Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Pochopte fungování AMP ve výsledcích vyhledávání

Vyhledávač Google indexuje stránky AMP, aby poskytoval rychlý a spolehlivý webový zážitek. Pokud je stránka AMP k dispozici, může být zobrazena v mobilním vyhledávání jako součást rozšířených výsledků a karuselů. Ačkoli AMP sám o sobě není faktorem hodnocení, rychlost je pro vyhledávání Google faktorem hodnocení. Vyhledávání Google uplatňuje stejný standard na všechny stránky bez ohledu na technologii použitou k jejich vytvoření. Další informace o výhodách používání AMP najdete v příbězích o úspěších projektu AMP.

Když uživatelé vyberou stránku AMP, vyhledávač Google ji načte z mezipaměti Google AMP, což umožňuje řadu optimalizací načítání, díky nimž se tyto stránky často zobrazují okamžitě, například přednačítání. V současné době se stránky AMP na počítači z mezipaměti Google AMP/prohlížeče AMP nezobrazují. Kanonické stránky AMP se chovají jako standardní výsledky.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Počáteční zobrazení ve výsledcích vyhledávání

Stránky AMP se mohou zobrazit ve vyhledávání Google jako bohatý výsledek stejně jako ostatní stránky na webu. Abyste pomohli Googlu lépe porozumět vaší stránce, můžete na ni přidat strukturovaná data. Je důležité si uvědomit, že Google nezaručuje, že přidání strukturovaných dat umožní zobrazení rozšířených výsledků ve výsledcích vyhledávání. Další informace naleznete v Obecných pokynech pro strukturovaná data.

Pokud máte duplicitní stránky pro stejný obsah, umístěte stejná strukturovaná data na všechny duplicitní stránky, nejen na kanonickou stránku. Další informace o umístění naleznete v Obecných pokynech ke strukturovaným datům.

Stránky AMP se mohou zobrazovat také jako webové příběhy.

Po kliknutí uživatelů na obsah AMP

Když uživatelé kliknou na váš obsah AMP ve vyhledávači Google, obsah AMP se může zobrazit jedním ze dvou způsobů:

  • Prohlížeč Google AMP: V horní části Prohlížeče Google AMP se zobrazí doména vašeho obsahu, aby uživatelé věděli, kdo jej publikoval.
  • Signed exchange: Technologie, která umožňuje prohlížeči považovat dokument za dokument patřící vašemu Původci.

O prohlížeči Google AMP

Prohlížeč Google AMP je hybridní prostředí, ve kterém můžete shromažďovat data o uživateli v prohlížečích, které podporují prohlížeč Google AMP. Prohlížeč Google AMP se může vykreslovat, pokud naše systémy určí, že může poskytnout užitečné uživatelské prostředí, zejména v situacích, kdy se očekává procházení obsahu. Shromažďování údajů společností Google se řídí zásadami ochrany osobních údajů. Jako vydavatel stránek AMP, jejichž obsah se zobrazuje v prohlížeči Google AMP Viewer, se shromažďování dat řídí zásadami ochrany osobních údajů. Vzhledem k tomu, že si na své stránce AMP vybíráte chování a integrace dodavatelů, jste zodpovědní za plnění povinností týkajících se dodržování předpisů, které z těchto voleb vyplývají.

O signed exchange (podepsané výměně)

Podepsaná výměna vám umožňuje používat soubory cookie první strany k přizpůsobení obsahu a měření analytiky. Vaše stránka se zobrazí pod vaší adresou URL namísto adresy URL google.com/amp. Vyhledávač Google upřednostňuje odkazování na obsah jako signed exchange před použitím prohlížeče Google AMP v prohlížečích, které podporují signed exchange. Chcete-li uživatelům poskytovat výsledky v tomto formátu, musíte kromě běžného formátu AMP HTML publikovat obsah AMP jako podepsanou výměnu. V současné době je podepsaná výměna podporována ve vyhledávání Google pouze pro bohaté výsledky a základní výsledky, nikoli pro karusely. Další informace o nastavení podepsané výměny pro stránky AMP najdete na stránce Serve AMP using Signed Exchanges.

Překlad, odborná a obsahová korektura: SEOPRAKTICKY.CZ

Použité zdroje

  1. How AMP Works in Google Search | Google Search Central  |  Documentation  |  Google for Developers. Google for Developers – from AI and Cloud, to Mobile and Web [online]. Dostupné z: https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/amp/about-amp

Související články

Základy vyhledávání

Základy SEO

Procházení a indexování

Ranking a možnosti zobrazení ve výsledku vyhledávání

Monitorování a odstraňování chyb

Průvodce pro konkrétní stránky

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit