Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Vyhledávání podle obrázku nebo fotky

Co je to zpětné vyhledávání obrázků?

Většina našich hledání funguje tak, že do vyhledávače zadáte hledaný výraz a pomocí něho najdete výsledky nebo obrázky odpovídající vyhledávacímu dotazu. Co ale v případě, že to chcete udělat naopak. Máte obrázek a chcete najít jeho původ nebo kontext, nebo fotky či obrázky s podobným vzhledem. Tohle nazýváme zpětné vyhledávání obrázků.

Představte si, že chcete zjistit jméno květu, nebo najít značku košile, či najít autora uměleckého díla. A co takové hledání lidí podle fotky? Seznámili jste se s někým online a chcete si ověřit, jestli fotka, kterou použil není z fotobanky? Tohle všechno zjistíte snadno na Googlu přes funkci vyhledávání obrázků.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

V tomhle přehledném návodu vám ukážeme, jak zpětné vyhledávání obrázků funguje.

Jak tedy na hledání podle obrázku

Když používáte stolní počítač, nejjednodušší cesta je hledání přes Google. Po otevření Google, se vám napravo ukáže ikona hledání obrázku.

Vyhledávaní podle obrázku přes Google

Po kliknutí na ni se dostanete do prostoru, kde můžete nahrát fotky nebo vložit odkaz na obrázek.

Vyhledávaní podle obrázku přes Google

 

Po vyhledání obrázku, v našem případě obrazu jsme zjistili jeho autora a našli weby, které obraz prodávají jako umělecký tisk nebo v jiných provedeních.

Vyhledávaní podle obrázku přes Google

Vyhledávání podle obrázků na mobilu

Při vyhledávání na mobilu je to o něco složitější. Ikona, která se zobrazuje na Googlu při stolním počítači, se objeví, když si přejděte na web images.google.com. Po kliknutí na ikonu jako u stolních počítačů se dostanete do prostoru pro nahrání obrázku. Pak je postup stejný jako při vyhledávání na desktopovém počítači.

Když používáte Google Chrome, můžete vyhledávat z online obrázků jednoduše tak, že obrázek podržíte a po načítaní možností kliknete na možnost Vyhledat obrázek Googlem. V našem případě nastala absolutně přesná shoda s místem, kde byl obrázek vyfocen.

Vyhledávání podle obrázku přes mobil na Chromu     

Vyhledávače obrázků třetích stran

Obrázky nemusíte hledat jenom přes Google nebo jiný vyhledávač, ale existuje na to i mnoho dalších aplikací, které mají navíc specifické funkce. Tohle je několik z nich:

Tineye

Klíčové vlastnosti: Tineye je schopen najít upravené verze obrázků, což je užitečné pro určení původu obrázku nebo sledování, kde všude byl obrázek použit.

Využití: Mimo jiné je Tineye často využíván fotografy, grafiky a vlastníky autorských práv k sledování používání jejich děl na internetu.

Vyhledávače obrázků třetích stran Tineye

Pinterest

Pinterest je sociální médium zaměřené na sdílení a objevování vizuálního obsahu. Ačkoli jej lze chápat primárně jako sociální platformu, jeho vyhledávač obrázků je mimořádně silný.

Klíčové vlastnosti: Umožňuje uživatelům “připínat” obrázky z webu na své osobní nástěnky, vytvářet kolekce a objevovat nový obsah na základě svých zájmů.

Využití: Pinterest je často využíván pro inspiraci v oblastech jako móda, interiérový design, recepty, řemesla a mnoho dalších.

Vyhledávače obrázků třetích stran Pinterest

Openverse

Openverse, dříve známý jako Creative Commons Search, je vyhledávač, který uživatelům umožňuje najít obrázky s licencemi Creative Commons, což znamená, že jsou volně k dispozici pro opětovné použití často za určitých podmínek.

Klíčové vlastnosti: Kromě obrázků Openverse také vyhledává další typy obsahu, včetně hudby a textů. Umožňuje uživatelům filtrovat výsledky podle typu licence, což je usnadňuje najít obsah, který mohou volně používat.

Využití: Je ideální pro tvůrce obsahu, vzdělávací profesionály a další, kteří potřebují legálně přístupný a opětovně použitelný obsah pro své projekty. V zkratce, když sháníte rozmanitější výsledky vyhledávání, vyzkoušejte Openverse.

Vyhledávače obrázků třetích stran Openverse

Autor: SEOPRAKTICKY.CZ

Použité zdroje:

  1. 11 Best Image Search Engines For Visual Content [online]. [cit. 2023-08-28]. Dostupné z: https://www.searchenginejournal.com/alternative-search-engines/271409/#close
  2. How To Reverse Image Search On A Mobile Device Or Computer [online]. [cit. 2023-08-28]. Dostupné z: https://www.forbes.com/sites/ariannajohnson/2023/06/07/how-to-reverse-image-search-on-a-mobile-device-or-computer/?sh=71194c2e6e89
Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit