Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Odstranění obrázků hostovaných na vašem webu z výsledků vyhledávání


Snažíte se odstranit své snímky? Místo toho se podívejte na Odstranění osobních údajů ze služby Google.


Pro rychlé odstranění použijte nástroj Odstranění, který během několika hodin odstraní obrázky hostované na vašem webu z výsledků vyhledávání Google.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Pro nenouzové odstranění obrázků

Existují dva způsoby, jak odstranit obrázky z vašich stránek z výsledků vyhledávání Google:

  • pravidla pro zakázání obrázků v souboru robots.txt,
  • hlavička HTTP noindex X-Robots-Tag.

Oba způsoby mají stejný účinek, vyberte si tedy metodu, která je pro váš web vhodnější. Mějte na paměti, že robot Google musí procházet adresy URL, aby mohl extrahovat hlavičky HTTP, takže implementace obou metod najednou nemá smysl.

Odstranění obrázků pomocí pravidel robots.txt

Chcete-li zabránit zobrazování obrázků z webu ve výsledcích vyhledávání Google, přidejte do kořenového adresáře serveru soubor robots.txt, který obrázky blokuje. Odstranění obrázku z výsledků vyhledávání sice trvá déle než použití nástroje Odstranění, ale poskytuje větší flexibilitu a kontrolu díky použití zástupných znaků nebo blokování dílčích cest. Platí také pro všechny vyhledávače, zatímco nástroj Odstranit adresy URL platí pouze pro Google.

Pokud například chcete, aby Google vyloučil obrázek dogs.jpg, který se zobrazuje na vašem webu na adrese yoursite.example.com/images/dogs.jpg, přidejte do souboru robots.txt následující příkaz:


User-agent: Googlebot-Image
Disallow: /images/dogs.jpg

Při příštím procházení vašeho webu Googlebotem se toto pravidlo zobrazí a váš obrázek Google z výsledků vyhledávání vyřadí.

Pravidla mohou obsahovat speciální znaky pro větší flexibilitu a kontrolu. Znak * odpovídá libovolné posloupnosti znaků a vzory mohou končit znakem $, který označuje konec cesty.

Chcete-li z našeho indexu odstranit více obrázků na webu, přidejte pravidlo pro zakázání (disallow) pro každý obrázek, nebo pokud mají obrázky společný vzor, například příponu v názvu souboru, použijte v názvu souboru znak *. Například:


User-agent: Googlebot-Image
# Opakovaná pravidla 'disallow' pro každý obrázek:
Disallow: /images/dogs.jpg
Disallow: /images/cats.jpg
Disallow: /images/llamas.jpg

# Zástupný znak v názvu souboru pro
# obrázky, které mají společnou příponu:
Disallow: /images/animal-picture-*.jpg

Chcete-li odstranit všechny obrázky na svém webu z našeho indexu, umístěte do kořenového adresáře serveru následující soubor robots.txt:


User-agent: Googlebot-Image
Disallow: /

Chcete-li odstranit všechny soubory určitého typu (například obrázky .jpg, ale ne .gif), použijte následující položku robots.txt:


User-agent: Googlebot-Image
Disallow: /*.gif$

Zadáním Googlebot-Image jako uživatelského agenta budou obrázky vyloučeny z Obrázků Google. Pokud chcete obrázky vyloučit ze všech vyhledávání Google (včetně vyhledávání Google a Google Images), zadejte jako user-agenta Googlebot.

Odstranění obrázků s hlavičkou noindex X-Robots-Tag HTTP

Obrázky hostované na vašem webu můžete z výsledků vyhledávání Google odstranit také přidáním značky noindex X-Robots-Tag do hlavičky odpovědi HTTP obrazových zdrojů, které chcete odstranit. V tomto případě musíte povolit procházení adres URL obrázků, aby mohl Googlebot pravidlo noindex extrahovat. Chcete-li implementovat hlavičku odpovědi HTTP noindex X-Robots-Tag, postupujte podle návodu k noindex.

Jak odstraním obrázky ze služeb, které nevlastním?

Přečtěte si v dokumentaci nápovědy vyhledávače Google informace o tom, jak odstranit obrázek z výsledků vyhledávání.

S optimalizací obrázků souvisí i zpětné vyhledávání obrázků. O tom jak na Vyhledávání podle obrázku nebo fotky se dočtete v článku.

Překlad, odborná a obsahová korektura: SEOPRAKTICKY.CZ

Použité zdroje

  1. Hide and Remove Images from Google Search | Google Search Central  |  Documentation  |  Google for Developers. Google for Developers – from AI and Cloud, to Mobile and Web [online]. Dostupné z: https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/prevent-images-on-your-page

Související články

Základy vyhledávání

Základy SEO

Procházení a indexování

Ranking a možnosti zobrazení ve výsledku vyhledávání

Monitorování a odstraňování chyb

Průvodce pro konkrétní stránky

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit