Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Redakční systém WordPress: Co to je a vše důležité o něm

CMS WordPress

WordPress je jedním z tzv. CMS, tedy redakčních systémů určených ke správě obsahu na webových stránkách. Od roku 2001, kdy WordPress vznikl, se stal jednoznačně nejpopulárnější platformou pro vytváření a úpravu webových stránek. Proč? Nejen to se dozvíte na následujících řádcích.

Co je WordPress a proč je tak úspěšný

Chystáte-li se tvořit obsahové webové stránky, máte vedle vlastních CMS a WordPressu na výběr hned několik známých a oblíbených redakčních systémů – Drupal, Joomla!, Wix a další. S největší pravděpodobností si ale zvolíte právě WordPress.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Nálepku nejoblíbenější redakční platformy WordPress nezískal jen tak. Tento systém umožňuje uživatelům snadno vytvářet a spravovat webové stránky bez hlubokých technických znalostí. Díky své flexibilitě a široké podpoře komunity se WordPress stal oblíbenou platformou pro jednotlivce, malé podniky i velké korporace. Nabízí totiž hned několik klíčových výhod:

 • staví na otevřeném kódu (open-source),
 • na jeho zlepšování se podílí nespočet programátorů z celého světa,
 • je flexibilní – máte k dispozici tisíce rozšíření (pluginů a šablon), díky kterým si vytvoříte web na míru,
 • je uživatelsky přívětivý a jednoduše upravitelný,
 • jelikož je zdarma, je dostupný pro každého.

O kvalitách WordPressu svědčí i to, že jej používá nespočet známých webů, resp. značek, které jistě znáte i vy. Například blogy CNN jsou postaveny na WordPressu, stejně jako Reuters’, The Wall Street Journal, Forbes a The New Yorker. Mezi další významné značky používající WordPress patří People Magazine, The Rolling Stones, Vogue, MTV News, Harvard Business Review, NASA a mnoho dalších.

Funkce WordPressu

WordPress nabízí širokou škálu funkcí, například:

 • publikaci článků a příspěvků,
 • nahrávání a zveřejňování obrázků, videí a audio souborů,
 • tvorbu statických stránek,
 • možnost komentovat příspěvky a stránky,
 • přizpůsobení designu a postranního panelu,
 • prohledávání obsahu webu,
 • přiřazování štítků k příspěvkům,
 • podpora trackback a pingback,
 • úpravy kódu webových šablon,
 • nastavení práv a rolí uživatelů a další.

Redakční systém WordPress

Zdroj: WordPress.org

Výhody a nevýhody WordPressu

Mezi hlavní výhody WordPressu patří jeho bezplatná licence, snadná obsluha, vysoká variabilita a podpora velkého množství jazyků včetně češtiny. Platforma je také známá svou širokou komunitou, která poskytuje podporu a neustálý vývoj. WordPress je navíc velmi variabilní, umožňuje vytváření různých typů webových stránek a nabízí možnost vytvoření více stránek na jedné doméně.

I přes mnoho výhod má WordPress také několik nevýhod. Kvůli své popularitě je častým cílem hackerů, což vyžaduje pečlivé zabezpečení a pravidelné zálohy. Dalšími problémy mohou být spam, poměrně nižší rychlost stránek oproti jiným systémům a větší náročnost na serverové zdroje.

Šablony a pluginy WordPressu

I když nejste vývojář, svůj web si dokážete snadno upravit díky obrovskému ekosystému šablon a pluginů:

 • šablony primárně mění vizuální vzhled (design a layout) vašeho webu a mnohdy nabízejí také široké možnosti přizpůsobení,
 • pluginy zase přidávají nebo vylepšují funkce vašeho webu – mohou být malé, například kontaktní formulář, nebo velké, třeba tvorba e-commerce obchodu.

V současné době existuje více než 50 000 bezplatných pluginů, 5 000 šablon zdarma a také spousta prémiových (placených) pluginů či šablon pro WordPress. To ve výsledku znamená, že máte obrovskou spoustu možností!

V neposlední řadě stojí za to zmínit i widgety, tedy jednoduché bloky, které uživatelům umožňují přidávat a spravovat obsah v určitých oblastech webových stránek, například v bočních lištách, zápatí nebo hlavičce. Tyto „drag-and-drop“ prvky obvykle zobrazují různé informace nebo funkce, například poslední příspěvky, kalendář, vyhledávací pole nebo vaše nejnovější příspěvky na sociálních sítích. Widgety jsou snadno přizpůsobitelné a lze je přidat prostřednictvím administračního rozhraní WordPressu.

WordPress je silným nástrojem pro tvorbu a správu webových stránek, který se neustále vyvíjí a přizpůsobuje novým trendům a požadavkům uživatelů. Jeho otevřenost a flexibilita dělají z WordPressu vhodnou volbu pro široké spektrum projektů, od osobních blogů po velké komerční weby.

WordPress a SEO

O důvodech, proč často lidé volí WordPress jste si už přečetli, nicméně lze jmenovat ještě jeden, který si zaslouží samostatnou podkapitolu. A to ten, že WordPress je SEO-friendly. To je vlastně velmi podstatným důvodem, proč mnoho lidí volí WordPress pro založení blogu nebo webové stránky.

Jednou z nejlepších částí WordPressu je, že na všechno existuje plugin a ani SEO není výjimkou. Existují tisíce WordPress pluginů pro SEO, což ale začátečníkům mnohdy ztěžuje výběr toho nejlepšího. Zaručeně nejoblíbenější jsou ale jen dva z nich: All in One SEO (AIOSEO) a Yoast SEO.

Noví uživatelé WordPressu často podléhají omylu, že instalace a aktivace SEO pluginu je vše, co je potřeba udělat. Ve skutečnosti je SEO dynamickým procesem, který vyžaduje průběžnou pozornost a úsilí, abyste dosáhli nejlepších možných výsledků.


💡 TIP! Samotné optimalizaci stránek pro vyhledávače předchází důkladná analýza – když nevíte, co a jak lidé v souvislosti s tématem vašeho webu hledají, nemůžete jim to přece ve svých příspěvcích nabídnout. S podklady pro vaši analýzu klíčových slov vám znatelně pomůže SEO nástroj Collabim.


Nejlepší SEO pluginy pro WordPress vám nabídnou možnost přidat title a meta description pro každý blogový příspěvek či stránku. Navíc vám poskytnou náhled, jak bude váš příspěvek vypadat ve výsledcích vyhledávání Google (SERP).

Autor: SEOPRAKTICKY.CZ

Použité zdroje

 1. What Is WordPress? Explained for Beginners [online]. [cit. 09. 11. 2023]. Dostupné z: https://kinsta.com/knowledgebase/what-is-wordpress/
 2. What is WordPress? | WordPress 101 Tutorials [online]. [cit. 09. 11. 2023]. Dostupné z: https://solidwp.com/tutorials/what-is-wordpress/
 3. How to Add and Use Widgets in WordPress (Step by Step) [online]. [cit. 09. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.wpbeginner.com/beginners-guide/how-to-add-and-use-widgets-in-wordpress/
 4. 13 Things You Need to Know About WordPress – Skillcrush [online]. [cit. 09. 11. 2023]. Dostupné z: https://skillcrush.com/blog/13-wordpress-facts/
 5. 7 Things You Need To Know About WordPress [online]. [cit. 09. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.qlicit.com/7-things-about-wordpress/
 6. WordPress SEO Made Simple – A Step-by-Step Guide (UPDATED) [online]. [cit. 09. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.wpbeginner.com/wordpress-seo/
 7. WordPress SEO Guide: Everything You Need to Know [online]. [cit. 09. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.searchenginejournal.com/wordpress-seo/
Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit