Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Nejlepší AI chatboty a alternativy k ChatGPT

ChatGPT si na poli chatbotů uzmul největší porci pozornosti a pro mnohé se stal synonymem umělé inteligence. Pokud ale jeho služeb využíváte, víte, že není bez chybičky. Občas padá z důvodu přetíženosti, některé úkoly mu až tolik nejdou a je omezen znalostmi končícími rokem 2021. Proč tedy nevyzkoušet alternativy, které ChatGPT v některých ohledech překonávají? Máme pro vás hned 10 zajímavých tipů.

Nejlepší alternativy k ChatGPT

Je jich spousta a jsou si v mnohém podobné. Ale každá alternativa k ChatGPT má své specifikum. Můžete si tak vybírat podle toho, k čemu chcete chatbota primárně využívat. Ať už to jsou technické texty, kódování a programování, nebo třeba tvorba obrázků, existuje nejlepší AI chatbot přímo pro vás.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

1.   Google Bard

Není to tak dávno, co se i pro Česko zpřístupnil nástroj Bard založený na vlastním jazykovém modelu společnosti Google LLM. Umí česky, je dostupný zdarma a v duelu ChatGPT vs Bard sbírá druhý jmenovaný body díky tomu, že využívá data z internetu, díky čemuž je schopný nabízet aktuální informace. Zatím je stále v experimentální fázi, vylepšení tak přicházejí postupně. Už teď ale ukazuje velký potenciál při tvorbě (kreativních) textů nebo kódování.

ChatGPT Alternativy

2.   Bing AI Chat

Microsoft Bing je jednou z nejvýkonnějších alternativ k ChatGPT. Pracuje sice na stejném modelu, tedy ChatGPT-4 od OpenAI, ale umí pár věcí navíc. Má přístup k internetu, takže poskytuje aktuální informace, u svých odpovědí uvádí zdroje a umí také generovat obrázky. Funguje zdarma a velmi pravděpodobně to tak zůstane i nadále. Za jednu z mála nevýhod můžeme označit omezené množství výzev, které můžete během jedné relace zadat. Konverzaci je tak nutné poměrně brzy přerušit a začít znovu.

ChatGPT Alternativy

3.   Perplexity

První výhodu Perplexity uvidíte už na první pohled. Rozhraní je totiž pojato minimalisticky a maximálně přehledně, což se nedá říct o všech chatbotech. Stejně jako mnoho dalších běží na modelu ChatGPT, ale nechybí některá vylepšení, která z Perplexity dělají více než zajímavou alternativu. Především data porovnává s aktuálními informacemi z internetu, cituje zdroje a k odpovědím umí přidávat i obrázky. Je zdarma, avšak pouze pro model ChatGPT-3.5. Verzi založenou na modelu ChatGPT-4 si můžete přikoupit.

ChatGPT Alternativy

4.   Claude

Ve výčtu nejlepších ChatGPT alternativ nemůže chybět ani Claude, ačkoliv je v současné době dostupný pouze obyvatelům USA a Velké Británie (a zdá se, že ani s VPN jej nepřelstíte). Protože ale v mnoha ohledech šlape slavnému konkurentovi na paty, nebo jej rovnou předbíhá, stojí za to o něm alespoň vědět. Jedná se o model společnosti Anthropic a zvládá základ, který nejspíš čekáte –⁠ sumarizovat, kreativně psát, kódovat, konverzovat a odpovídat na všemožné otázky. Více ale hledí na bezpečnost, jeho znalosti jsou novější, dokáže se déle držet kontextu a podle některých je i kreativnější.

ChatGPT Alternativy

5.   Llama 2

Llama 2 je společným počinem společností Meta a Microsoft. Oproti svému předchůdci Llama 1 je trénován na o 40 % větším množství dat a zdvojnásobila se i délka kontextu. Jde o open source model, který mohou využívat jak vývojáři, tak i komerční subjekty, a to zdarma. V tom spočívá jeho hlavní výhoda. V mnoha jiných ohledech, včetně používání češtiny, to však zatím není ve srovnání s ChatGPT úplně ono.

ChatGPT Alternativy

6.   Jasper Chat

Zatímco většina ostatních jazykových modelů je stvořena tak, aby ji mohl využít každý, Jasper se rozhodl zaměřit na marketéry, obchodníky a firmy. Tento chatbot je opět založen na ChatGPT, učil se z miliard článků ve 29 jazycích a jeho znalosti také končí polovinou roku 2021. Jeho hlavní doména ale spočívá v tvorbě obsahu. Dokáže upravit svůj styl psaní pro různé marketingové kanály, držet se vašeho TOV nebo zdůraznit klíčové benefity u popisků zboží. Tušíte háček? Drobný tu je, využívání všech skvělých funkcí není zadarmo, ale začíná na 39 dolarech měsíčně.

ChatGPT Alternativy

7.   ChatSonic

Alternativa ChatGPT se superschopnostmi, tak bývá někdy označován ChatSonic. Proč? Oproti své hlavní konkurenci pracuje s aktuálními daty, umí generovat obrázky, pracuje s hlasovými příkazy a umí komunikovat z pozice 16 různých osobností, jako je třeba básník nebo účetní. Mezi jeho slabiny patří ne tak přehledné rozhraní a někteří uvádějí i pomalejší odezvu. Co je ale důležité zmínit –⁠ ChatSonic si sice můžete zdarma vyzkoušet, ale jakmile přesáhnete hranici 10 000 slov, budete muset přejít na placenou verzi.

ChatGPT Alternativy

8.   OpenAI Playground

Oba pocházejí z dílny stejné firmy, oba jsou (do určité míry) zdarma. Ale zatímco ChatGPT se hodí pro běžné uživatele, OpenAI Playground je určen především vývojářům, kterým umožňuje experimentovat s nejrůznějšími modely umělé inteligence. Pokud je to to, co hledáte, pak si jeho pokročilé funkce užijete.

ChatGPT Alternativy

9.   YouChat

YouChat opět běží na modelu ChatGPT, ale i on má svá specifika. Především to, že funguje jako vyhledávač a chatbot v jednom. Nabídne vám tedy odkazy na indexované stránky, ale stejně tak s ním můžete vést klasickou konverzaci jako s ChatGPT. Navíc se neomezuje na informace do roku 2021.

ChatGPT Alternativy

10.  Character AI

A na závěr něco pro zábavu. Character AI vám totiž umožní simulovat interakce se spoustou reálných i fiktivních osobností, od Donalda Trumpa po Wednesday Addams, se kterou třeba můžete debatovat o růžové barvě. Ale vést tu můžete i „běžné” konverzace a dostávat odpovědi na otázky, tipy a nápady. Kvalita však v tomto ohledu většiny ostatních chatbotů nedosahuje.

ChatGPT Alternativy

Více obsahu pro ChatGPT naleznete v našich dalších článcích:

Autor: SEOPRAKTICKY.CZ

Použité zdroje:

  1. Ayomipo, V. (2023, September 4). 10 Best Alternatives To ChatGPT: Developer Edition – Semaphore. Semaphore [online]. Dostupné z: https://semaphoreci.com/blog/chatgpt-alternatives
  2. Timothy, M. (2023). The 9 Best Alternatives to ChatGPT. MUO [online]. Dostupné z: https://www.makeuseof.com/best-alternatives-chatgpt/
  3. Ortiz, S. (2023a). What is Google Bard? Here’s everything you need to know. ZDNET [online]. Dostupné z: https://www.zdnet.com/article/what-is-google-bard-heres-everything-you-need-to-know/
  4. Sharma, U., & Sharma, U. (2023). 12 Best ChatGPT Alternatives in 2023 (Free and Paid). Beebom [online]. Dostupné z: https://beebom.com/best-chatgpt-alternatives/
  5. Costello, S. (2023, March 23). What is YouChat? Lifewire [online]. Dostupné z:  https://www.lifewire.com/what-is-youchat-7197759
  6. Harnish, B. (2023). 11 ChatGPT Alternatives You Can Try In 2023. Search Engine Journal [online]. Dostupné z:  https://www.searchenginejournal.com/chatgpt-alternatives/482939/
Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit