Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Anchor Text (text odkazu)

Anchor Text je viditelný text, na který lze kliknout v hypertextovém odkazu.

Na webových stránkách jsou odkazy často podtržené nebo jinak nastylované, aby bylo na první pohled poznat, že se jedná o odkaz.


<a href="http://www.domena.cz">Toto je Anchor Text</a>


Budete-li chtít odkázat např. do kategorie Černá trička Nike z obsahu, odkazujte pokud možno vždy s textem odkazu (Anchor textem), který naznačuje téma cílové stránky. Vyhledávačům i uživatelům sdělujeme, jaký cílový obsah mohou čekat po kliknutí na odkaz.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Správně: Podívat se můžete i do další naší kategorie, která nabízí černá trička Nike.

Chybně: Na černá trička se také můžete podívat zde.Typy Anchor textu


Přesná shoda

Text odkazu je v přesné shodě, pokud obsahuje klíčové slovo, které zrcadlí stránku, na niž je odkazováno. Například: „černé tričko“ odkazující na stránku s černými tričky.


Částečná shoda

Text odkazu, který zahrnuje variaci klíčového slova na odkazované stránce. Například: „rozšířený marketingový mix“ odkazující na stránku o marketingovém mixu.


Značkové

Název značky používaný jako text odkazu. Například: „Alza“ odkazující na článek v některé z kategorií Alzy.


Holý odkaz

Text odkazu tvoří samotná URL adresa, např. www.domena.cz.


Obecný

Generické slovo nebo fráze, která se používá jako text odkazu. „Klikněte zde“ je běžný generický text odkazu.


Obrázky

Odkazem může být i samotný obrázek (v HTML kódu pak vidíme kombinaci tagů <a> a <img>). Má-li v sobě obrázek alternativní popisek, budou vyhledávače brát tento popisek jako text odkazu.


Jak vytvořit dobrý text odkazu


Text odkazu by měl být:

  • stručný,
  • relevantní vůči cílové stránce,
  • nepřeplněný klíčovými slovy,
  • konkrétní a ne obecný.

Mějte na paměti, že text odkazů, které na vás míří z jiných stránek, nemáte pod kontrolou. Proto je interní prolinkování se správnými texty odkazů velmi důležité pro uživatele i vyhledávače.


Relevance cílové stránky


S postupným vývojem začaly vyhledávače identifikovat čím dál více signálů, které pomáhají určovat pořadí výsledků ve vyhledávání.

Jednou z metrik, která vyniká mezi ostatními, je relevance odkazů nebo to, jak souvisí téma stránky A se stránkou B, pokud jeden odkazuje na druhý.

Velmi relevantní odkaz může zlepšit pravděpodobnost hodnocení stránky A i stránky B pro dotazy související s jejich tématem.

Vyhledávače věnují pozornost různým variantám textu odkazů, které se používají k propojení zpět s původním článkem, a používají je jako další ukazatele toho, o čem je tento článek a pro které vyhledávací dotazy by to mohlo být relevantní.


Hustota a frekvence použití textu odkazu


Pokud příliš mnoho příchozích odkazů na webu obsahuje stejný text, může se to zdát podezřelé a může to být znamení, že odkazy nebyly získány přirozeně.

Nejlepší by bylo, kdyby byl každý text odkazu specifický pro slovo nebo téma, na které odkazuje.

Pravděpodobně nejlepších výsledků dosáhnete, jestliže budou texty odkazů tvořit přirozené fráze v různých variantách.

 

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit