Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Jak blokovat Search indexing pomocí noindex

Noindex je pravidlo nastavené buď pomocí <meta> tagu, nebo hlavičky odpovědi HTTP a používá se k zabránění indexování obsahu vyhledávači, které podporují pravidlo noindex, například Google. Když Googlebot prochází danou stránku a extrahuje tag nebo hlavičku, společnost Google tuto stránku zcela vyřadí z výsledků vyhledávání Google bez ohledu na to, zda na ni odkazují jiné weby.

❗Důležité: Aby bylo pravidlo noindex účinné, nesmí být stránka nebo zdroj blokovány souborem robots.txt a musí být jinak přístupné vyhledávači. Pokud je stránka blokována souborem robots.txt nebo k ní crawler nemá přístup, crawler pravidlo noindex nikdy neuvidí a stránka se může stále zobrazovat ve výsledcích vyhledávání, například pokud na ni odkazují jiné stránky.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Použití noindex je užitečné, pokud nemáte přístup ke kořenovému adresáři serveru, protože umožňuje řídit přístup k webu po jednotlivých stránkách.

Implementace noindex

Existují dva způsoby, jak implementovat noindex: jako <meta> značku a jako hlavičku odpovědi HTTP. Mají stejný účinek; vyberte si metodu, která je pro váš web vhodnější a odpovídá typu obsahu. Zadání pravidla noindex v souboru robots.txt není společností Google podporováno.

Pravidlo noindex můžete také kombinovat s dalšími pravidly, která řídí indexování. Můžete například spojit direktivu nofollow s pravidlem noindex: <meta name=”robots” content=”noindex, nofollow” />.

<meta> tag

Chcete-li zabránit všem vyhledávačům, které podporují pravidlo noindex, v indexování stránky na vašem webu, umístěte do sekce <head> stránky následující <meta> tag:


<meta name="robots" content="noindex">

Zabránění indexování stránky pouze webovými vyhledávači Google:


<meta name="googlebot" content="noindex">

Uvědomte si, že některé vyhledávače mohou pravidlo noindex interpretovat odlišně. V důsledku toho je možné, že se vaše stránka bude stále zobrazovat ve výsledcích jiných vyhledávačů.

Další informace o <meta> značce noindex.


💡Pokud používáte CMS, jako je Wix, WordPress nebo Blogger, je možné, že nebudete moci upravovat HTML přímo, nebo to raději nebudete dělat. Místo toho může mít váš CMS stránku s nastavením pro vyhledávače nebo jiný mechanismus, který vyhledávačům sdělí informace o meta značkách.

Pokud chcete na své webové stránky přidat meta značku, vyhledejte ve svém CMS pokyny k úpravě <head> stránky (například vyhledejte „wix add meta tags“).


Hlavička odpovědi http

Místo tagu <meta> můžete v odpovědi vrátit hlavičku HTTP X-Robots-Tag s hodnotou noindex nebo none. Hlavičku odpovědi lze použít pro zdroje jiné než HTML, například soubory PDF, videosoubory a obrazové soubory. Zde je příklad odpovědi HTTP s hlavičkou X-Robots-Tag, která dává vyhledávačům pokyn, aby stránku neindexovaly:


HTTP/1.1 200 OK
(...)
X-Robots-Tag: noindex
(...)

Další informace o hlavičce odpovědi noindex.

Ladění problémů s noindexem

Abychom mohli zobrazit <meta> tagy a hlavičky HTTP, musíme vaši stránku prohledat. Pokud se stránka stále zobrazuje ve výsledcích, je to pravděpodobně proto, že jsme stránku od přidání pravidla noindex neprohledali. V závislosti na důležitosti stránky na internetu může trvat i několik měsíců, než robot Google stránku znovu projde. O opětovné prohledání stránky můžete společnost Google požádat pomocí nástroje Kontrola URL.

Pokud potřebujete stránku svého webu rychle odstranit z výsledků vyhledávání Google, podívejte se na článek o odstraňování.

Dalším důvodem může být také to, že soubor robots.txt blokuje adresu URL před webovými procházkami Google, takže nemohou novou značku vidět. Chcete-li stránku pro Google odblokovat, musíte upravit soubor robots.txt. Soubor robots.txt můžete upravit a otestovat pomocí nástroje robots.txt Tester.

Nakonec se ujistěte, že pravidlo noindex je pro Googlebot viditelné. Chcete-li otestovat, zda je vaše implementace pravidla noindex správná, použijte nástroj Kontrola URL a zobrazte kód HTML, který Googlebot obdržel při procházení stránky. Můžete také použít sestavu Indexování stránek v Google Search Console a sledovat stránky na webu, ze kterých Googlebot extrahoval pravidlo noindex.

Překlad, odborná a obsahová korektura: SEOPRAKTICKY.CZ

Použité zdroje

  1. Block Search Indexing with noindex | Google Search Central  |  Documentation  |  Google for Developers. Google for Developers – from AI and Cloud, to Mobile and Web [online]. Dostupné z: https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/block-indexing

Související články

Základy vyhledávání

Základy SEO

Procházení a indexování

Ranking a možnosti zobrazení ve výsledku vyhledávání

Monitorování a odstraňování chyb

Průvodce pro konkrétní stránky

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit