Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Přesměrování a stavové kódy 301 a 302

Přesměrování a stavové kódy 301 a 302

Co jsou to HTTP stavové kódy?

HTTP stavové kódy jsou trojmístné číselné kódy, které webový server vrací prohlížeči nebo jinému klientovi, aby mu sdělil výsledek jeho požadavku. Tyto kódy se dělí do pěti kategorií, označených první číslicí kódu:

 • 1xx (Informativní): Požadavek byl přijat, proces pokračuje.
 • 2xx (Úspěšný): Požadavek byl úspěšně pochopen a přijat.
 • 3xx (Přesměrování):  K dokončení požadavku je potřeba další akce.
 • 4xx (Chyba klienta): Uživatel udělal chybu v požadavku.
 • 5xx (Chyba serveru): Server selhal při pokusu o splnění platného požadavku.

Kdy použít přesměrování

Použití přesměrování může mít mnoho důvodů. Zde je seznam nejčastějších:

 1. Změna adresy URL
 2. Sloučení webových stránek
 3. Přesun na novou doménu
 4. Přesměrování z HTTP na HTTPS
 5. Dočasné přesměrování obsahu
 6. Oprava rozbitých nebo zastaralých odkazů
 7. Konsolidace více domén
 8. A/B Testování
 9. Přesměrování pro mobilní uživatele

Přesměrování a jeho význam

Přesměrování je proces, kdy je uživatel nebo vyhledávač odeslán z jedné URL adresy na jinou. To je klíčové zejména při reorganizaci webových stránek, změně struktury URL nebo při přesunutí obsahu na novou doménu. Správné použití přesměrování pomáhá udržet hodnotu SEO, zachovává uživatelskou zkušenost a zajišťuje, že návštěvníci webu najdou, co hledají.

Je pro vás SEO zatím velká neznámá a chcete se dozvědět, co to obnáší? Vydali jsme knihu, která obsahuje všechny základní informace a postupy, které pro SEO budete potřebovat. V knize najdete vysvětlení základních SEO pojmů, metody pro optimalizaci nebo třeba i to, jak SEO vyhodnocovat. Chci knihu Základy SEO: Jasně a stručně >>

Typy přesměrování

Existují dvě hlavní typy přesměrování trvalé a dočasné přesměrování. Rozdíl není znatelný na uživatelské úrovni, ale pro vyhledávače má toto rozlišení význam.


Trvalá přesměrování 301 se využívají v případě, že už neočekáváte zobrazení původní stránky. Například když stránku smažete nebo přesměrování vzniká kvůli duplicitním stránkám. Trvalá přesměrování 301 říkají vyhledávačům, že odstranění staré URL adresy z výsledků vyhledávání je v pořádku a je čas na zobrazování nové URL, na kterou proběhlo přesměrování.


Dočasná přesměrování 302 se využívají především v případě kdy potřebujete stránku Přesměrovat na krátkou nebo jednoduše dočasnou dobu. Dočasné přesměrování totiž nese pro vyhledávače důležitou zprávu a tou je, že stará adresa URL bude v budoucnu opět primární.


Tyto dva typy přesměrování nesou rozličné signály pro Google a je důležité vědět, který kdy použít, kvůli jejich rozdílným sdělením směrem k vyhledávačům.


Stavový Kód 301: Trvalé přesměrování

Stavový kód 301 označuje, že stránka byla trvale přesunuta na novou adresu. Když vyhledávače narazí na kód 301, aktualizují svůj index a přesměrují hodnotu odkazů ze staré URL na novou. Toto je klíčové pro udržení hodnoty SEO, kterou stránka nashromáždila.

Kdy Použít 301 Přesměrování:

 • Při přesunu obsahu na novou URL adresu nebo doménu.
 • Když se sloučí dva weby a obsah z jednoho se přesune na druhý.
 • Pro opravu rozbitých nebo zastaralých odkazů.
 • K přesměrování z HTTP na HTTPS.
 • Při řešení problémů s duplikací.
 • Při mazání stránek.

Při přesunu obsahu na novou URL adresu nebo doménu.

Nejčastější případ využití přesměrování 301 je přesunutí už existující stránky z jedné adresy na druhou. Tenhle případ a jeho využití může nastat například v případě změny názvu produktu nebo přejmenování blogové sekce. Výhoda trvalého přesměrování je v tomhle případě v tom, že Google nebo jiné vyhledávače vaši stránku indexují a veškeré informace a hodnocení z předchozí URL adresy.

Když se sloučí dva weby a obsah z jednoho se přesune na druhý.

V průběhu života domény se stane že dojde ke změně značky nebo přesun na jinou subdoménu. Přesměrování 301 využijete i tomto případě. Na škodu určitě nebude být obezřetný a pečlivý, dobře zmapujte obsah, který existuje a zvažte jestli není zastaralý a tedy na odstranění nebo není na místě alespoň konsolidace a kondenzace stránek na projektu.

Při řešení problémů s duplikací.

Přechod z ne-www na www URL. Pokud se chcete vyhnout duplicitě ujistěte se, že vaše stránky používají jeden typ, aby nevznikali duplicity.

V souvislosti lomítky v URL adresách se můžete zachovat podobně. Zajistěte, že se na vašem webu budou v URL adresách konzistentně používat lomítka – nebo ne.

Vyřešte nesrovnalost mezi velkými a malými písmeny v URL adresách. Platí tady stejný princip, podobně jako v předchozích případech. Různé verze URL adres mohou být za duplicitní, pokud se URL liší jenom ve velkosti písmena, napr. https://www.collabim.cz/Priklad a https://www.collabim.cz/priklad. Tyto verze stránek budou považovány za duplicitní, takže i tady pltí, že je dobré použít přesměrování 301.

Při mazání stránek

Když na vašem webu po zmazání stránky neprovedete žádnou další akci bude stránka vykazovat chybu 404, to znamená, že obsah, který zákazníci hledají není možné nalézt. Kromě toho, že je to frustrující pro zákazníky, není to ideální stav ani pro SEO.

Pokud na vašem webu existují stránky, které by mohly sloužit jako náhrada je dobré právě na ně nastavit přesměrování a tím zabezpečíte, že návštěvníci bez problémů najdou, co hledali. Pokud relevantní stránka na přesměrování neexistuje, můžete stránku 404 ponechat. Někdy působí otravně nebo zmateně, když je návštěvník přesměrovaný opakovaně na domovskou stránku.


Stavový Kód 302: Dočasné Přesměrování

Stavový kód 302 informuje prohlížeč, že stránka byla dočasně přesunuta na jinou adresu, ale že by měl původní URL nadále používat pro budoucí požadavky. Vyhledávače obvykle nesměřují hodnotu odkazů a autoritu stránky na novou adresu.

Kdy Použít 302 Přesměrování:

 • Když je obsah dočasně přesunut.
 • Pro A/B testování nebo provádění údržby stránky.
 • Když chcete uživatele přesměrovat, ale nechcete, aby vyhledávače aktualizovaly svůj index.

Když je obsah dočasně přesunut, například kvůli údržbě nebo aktualizaci.

Pokud váš web dočasně kvůli prováděním údržbovým pracím nebo aktualizacím nefunguje, můžete použít přesměrování 302 a provoz odklonit na jinou stránku nebo web. Takhle vaši návštěvníci budou vědět, že web je nedostupný dočasně a díky přesměrování dostanou alternativní cíl.

Testování nové verze webu.

Když jste v situaci spouštění nového webu a chcete si ji vyzkoušet předtím, než ji spustíte, je možné využít přesměrování 302 ze staré verze webu na novou. Díky tomuhle kroku otestujete novou verzi, bez toho aby to ovlivnilo ranking vaše staré verze je výsledcích vyhledávání.

Pro A/B testování nebo provádění údržby stránky.

Dočasné přesměrování využijete i v případě testování různých verzí webových stránek. Když chcete vědět, která funguje líp, můžete rozdělit provoz mezi obé verze. Díky tomu můžete vyhodnotit, která verze stránky má lepší výkon a kterou si tedy chcete ponechat.

Když chcete uživatele přesměrovat, ale nechcete, aby vyhledávače aktualizovaly svůj index.

Tohle přesměrování se hodí v případě, že  na webu máte nefunkční stránku, ale přesto chcete poskytnout dobré uživatelské prostředí, zatímco budete pracovat na řešení problému. Může nastat i případ, kdy spouštíte dočasnou propagační akci a chcete uživatele přesměrovat jenom dočasně na vaší novou prodejní stránku.

Implementace přesměrování

Přesměrování může být implementováno na serverové úrovni nebo pomocí kódu na stránkách. Příkladem přesměrování na úrovni serveru může být konfigurace souboru .htaccess na Apache serveru. Na úrovni kódu může být použit PHP nebo JavaScript k vykonání přesměrování.

Jak přesměrování 301 a 302 ovlivňují SEO

Přesměrování a jejich nastavení mají nezanedbatelný dopad na SEO. Při tvorbě stránek nebo při přesunu stránek z jedné adresy URL na jinou bude vždycky chvíli trvat, než změnu zaznamenají i vyhledávače a novou URL zaindexují. Až po tomhle procesu uvidíte potenciální dopad nebo změny v rankingu. Když tedy použijete stavový kód 301, Google odstraní starou stránku ze svého indexu a většina hodnoty z této URL se přesune na novou stránku.

Pokud správné použijete přesměrování 302 neublížíte vašemu SEO úsilí. Při tomhle typu přesměrování zůstane v indexu Googlu původní stránka a na novou se nepřenese žádná hodnota, protože Google díky dočasnému přesměrování ví, že původní stránka je dominantní.

Pokud však děláte nové stránky a chcete na ně převést traffic z těch starých nezapomeňte zvolit přesměrování 301, protože Google bude vaše nové dominantní stránky ignorovat a nepřepíšou se do jeho indexu.

Vyhnout se přesměrování 302 byste měli z následujících důvodů:

 • Google nebude indexovat novou stránku
 • Existuje riziko ztráty rankingu a návštěvnosti
 • Problémy s mezipamětí
 • Problémy s kompaltibilitou

Autor: SEOPRAKTICKY.CZ

Použité zdroje:

 1. The Ultimate Guide to Redirects: URL Redirections Explained [online]. [cit. 26. 10. 2023]. Dostupné z: https://www.semrush.com/blog/redirects/
 2. 301 redirects: what they are and how to use them | Webflow Blog [online]. [cit. 26. 10. 2023]. Dostupné z: https://webflow.com/blog/301-redirects#when-to-use
 3. A Guide To 301 vs 302 Redirects For SEO [online]. [cit. 27. 10. 2023]. Dostupné z: https://www.searchenginejournal.com/301-vs-302-redirects-seo/299843/
 4. What Are 301 & 302 Redirections? How To Do And What To Avoid?[online]. [cit. 27. 10. 2023]. Dostupné z: https://topcontent.com/academy/what-are-301-and-302-redirections-how-to-do-and-what-to-avoid/

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit