý obsah (například různé produkty v obchodě) i upravený obsah (například překlady nebo regionální varianty) musí používat samostatné adresy URL, aby se ve vyhledávání zobrazovaly odpovídajícím způsobem.

Adresy URL jsou obvykle rozděleny do několika samostatných částí:
protokol://názevwebu/cesta/názevsouboru?řetězecdotazu#fragment

Například:
https://www.priklad.cz/BezeckeBoty/Damske.htm?velikost=38#info

Společnost Google doporučuje, aby všechny webové stránky používaly protokol HTTPS, pokud je to možné. Pamatujte také, že Google rozlišuje mezi verzí webu s www a bez www (například www.collabim.cz nebo jen collabim.cz). Při přidávání webu do služby Google Search Console doporučujeme přidat jak verzi http://, tak https://, stejně jako verzi a www a bez www.

Cesta, název souboru a řetězec dotazu určují, který obsah z vašeho serveru bude zpřístupněn. Tyto tři části rozlišují malá a velká písmena, takže „SOUBOR“ by vedl k jiné adrese URL než „soubor“ . Název webu a protokol nerozlišují velká a malá písmena, nehrála by zde proto roli.

Fragment (v tomto případě #info) obecně určuje, na kterou část stránky prohlížeč přejde. Protože samotný obsah je obvykle stejný bez ohledu na fragment, vyhledávače jakýkoliv použitý fragment běžně ignorují.

Při odkazování na domovskou stránku je koncové lomítko za názvem webu nepovinné, protože vede na stejný obsah (https://collabim.cz/ je stejné jako https://collabim.cz). U cesty a názvu souboru by bylo koncové lomítko považováno za jinou adresu URL (signalizující buď soubor, nebo adresář), například https://collabim.cz/akademie/ není totéž jako https://collabim.cz/akademie.

Navigace je důležitá pro vyhledávače

Navigace na webových stránkách je důležitá pro to, aby návštěvníci rychle našli požadovaný obsah. Může také pomoci vyhledávačům pochopit, jaký obsah považuje majitel webu za důležitý. Přestože výsledky vyhledávání Google jsou poskytovány na úrovni stránek, Google má také rád představu o tom, jakou roli hraje daná stránka v celkovém obrazu webu.

SEO příručka: Navigace na webu

 

Naplánujte si navigaci podle domovské stránky

Všechny weby mají domovskou nebo hlavní stránku, která je obvykle nejnavštěvovanější stránkou webu a pro mnoho návštěvníků je výchozím místem navigace. Pokud váš web nemá jen několik stránek, promyslete, jak budou návštěvníci přecházet z obecné stránky (kořenové stránky) na stránku obsahující konkrétnější obsah. Máte kolem určité tematické oblasti dostatek stránek, aby mělo smysl vytvořit stránku popisující tyto související stránky (například kořenová stránka -> výpis souvisejících témat -> konkrétní téma)? Máte stovky různých produktů, které je třeba zařadit do několika stránek kategorií a podkategorií?

Použití drobečkové navigace

Drobečková navigace je řada interních odkazů v horní nebo dolní části stránky, která umožňuje návštěvníkům rychlý přechod zpět na předchozí část nebo na kořenovou stránku. Mnoho drobečkových navigací má jako první odkaz vlevo nejobecnější stránku (obvykle kořenovou stránku) a seznam konkrétnějších sekcí je uveden vpravo. Při zobrazování drobečkové navigace doporučujeme používat strukturovaná data.

SEO příručka: Drobečková navigace

Vytvoření jednoduché navigační stránky pro uživatele

Navigační stránka je jednoduchá stránka na vašem webu, která zobrazuje strukturu vašeho webu a obvykle se skládá z hierarchického seznamu stránek na vašem webu. Tuto stránku mohou návštěvníci navštívit, pokud mají problémy s nalezením stránek na vašem webu. I když tuto stránku navštěvují také vyhledávače, které tak získají dobré pokrytí stránek na vašem webu, je určena především lidským návštěvníkům.

✔ Vytvoření přirozeně plynoucí hierarchie

Usnadněte uživatelům co nejvíce přechod od obecného obsahu k tomu konkrétnímu, který na webu chtějí najít. Přidejte navigační stránky, pokud to dává smysl, a efektivně je zapracujte do struktury interních odkazů. Ujistěte se, že všechny stránky na vašem webu jsou dosažitelné prostřednictvím odkazů a že k jejich nalezení není třeba funkce interního vyhledávání. V případě potřeby odkazujte na související stránky, aby uživatelé snadno objevili podobný obsah.

❌ Vyhněte se:

 • vytváření složitých sítí navigačních odkazů, například vzájemné propojení každé stránky na webu se všemi zbývajícími stránkami,
 • přehnanému rozdělování obsahu (aby se uživatelé nedostávali z domovské stránky na dvacet kliknutí).

✔ Pro navigaci používejte text

Řešení navigace mezi stránkami na vašem webu pomocí textových odkazů usnadňuje vyhledávačům procházení a pochopení vašich stránek. Při vytváření stránek pomocí JavaScriptu používejte prvky s adresami URL jako hodnotami atributu href a generujte všechny položky nabídky při načtení stránky, namísto toho, abyste čekali na interakci uživatele.

❌ Vyhněte se:

 • navigaci založené výhradně na obrázcích nebo animacích,
 • vyžadování akcí pro navigaci, která je založena na skriptu.

✔ Vytvořte navigační stránky pro uživatele, mapy stránek pro vyhledávače.

Zahrňte jednoduchou navigační stránku pro celý web (nebo nejdůležitější stránky, pokud jich máte stovky nebo tisíce) pro uživatele. Vytvořte sitemapu ve formátu XML, která zajistí, že vyhledávače objeví nové a aktualizované stránky na vašem webu, a bude obsahovat všechny relevantní adresy URL spolu s daty posledních úprav jejich primárního obsahu.

❌ Navigační stránku:

 • nenechte zastarat nefunkčními odkazy,
 • nevytvářejte tak, aby pouze uváděla seznam stránek bez nějakého logického uspořádání, například podle témat.

✔ Zobrazte užitečné stránky 404

Uživatelé občas přijdou na stránku, která na vašem webu neexistuje, a to buď následováním nefunkčního odkazu, nebo zadáním špatné adresy URL. Vlastní stránka 404, která uživatele navede zpět na funkční stránku na vašem webu, může výrazně zlepšit uživatelský zážitek. Zvažte zařazení odkazu zpět na kořenovou stránku a uvedení odkazů na oblíbený nebo související obsah na vašem webu. Ke zjištění zdrojů adres URL, které způsobují chyby 404 („not found“) lze použít službu Google Search Console.

❌ Vyhněte se:

 • povolení indexování stránek 404 ve vyhledávačích (ujistěte se, že je váš webový server nakonfigurován tak, aby při požadavku na neexistující stránky vracel stavový kód 404 nebo – v případě stránek založených na JavaScriptu – zahrnoval značku noindex),
 • blokování procházení stránek 404 prostřednictvím souboru robots.txt,
 • zobrazení pouze neurčité zprávy typu „Nenalezeno“, „404“ nebo vůbec žádné stránky 404,
 • použití designu stránek 404, který není konzistentní se zbytkem webu.

Jednoduché adresy URL zprostředkovávají informace o obsahu

Vytvoření popisných kategorií a názvů souborů pro dokumenty na vašich webových stránkách vám nejen pomůže udržet web lépe organizovaný, ale může vytvořit jednodušší a přívětivější adresy URL pro ty, kteří chtějí na váš obsah odkazovat. Návštěvníky mohou zastrašit extrémně dlouhé a záhadné adresy URL, které obsahují jen málo rozpoznatelných slov.

Adresy URL, jako jsou následující, mohou být matoucí a nepřátelské:

https://www.collabim.cz/slozka1/22447478/x2/14032015.html

Pokud je adresa URL smysluplná, může být užitečnější a srozumitelnější v různých kontextech:

https://www.collabim.cz/akademie/seofaktory/

Adresy URL se zobrazují ve výsledcích vyhledávání

Nakonec nezapomeňte, že adresa URL dokumentu se obvykle v nějaké podobě zobrazuje ve výsledcích vyhledávání Google v blízkosti názvu dokumentu.

Google umí dobře procházet všechny typy struktur adres URL, i když jsou poměrně složité, ale je dobré věnovat čas tomu, aby vaše adresy URL byly co nejjednodušší.

✔ Používejte slova v adresách URL

Adresy URL se slovy, která odpovídají obsahu a struktuře vašeho webu, jsou pro návštěvníky, kteří se po webu pohybují, přívětivější.

❌ Rozhodně se vyhněte:

 • používání dlouhých adres URL se zbytečnými parametry a identifikátory relace,
 • volbě obecných názvů stránek, jako je stranka1.html,
 • používání nadměrného množství klíčových slov, jako například collabim-akademie-SEO-collabim SEO.html.

✔ Vytvoření jednoduché adresářové struktury

Používejte adresářovou strukturu, která dobře uspořádá obsah a usnadní návštěvníkům orientaci na webu. Zkuste použít adresářovou strukturu také k označení typu obsahu, který se na dané adrese URL nachází.

❌ Vyhněte se:

 • hlubokému vnoření podadresářů, jako např…./dir1/dir2/dir3/dir4/dir5/dir6/stranka.html,
 • používání názvů adresářů, které nemají žádnou souvislost s obsahem v nich.

✔ Poskytování jedné verze adresy URL pro přístup k dokumentu.

Abyste zabránili tomu, že uživatelé budou odkazovat na jednu verzi adresy URL a ostatní na jinou verzi (to by mohlo rozdělit reputaci tohoto obsahu mezi adresy URL), zaměřte se na odkazování na jednu adresu URL ve struktuře a vnitřní propojení stránek. Pokud zjistíte, že lidé přistupují ke stejnému obsahu prostřednictvím více adres URL, je dobrým řešením nastavení přesměrování 301 z nepreferovaných adres URL na dominantní adresu URL. Pokud nemůžete přesměrovat, lze použít prvek rel=”canonical” odkazu.

❌ Nedovolte, aby:

 • stránky ze subdomén a kořenového adresáře vedly na stejný obsah, například domena.com/stranka.html a sub.domena.com/stranka.html.

Optimalizujte svůj obsah

Udělejte své stránky zajímavé a užitečné

Vytvoření zajímavého a užitečného obsahu pravděpodobně ovlivní váš web více než kterýkoli z ostatních zde uvedených faktorů. Samozřejmě pozitivně. Uživatelé poznají dobrý obsah, když ho vidí, a pravděpodobně na něj budou chtít nasměrovat další uživatele. Může to být prostřednictvím příspěvků na blogu, služeb sociálních médií, e-mailu, fór atd.

Organicky šířený pozitivní ohlas je to, co pomáhá budovat pověst vašeho webu u uživatelů i ve společnosti Google, a málokdy se to obejde bez kvalitního obsahu.

SEO příručka: Šíření nového zajímavého obsahu

Zjistěte, co vaši čtenáři chtějí (a dejte jim to)

Přemýšlejte o slovech, která by uživatel mohl hledat, aby našel část vašeho obsahu. Uživatelé, kteří o tématu hodně vědí, mohou ve svých vyhledávacích dotazech používat jiná klíčová slova než někdo, kdo se s tématem teprve seznamuje. Například dlouholetý fotbalový fanoušek může hledat “fifa”, což je zkratka pro Fédération Internationale de Football Association, zatímco nový fanoušek může použít obecnější dotaz, například “fotbalové play-off”. Předvídání těchto rozdílů v chování při vyhledávání a jejich zohlednění při psaní obsahu (pomocí vhodné kombinace klíčových slov) by mohlo přinést pozitivní výsledky.

Služba Google Ads poskytuje praktický nástroj Plánovač klíčových slov, který vám pomůže objevit nové varianty klíčových slov a zjistit přibližný objem vyhledávání jednotlivých klíčových slov. Také služba Google Search Console vám v přehledu o výkonnosti poskytne hlavní vyhledávací dotazy, na které se váš web zobrazuje, a ty, které přivedly na váš web nejvíce uživatelů.

Zvažte vytvoření nové, užitečné služby, kterou žádný jiný web nenabízí. Můžete také napsat originální výzkum, zveřejnit zajímavou novinku nebo využít svou jedinečnou uživatelskou základnu. Ostatní weby mohou mít k těmto činnostem nedostatek zdrojů nebo odborných znalostí.

✔ Pište snadno čitelný text

Uživatelé mají rádi obsah, který je dobře napsaný a snadno srozumitelný.

❌ Vyhněte se:

 • psaní nedbalého textu s mnoha pravopisnými a gramatickými chybami,
 • neobratnému nebo špatně napsanému obsahu,
 • vkládání textu do obrázků a videí – uživatelé mohou chtít text zkopírovat a vložit, vyhledávače jej nemohou přečíst.

✔ Přehledná organizace témat

Vždy je výhodné uspořádat obsah tak, aby návštěvníci měli dobrý přehled o tom, kde jedno téma obsahu začíná a druhé končí. Rozdělení obsahu do logických celků pomůže uživatelům rychleji najít požadovaný obsah.

❌ Vyhněte se:

 • nahromadění velkého množství textu o různých tématech na stránku bez oddělení odstavců, podnadpisů nebo jiného logického členění.

✔ Vytvářejte čerstvý a jedinečný obsah

Nový a zajímavý obsah nejen udrží stávající návštěvníky, kteří se vracejí, ale také přivede nové návštěvníky.

❌ Vyhněte se:

 • opakování (nebo dokonce kopírování) stávajícího obsahu, který uživatelům nepřináší žádnou další hodnotu.
 • duplicitním nebo téměř duplicitním verzím obsahu na celém webu.

✔ Optimalizujte obsah pro uživatele, ne pro vyhledávače

Navrhování webu podle potřeb návštěvníků a zároveň zajištění snadné dostupnosti webu pro vyhledávače obvykle přináší pozitivní výsledky.

❌ Vyhněte se:

 • vkládání mnoha zbytečných klíčových slov, která jsou určena vyhledávačům, ale pro uživatele jsou obtěžující nebo nesmyslná,
 • tvorbě bloků textu typu “časté překlepy používané k nalezení této stránky”, které mají pro uživatele malou přidanou hodnotu,
 • klamavému skrývání textu před uživateli, ale jeho zobrazování vyhledávačům (tzv. maskování obsahu).

Jednejte tak, abyste si vypěstovali důvěru uživatelů

Uživatelé se na vašem webu cítí pohodlně, pokud mají pocit, že je důvěryhodný.

Web s dobrou pověstí je důvěryhodný. Pěstujte si pověst odbornosti a důvěryhodnosti v určité oblasti.

Uveďte informace o tom, kdo váš web vydává, poskytuje obsah a jaké jsou jeho cíle. Pokud máte web s nákupními nebo jinými finančními transakcemi, ujistěte se, že máte jasné a uspokojivé informace o zákaznickém servisu, které uživatelům pomohou vyřešit problémy. Máte-li zpravodajský web, poskytněte jasné informace o tom, kdo je za obsah zodpovědný.

Důležité je také používání vhodných technologií. Pokud e-shopový obchod nemá zabezpečené platby, uživatelé pravděpodobně nebudou webu příliš důvěřovat.

Jasně vyjádřete odbornost a autoritu

Odbornost a autorita webu zvyšují jeho kvalitu. Ujistěte se, že obsah na vašem webu vytvářejí nebo upravují lidé s odbornými znalostmi v daném tématu. Například uvedení odborných nebo zkušených zdrojů může uživatelům pomoci pochopit odbornost článků. Zastoupení dobře zavedeného konsenzu na stránkách o vědeckých tématech je dobrou praxí, pokud takový konsenzus existuje.

Poskytněte přiměřené množství obsahu pro vaše téma

Vytvoření kvalitního obsahu vyžaduje značné množství alespoň jednoho z následujících faktorů: čas, úsilí, odborné znalosti a talent/schopnosti. Dbejte na to, aby byl obsah věcně správný, jasně napsaný a komplexní. Pokud tedy například popisujete svou stránku jako recept, poskytněte spíše kompletní návod, který je snadné sledovat, než jen sadu ingrediencí nebo základní popis pokrmu.

❌ Vyhněte se:

 • poskytování nedostatečného obsahu vzhledem k účelu stránky.

Stop rušivým reklamám

Dá se očekávat, že reklamy budou viditelné. Nedovolte však, aby reklamy odváděly pozornost uživatelů nebo jim bránily v konzumaci obsahu webu. Máme na mysli zejména reklamy, doplňkový obsah nebo intersticiální stránky (stránky zobrazené před nebo po očekávaném obsahu), které ztěžují používání webu.

❌ Vyhněte se:

 • umísťování rušivých reklam na stránky.

Používejte odkazy moudře

Napište dobrý text odkazu

Anchor text je viditelný text hypertextového odkazu. Sděluje uživatelům a Googlu základní informaci o tématu stránky, na kterou odkazujete. Odkazy na vaší stránce mohou být interní (směřující na jiné stránky na vašem webu) nebo externí (vedoucí na obsah jiných webů). V obou těchto případech platí, že čím lepší je anchor text, tím snazší je pro uživatele navigace a pro Google pochopení, čeho se stránka, na kterou odkazujete, týká.

SEO příručka: Jak fungují odkazy

 

Díky vhodnému anchor textu mohou uživatelé i vyhledávače snadno pochopit, co odkazované stránky obsahují.

✔ Zvolte popisný text

Napište anchor text, který poskytne alespoň základní představu o tom, čeho se odkazovaná stránka týká.

❌ Nevolte anchor text, který je:

 • obecného charakteru, jako je „stránka“, „článek“ nebo „klikněte zde“,
 • mimo téma nebo nemá žádný vztah k obsahu stránky, na kterou odkazujete,
 • ve formě URL stránky, na kterou vede.
✔ Pište stručný text

Snažte se o krátký, ale popisný text – obvykle několik slov nebo krátkou frázi.

❌ Vyhněte se:

 • dlouhým anchor textům, například dlouhým větám nebo celým odstavcům textu.
✔ Formátujte odkazy tak, aby byly snadno rozpoznatelné

Usnadněte uživatelům rozlišování mezi běžným textem a anchor textem vašich odkazů. Váš obsah se stane méně užitečným, pokud uživatelé odkazy přehlédnou nebo na ně omylem kliknou. Zpravidla se odkazy odlišují jinou barvou a podtržením.

❌ Vyhněte se:

 • používání CSS nebo stylování textu, díky kterému odkazy vypadají jako běžný text.
✔ Přemýšlejte o anchor textu i u interních odkazů

Obvykle možná přemýšlíte o odkazech ve smyslu odkazů na externí webové stránky, ale věnujete-li větší pozornost anchor textu použitého u interních odkazů, pomůžete uživatelům i Googlu k lepší orientaci na vašem webu.

❌ Vyhněte se:

 • používání nadměrně dlouhého anchor textu nebo textu plného klíčových slov určeného jen pro vyhledávače,
 • vytváření zbytečných odkazů, které nepomáhají uživateli s navigací na webu.

Dávejte si pozor, na koho odkazujete

Pokud na váš web odkazuje jiný web, můžete mu propůjčit část své autority. Někdy toho mohou využít uživatelé, kteří do vašich komentářů nebo diskusních fór přidávají odkazy na své vlastní stránky. Možností je také situace, že se o nějakém webu zmíníte negativně a nebudete mu chtít propůjčit část své reputace. Představte si například, že píšete příspěvek na blog na téma spamování komentářů a chcete upozornit na web, který nedávno spamoval komentáře na vašem blogu. Chcete před tímto webem varovat ostatní, a proto do svého obsahu vložíte odkaz na něj, rozhodně však nechcete tomuto webu svým odkazem propůjčit část své reputace. To by byla vhodná chvíle pro použití nofollow.

Dalším příkladem, kdy se atribut nofollow může hodit, jsou odkazy skryté ve widgetech. Pokud používáte widget třetí strany, abyste obohatili prostředí svého webu a zapojili uživatele, zkontrolujte, zda neobsahuje odkazy, které jste na svůj web nezamýšleli umístit spolu s widgetem. Některé widgety mohou na váš web přidávat odkazy, které nejsou vaším redakčním rozhodnutím, a obsahují anchor text, který jako majitel webu nemusíte odhalit. Pokud odstranění takových nežádoucích odkazů z widgetu není možné, můžete je vždy zakázat pomocí nofollow. Pokud vytváříte widget pro funkce nebo obsah, který poskytujete, nezapomeňte do výchozího úryvku kódu zahrnout nofollow.

A konečně, pokud máte zájem o nofollow všech odkazů na stránce, můžete přidat tag <meta name=”robots” content=”nofollow”> do tagu <head>, tedy do hlavičky stránky.

Boj proti komentářovému spamu pomocí nofollow

Chcete-li Googlu říct, aby nesledoval nebo nepředával reputaci vaší stránky stránkám, na které odkazuje, nastavte hodnotu atributu rel odkazu na nofollow nebo ugc. Nofollow odkazu znamená přidání rel=”nofollow” nebo specifičtějšího atributu, například ugc, do značky anchor teytu, což vypadá následovně:

<a href=”https://www.collabim.cz” rel=”nofollow”>Anchor text</a>

Nebo:

<a href=”https://www.collabim.cz” rel=”ugc”>Anchor text</a>

V jakém případě je tento krok užitečný? Pokud má váš web blog se zapnutými veřejnými komentáři, odkazy v těchto komentářích by mohly přenést vaši reputaci na stránky, za které nebudete chtít ručit. Komentáře na blogu jsou totiž velmi náchylné ke komentářovému spamu. Nofollow těchto odkazů přidaných uživateli zajistí, že těžce vydobytou reputaci své stránky nepředáte nevyžádanému webu.

SEO příručka: Spam v komentářích

 

Automatické přidávání nofollow do sloupců komentářů a nástěnek zpráv

Mnoho softwarových balíčků pro tvorbu blogů automaticky přidává nofollow do komentářů uživatelů, ale ty, které to nedělají, lze obvykle upravit ručně. To platí i pro další oblasti vašeho webu, které mohou zahrnovat obsah vytvářený uživateli, jako jsou knihy hostů, fóra, nástěnky a seznamy odkazů. Pokud jste ochotni ručit za odkazy přidané třetími stranami (například pokud je komentátor na vašem webu důvěryhodný), pak není nutné používat u odkazů nofollow. Odkazování na weby, které Google považuje za spam, však může nepříznivě ovlivnit reputaci vašeho vlastního webu. Dokumentace Google Search Central obsahuje další tipy, jak se vyhnout komentářovému spamu, například pomocí CAPTCHA a zapnutím moderování komentářů.

SEO příručka: CAPTCHA

 

Optimalizujte své obrázky

Použijte HTML tag pro obrázky

K vložení obrázků do obsahu použijte HTML tag <img>.

✔ Použití prvků HTML <img> nebo <picture>

Toto sémantické HTML značení pomáhá vyhledávačům najít a zpracovat obrázky. Pomocí prvku <picture> můžete také nastavit různé velikosti obrazovky pro responzivní obrázky. U obrázků je vhodné také použít atribut loading=”lazy”, aby se stránka uživatelům načítala rychleji.

❌ Vyhněte se:

 • používání CSS pro zobrazení obrázků, které chcete indexovat.

✔ Použijte atribut alt

Soubor obrázku správně (relevantně) pojmenujte a připojte popis atributu alt. Alt text umožňuje zadat alternativní text pro obrázek, pokud jej z nějakého důvodu nelze zobrazit.

SEO příručka: Obrázek nelze zobrazit

Proč používat tento atribut? Pokud si uživatel prohlíží vaše stránky pomocí asistenčních technologií, jako je například čtečka obrazovky, obsah atributu alt poskytuje informace o tom, co se nachází na obrázku.

Dalším důvodem je, že pokud používáte obrázek jako odkaz, bude text alt tohoto obrázku zpracován podobně jako anchor text textového odkazu. Nedoporučujeme však používat příliš mnoho obrázků jako odkazů v navigaci webu, když stejný účel mohou plnit i textové odkazy. A konečně, optimalizace názvů souborů obrázků a textu alt umožňuje projektům pro vyhledávání obrázků, jako jsou Obrázky Google, lépe porozumět vašim obrázkům.

✔ Používejte stručné, ale popisné názvy souborů a text alt

Stejně jako u mnoha jiných částí stránky, na které se zaměřuje optimalizace, jsou názvy souborů a alt texty nejlepší, když jsou krátké, ale výstižné.

❌ Vyhněte se:

 • používání obecných názvů souborů jako image1.jpg, pic.gif, 1.jpg – pokud má váš web tisíce obrázků, možná byste měli zvážit automatizaci jejich pojmenování,
 • psaní extrémně dlouhých názvů souborů,
 • vkládání klíčových slov do alt textu nebo kopírování a vkládání celých vět.

✔ Uvádění textu alt při použití obrázků jako odkazů

Pokud se rozhodnete použít obrázek jako odkaz, vyplnění jeho alt textu pomůže Googlu lépe porozumět stránce, na kterou odkazujete. Představte si, že píšete anchor text pro textový odkaz.

❌ Vyhněte se:

 • psaní příliš dlouhých alternativních textů, který by zřejmě byly považovány za spam,
 • používání pouze obrázkových odkazů pro navigaci na webu.

Pomozte vyhledávačům najít vaše obrázky

Mapa stránek s obrázky může společnosti Google poskytnout více informací o obrázcích na vašich stránkách. To zvyšuje pravděpodobnost, že vaše obrázky budou nalezeny ve výsledcích vyhledávání Obrázků Google. Struktura tohoto souboru je podobná souboru XML sitemap pro vaše webové stránky.

Používejte standardní formáty obrázků

Používejte běžně podporované typy souborů. Většina prohlížečů podporuje formáty obrázků JPEG, GIF, PNG, BMP a WebP. Je také dobré, aby přípona názvu souboru odpovídala jeho typu.

Udělejte své stránky mobile-friendly

Svět je dnes mobilní. Většina lidí vyhledává na Googlu pomocí mobilního zařízení. Verze webu pro stolní počítače může být na mobilním zařízení obtížně použitelná. Proto je pro vaši online prezentaci zásadní mít web připravený i pro mobilní zařízení. Společnost Google totiž od konce roku 2016 začala experimentovat s tím, že pro řazení, analýzu strukturovaných dat a generování úryvků bude primárně používat mobilní verzi obsahu webu.

Pochopte rozdíly mezi zařízeními

Smartphone: V tomto článku se pod pojmem „mobilní zařízení“ rozumí chytré telefony, například zařízení se systémem Android, iPhone nebo Windows Phone. Mobilní prohlížeče jsou podobné prohlížečům stolních počítačů v tom, že mohou vykreslovat širokou sadu specifikace HTML5, ačkoli jejich obrazovka je menší a téměř ve všech případech je jejich výchozí orientace vertikální.

Tablet: Tablety považujeme za zařízení vlastní třídy, takže když hovoříme o mobilních zařízeních, tablety do definice zpravidla nezahrnujeme. Tablety mají obvykle větší obrazovky, což znamená, že pokud nenabízíte obsah optimalizovaný pro tablety, uživatelé pravděpodobně očekávají, že se jim vaše stránky zobrazí tak, jak by vypadaly v prohlížeči stolního počítače, a ne v prohlížeči chytrého telefonu.

Multimediální telefon: Jedná se o telefony s prohlížeči, které jsou schopny vykreslovat stránky kódované podle norem XHTML, podporují značku HTML5, JavaScript/ECMAScript, ale nemusí podporovat některá rozšíření API v normě HTML5. Takto se obecně popisuje prohlížeč ve většině telefonů s podporou 3G, které nejsou chytrými telefony.

Funkční telefon: V těchto telefonech prohlížeče postrádají schopnost vykreslovat běžné desktopové webové stránky kódované pomocí standardního jazyka HTML. Patří sem prohlížeče, které vykreslují pouze cHTML (iMode), WML a XHTML-MP.

Doporučení společnosti Google jsou zaměřena na chytré telefony, ale majitelům stránek pro multimediální a funkční telefony také doporučujeme, aby se řídili stejnými radami, pokud to považují za vhodné.

Zvolte správnou mobilní strategii

Existuje více způsobů, jak připravit webové stránky pro mobilní použití, a společnost Google podporuje následující metody:

 • responzivní webový design (doporučeno),
 • dynamické zobrazování,
 • oddělené adresy URL.

Po vytvoření webu připraveného pro mobilní zařízení můžete pomocí Google Mobile-Friendly testu zkontrolovat, zda stránky na vašem webu splňují kritéria pro označení webu jako přívětivého pro mobilní zařízení na stránkách s výsledky vyhledávání Google. Můžete také zkontrolovat Search Console Mobile Usability (mobilní použitelnost) a opravit případné problémy.

Pokud váš web nabízí hodně statického obsahu (například příspěvky na blogu nebo vstupní stránky produktů) na více stránkách, zvažte jeho implementaci pomocí AMP (Accelerated Mobile Pages). Jedná se o speciální variantu jazyka HTML, která zajišťuje, že váš web zůstane rychlý a uživatelsky přívětivý, a může být dále akcelerován různými platformami včetně vyhledávače Google.

Konfigurace mobilních webů tak, aby mohly být přesně indexovány

Bez ohledu na to, jakou konfiguraci pro nastavení mobilních stránek zvolíte, věnujte pozornost těmto klíčovým bodům:

 1. Pokud používáte dynamické zobrazování nebo máte samostatný mobilní web, signalizujte Googlu, když je stránka naformátována pro mobilní zařízení (nebo má ekvivalentní stránku naformátovanou pro mobilní zařízení). To pomůže Googlu přesně zobrazit mobilním vyhledávačům váš obsah ve výsledcích vyhledávání.
 2. Pokud používáte responzivní webový design, použijte tag meta name=”viewport”, který prohlížeči sdělí, jak má obsah upravit. Pokud používáte dynamické zobrazování, použijte hlavičku Vary HTTP, která signalizuje změny v závislosti na agentovi uživatele. Pokud používáte samostatné adresy URL, signalizujte vztah mezi dvěma adresami URL přidáním značky <link> s prvky rel=”canonical” a rel=”alternate” na stránku.
 3. Zajistěte, aby bylo možné vaše stránky snadno procházet. Blokování některých částí stránky může společnosti Google poskytnout neúplný obraz o vašich webových stránkách. To se často stává, když váš soubor robots.txt blokuje přístup k některým nebo všem prvkům stránky. Pokud Google nemá přístup ke zdrojům, jako jsou CSS, JavaScript nebo obrázky, nemusí zjistit, že je stránka vytvořena tak, aby se dobře zobrazovala a fungovala v mobilním prohlížeči. Jinými slovy, Google nemusí zjistit, že je stránka vhodná pro mobilní zařízení, a proto ji nemusí správně zobrazit mobilním vyhledávačům.
 4. Vyhněte se běžným chybám, které frustrují mobilní návštěvníky, například umístění videí, která nelze přehrát.
 5. Mobilní stránky, které poskytují špatný uživatelský zážítek, mohou být ve výsledcích vyhledávání na mobilních telefonech zobrazeny na nižších pozicích nebo s varováním. Celostránkové reklamy typu interstitial na mobilních zařízeních, které brání uživatelskému zážitku, vedou rovněž k penalizaci stránky.
 6. Zajistěte plnou funkčnost na všech typech zařízení. Mobilní uživatelé očekávají stejné funkce – například komentáře – a obsah na mobilních zařízeních i na všech ostatních zařízeních, která vaše webové stránky podporují. Kromě textového obsahu se ujistěte, že jsou všechny důležité obrázky nebo videa přístupná na mobilních zařízeních. Vyhledávačům poskytněte na všech verzích stránek všechna strukturovaná data a další metadata – například nadpisy, popisy, HTML prvky odkazů a další meta tagy.
 7. Ujistěte se, že strukturovaná data, obrázky, videa a metadata, která máte na webu pro stolní počítače, jsou obsažena také na mobilním webu.

Osvědčené postupy

Otestujte své stránky pro mobilní zařízení pomocí testu Mobile-Friendly Test, abyste zjistili, zda vaše webové stránky podle Googlu dobře fungují na mobilních zařízeních.

Pokud pro mobilní stránky používáte samostatné adresy URL, nezapomeňte otestovat jak mobilní, tak desktopové adresy URL, abyste si mohli ověřit, že je přesměrování funkční.

Propagace vašich webových stránek

Přestože většina odkazů na váš web přibývá postupně, jak lidé objevují váš obsah prostřednictvím vyhledávání nebo jinými způsoby a odkazují na něj, Google chápe, že byste rádi dali ostatním vědět o tvrdé práci, kterou jste do svého obsahu vložili. Efektivní propagace vašeho nového obsahu povede k jeho rychlejšímu objevení těmi, kteří se zajímají o stejné téma. Stejně jako u většiny bodů, kterými se zabýváme v tomto článku, by dovedení těchto doporučení do extrému mohlo ve skutečnosti poškodit pověst vašeho webu.

Příspěvek na blogu na vašich vlastních stránkách, kterým dáte svým návštěvníkům vědět, že jste přidali něco nového, je skvělým způsobem, jak upozornit na nový obsah nebo služby. Všimnout si toho mohou i majitelé jiných webových stránek, kteří sledují váš web nebo kanál RSS.

Vynaložení úsilí na offline propagaci vaší společnosti nebo webu se může také vyplatit. Máte-li například firemní stránky, ujistěte se, že jejich adresa URL je uvedena na vašich vizitkách, hlavičkovém papíře a plakátech. Můžete také rozesílat klientům poštou opakované informační bulletiny, ve kterých je informujete o novém obsahu na webových stránkách společnosti.

Pokud provozujete místní podnik, přihlášení k firemnímu profilu vám pomůže oslovit zákazníky v Mapách Google a ve vyhledávači Google.

SEO příručka: Firemní profily Google

 

Poznejte stránky sociálních médií

Stránky postavené na interakci a sdílení mezi uživateli usnadnily propojení zainteresovaných skupin lidí s relevantním obsahem.

❌ Vyhněte se:

 • propagaci každého drobného obsahu, který vytvoříte – zaměřte se raději na velké, zajímavé věci,
 • zapojování svých stránek do schémat, která váš obsah uměle podporují.

Oslovte ty, kteří patří do komunity spřízněné s vaším webem

Je pravděpodobné, že existuje řada webů, které se zabývají podobnými tematickými oblastmi jako ten váš. Navázání komunikace s těmito weby je obvykle přínosné. Horká témata ve vaší komunitě by mohla podnítit další nápady na obsah nebo budování dobrého komunitního zdroje.

❌ Rozhodně se vyhněte:

 • rozesílání žádostí o odkazy na všechny weby související s vaší tematickou oblastí,
 • nákupu odkazů z jiného webu s cílem získat PageRank.

Analýza výkonu vyhledávání a chování uživatelů

Analýza výkonu vyhledávání

Hlavní vyhledávače, včetně Googlu, poskytují majitelům webových stránek nástroje pro analýzu jejich výkonnosti ve svém vyhledávači. V případě společnosti Google je tímto nástrojem Search Console.

Google Search Console poskytuje dvě důležité kategorie informací: Najde Google můj obsah? Jak si vedu ve výsledcích vyhledávání Google?

Používání Search Console nepomůže vašemu webu získat vyšší pozice, může vám však pomoci identifikovat problémy, jejichž řešení může pomoci vašemu webu k lepšímu výkonu ve výsledcích vyhledávání.

Díky této službě mohou majitelé webových stránek:

 • zjistit, které části webu měl Googlebot problémy s procházením,
 • testovat a odesílat mapy stránek,
 • analyzovat nebo generovat soubory robots.txt,
 • odstranit adresy URL, které již Googlebot prohledal,
 • zadat preferovanou doménu,
 • identifikovat problémy s meta tagy title a description,
 • porozumět nejčastějším vyhledávacím dotazům používaným k dosažení webu,
 • získat přehled o tom, jak Google vidí stránky,
 • dostávat oznámení o porušování zásad nevyžádané pošty a požádat o přehodnocení webu.

Nástroje Bing Webmaster Tools společnosti Microsoft také nabízejí podobné nástroje pro majitele webových stránek.

Analýza chování uživatelů na vašem webu

Pokud jste vylepšili procházení a indexování svého webu pomocí Google Search Console nebo jiných služeb, pravděpodobně vás zajímá, jaká návštěvnost na váš web přichází. Cenným zdrojem informací pro tyto účely jsou programy pro analýzu webu, jako je Google Analytics. Můžete je využít k následujícím účelům:

 • získáte přehled o tom, jak se uživatelé dostávají na váš web a jak se na něm chovají,
 • zjistíte, jaký obsah je na vašem webu nejoblíbenější,
 • změříte dopad optimalizací, které na svém webu provedete (např. jestli se změnou meta značek title a description zlepšila návštěvnost z vyhledávačů).

Překlad, odborná a obsahová korektura: SEOPRAKTICKY.CZ

Použité zdroje

 1. SEO Starter Guide: The Basics | Google Search Central  |  Documentation  |  Google Developers. Google Developers[online]. Dostupné z: https://developers.google.com/search/docs/fundamentals/seo-starter-guide

Související články

Základy vyhledávání

Základy SEO

Procházení a indexování

Ranking a možnosti zobrazení ve výsledku vyhledávání

Monitorování a odstraňování chyb

Průvodce pro konkrétní stránky

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit