Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Odstranění stránek AMP z vyhledávání Google

Tato stránka popisuje, jak mohou vývojáři webových stránek odstranit své stránky AMP z vyhledávání Google.


Klíčový bod: Na této stránce se odkazujeme na kanonické stránky, stránky AMP a stránky bez AMP. Kanonická stránka může být buď verze stránky, která není AMP, nebo to může být samotná stránka AMP. Můžete mít jedno ze dvou možných nastavení stránek:

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>
 • kanonická stránka AMP: jedna verze stránky, kde stránka AMP je kanonickou stránkou,
 • kanonická stránka bez AMP: dvě verze stránky, které zahrnují stránku AMP a kanonickou neAMP stránku.

Existují tři možnosti odstranění obsahu AMP:

 • rychlé odstranění všech verzí stránky včetně stránek AMP a kanonických stránek, které nejsou AMP,
 • odstranění pouze stránky AMP, která je spárována s kanonickou stránkou bez AMP, přičemž kanonická stránka bez AMP zůstane živá,
 • odstranění obsahu AMP pomocí CMS (s možnostmi odstranění všech verzí stránky nebo pouze verze AMP).

Odstranění všech verzí obsahu AMP

Tato část popisuje, jak z vyhledávače Google odstranit všechny verze obsahu AMP, včetně stránek AMP a stránek, které nejsou AMP.

Upozornění: Tato metoda může uživateli zobrazit chybové hlášení. Tuto metodu používejte pouze k co nejrychlejšímu odstranění stránky AMP z vyhledávání Google.

Chcete-li odstranit stránky AMP i bez AMP z vyhledávání Google, postupujte podle následujících kroků:

 1. Odstraňte verze stránek AMP a bez AMP ze serveru nebo CMS.
 2. Pomocí nástroje Odstranit zastaralý obsah požádejte o odstranění stránky. Zadejte adresy URL (webové adresy) svých verzí stránek s AMP a bez AMP, které chcete odstranit.
 3. Aktualizujte mezipaměť Google AMP, abyste zajistili odstranění obsahu AMP z mezipaměti.
 4. Ověřte odstranění své stránky AMP vyhledáním svého obsahu pomocí vyhledávače Google. Chcete-li ověřit odstranění velkého počtu stránek AMP, použijte hlášení o stavu AMP v nástroji Search Console. Sledujte klesající trendovou čáru v grafu „indexované stránky AMP“.

Stav své žádosti můžete zkontrolovat na stránce Odstranit zastaralý obsah.


Poznámka: Když odstraníte stránku AMP, dojde ke zpoždění, než robot Google zjistí, že byla odstraněna. Během této doby zobrazí vyhledávač Google uživateli chybu.


Odstranění pouze stránek AMP se zachováním kanonických stránek bez AMP

Tato část popisuje, jak z vyhledávače Google odstranit pouze stránky AMP a přitom zachovat kanonické stránky bez AMP.

Upozornění:Neodstraňujte obsah AMP pouhým odstraněním obsahu v souboru. Dokumenty, které jsou prázdné a chybí v nich všechny značky, jsou považovány za neplatné. Pokud vyhledávač Google rozpozná, že dokument je neplatný, bude nadále zobrazovat nejstarší platnou verzi, která je k dispozici.

Chcete-li odstranit verzi AMP své stránky z vyhledávače Google (a zároveň zachovat kanonickou stránku bez AMP), postupujte podle následujících kroků:

 1. Odstraňte odkaz rel=”amphtml” ze zdrojového kódu kanonické stránky bez AMP.
 2. Nakonfigurujte svůj server tak, aby pro odstraněnou stránku AMP vracel odpověď HTTP 301 Moved Permanently nebo 302 Found.
 3. Nakonfigurujte přesměrování z odstraněné stránky AMP na kanonickou stránku bez AMP.
 4. Pokud chcete stránku AMP kromě odstranění z vyhledávání Google odebrat i z jiných platforem než Google, proveďte tyto kroky:
  • Odstraňte stránku AMP tak, aby již nebyla přístupná, a nakonfigurujte server tak, aby pro odstraněnou stránku AMP odeslal zprávu HTTP 404 Not Found. Tím zajistíte, že mezipaměť Google AMP nebude na jiných platformách zobrazovat zastaralý obsah.
  • Aktualizujte vyrovnávací paměť Google AMP Cache, abyste zajistili, že váš obsah AMP bude z vyrovnávací paměti odstraněn.
  • Ověřte odstranění své stránky AMP vyhledáním svého obsahu ve vyhledávači Google. Chcete-li ověřit odstranění velkého počtu stránek AMP, použijte hlášení o stavu AMP v nástroji Search Console. Sledujte klesající trendovou čáru v grafu “indexované stránky AMP”.
  • Pokud chcete zachovat aktivní trvalé odkazy, nakonfigurujte server tak, aby odesílal přesměrování HTTP 301 pro odstraněnou stránku AMP na kanonickou stránku bez AMP.

Odstranění stránek AMP a jiných než AMP pomocí CMS

Poskytovatelé CMS zpravidla publikují stránky AMP a bez AMP současně. Chcete-li odstranit jednu stránku, zrušte její publikování nebo ji odstraňte, čímž odstraníte jak verzi AMP, tak verzi bez AMP.

Odstranění jedné stránky

Chcete-li odstranit stránku a přestat ji publikovat v její podobě s i bez AMP, použijte rozhraní CMS. Podrobnosti o tom, jak ukončit zobrazování AMP, najdete na stránce nápovědy poskytovatele CMS:

Odstranění všech stránek AMP

Další možností je zakázat službu AMP ve vašem CMS.

Varování: Tato možnost odstraní všechny stránky AMP z vašeho webu.

Chcete-li AMP zakázat, podívejte se na stránku nápovědy poskytovatele CMS nebo provozovatele přímo kontaktujte. Pokud je váš web hostován na doméně CMS, může CMS po vypnutí AMP přesměrovat uživatele na kanonickou stránku bez AMP. Pokud k přesměrování nedojde, obraťte se na poskytovatele CMS a požádejte o pomoc.

Překlad, odborná a obsahová korektura: SEOPRAKTICKY.CZ

Použité zdroje

 1. How To Remove your AMP Pages From Search | Google Search Central  |  Documentation  |  Google for Developers. Google for Developers – from AI and Cloud, to Mobile and Web [online]. Dostupné z: https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/amp/remove-amp

Související články

Základy vyhledávání

Základy SEO

Procházení a indexování

Ranking a možnosti zobrazení ve výsledku vyhledávání

Monitorování a odstraňování chyb

Průvodce pro konkrétní stránky

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit