Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

SEO s WordPress a Elementorem

Jaké pluginy používáte pro SEO ve WordPressu? All In One SEO? Yoast? Pokud jste stejně jako já podlehli kouzlu editoru Elementor, vyzkoušejte novou integraci nástroje Rank Math přímo do elementorového rozhraní.

Co je Elementor?

Elementor je nadstavba WordPressu – plugin, který vám umožní v přímém náhledu stránky (WYSIWYG) její tvorbu pomocí drag & drop (táhni a pusť). Vytvoříte si základní strukturu stránky pomocí sekcí a sloupců, do kterých následně umístíte potřebné widgety. Tyto prvky si následně upravujete a nastavujete pomocí integrovaných stylů a vlastností. Existuje ve free verzi i v rozšířené placené verzi Elementor Pro.

 

Doteď bylo nastavování SEO parametrů v administraci WordPressu dost otravné. Nebyli jste v editaci stránky a nemohli jste se nechat inspirovat obsahem, ze kterého vyjde nastavení snippetu, open graph či twitter cards. Navíc kontrola skóre optimalizace znamenala uložit změny v Elementoru, vrátit se do základní editace stránky ve WordPressu a obnovit stránku, aby se údaje aktualizovaly. 

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Toto všechno nyní odpadá, navíc s vynikajícím nástrojem, který je v plné verzi zdarma a umožňuje nastavení, za která si u jiných pluginů musíte připlatit.

Částečné srovnání Yoast / Rank Math

Yoast RankMath
SEO Analýza ano ano
Rozšířená SEO nastavení pouze v placené verzi ano
Optimalizace na více klíčových slov pouze v placené verzi ano
Rich snippets ne ano
XML sitemapa ano ano
Drobečková navigace ano ano
404 monitor ne ano
Manažer přesměrování pouze v placené verzi ano
Integrace Google Search Console ne ano
Počítadlo externích / interních linků ne ano
Open Graph ano, náhled v placené verzi ano vč. náhledu
Lokální SEO pouze v placené verzi ano
Schema Markup omezeně ano
Integrace Woocommerce pouze v placené verzi ano

Plné porovnání parametrů Yoast vs. Rank Math

Integrace SEO nástroje

Jak je vidět, tvůrci Elementrou přidali další záložku, která umožní optimalizaci stránky přímo v tomto editoru. Váš hon za SEO skóre začíná.

 

Snippet a socials 

V políčku Focus Keyword si nastavíte klíčové slovo, pro které danou stránku či příspěvek budete optimalizovat.

Přímo v této administraci pak můžete upravit Snippet a Social meta tagy. Ukazatel skóre a barevné vývojové linky vám ukáží, jak úspěšní jste byli. 

Snippet editor vám ukáže výsledek, který bude následně prezentovat Google v desktopové i mobilní verzi. U sociálních sítí uvidíte náhled, jak sdílení vaší stránky či příspěvku zobrazí Facebook a Twitter. Umožní vám kontrolu například nad tím, zda použitý obrázek nebude deformovaný a nezkazí dojem z vaší stránky. 

 

Pokud myslíte optimalizaci vašich stránek vážně, tato nastavení zahrňte do kategorie MUST.

Strukturovaná data Schema

Samostatně editovatelná je také položka strukturovaných dat, která dokáže dostat mnohem více informací do výsledků vyhledávání. Odliší vaši stránku od konkurence a zvýší organickou návštěvnost. 

K dispozici máte jak celkové nastavení v administraci pluginu, tak nastavení pro každou stránku nebo příspěvek, který tvoříte v Elementoru.

Nezapomínejte na strukturovaná data, mohou vás odměnit v podobě tzv. rich snippets – rozšířených vzhledů výsledků vyhledávání.

Pokročilé funkce SEO

Kromě všech těchto základních funkcí existuje několik pokročilých funkcí, které vás mohou zajímat. Najdete je na kartě Advanced. Jen upozornění: neměňte je, pokud nevíte, co děláte.

 

První sada možností umožňuje upravit soubor robots.txt.  Zde jsou nastavení a co dělají:

Index  – tato stránka bude indexována a objeví se ve výsledcích vyhledávání.

No Index – opak je pravdou; stránka se nezobrazí v žádných vyhledávačích. 

Nofollow – Google nebude následovat žádný z odkazů na této stránce. 

No Archive – Google tím zabrání zobrazení verze stránky z mezipaměti, ideální pro ty, kteří často aktualizují, jako jsou stránky produktů elektronického obchodu.

No Image Index – obrázky na této stránce se na Googlu nezobrazí.

No Snippet  – když se tato stránka zobrazí ve výsledcích vyhledávání, nebude mít textový úryvek, pouze nadpis.

K dispozici je také nastavení  Max Snippet, Max Video Preview a Max Image Preview. Jsou nastaveny na -1, což znamená „bez omezení“, ale můžete nastavit, kolik znaků chcete zobrazit, jak velký obrázek přiřadit nebo kolik sekund videa chcete přehrát.

Nakonec můžete přidat kanonickou adresu URL. Pokud máte správně vyřešenou duplicitu, nemusíte nic vyplňovat. Kanonická URL bude nastavena tak, jak jste zadali v Obecném nastavení.

Závěrem

RankMath je skvělý nástroj, který umožní veškeré potřebné nastavení SEO parametrů na vašem webu. Mimo všech výše uvedených funkcí obsahuje napojení na Search Console, rozšíření pro Woocommerce, editaci robots a  .htaccess, správu přesměrování při změnách URL, navázání na AMP…

Pozor aktualizace! Vypadá to, že Google definitivně AMP pohřbil, více zde.

Samozřejmostí je sitemapa a breadcrumbs. Vychytávkou je automatické doplnění atributů ALT a TITLE k obrázkům, kde tyto atributy chybí. Vstupní proměnnou je název obrázku. Pokud tedy správně pojmenováváte obrázky, ušetří vám spoustu času.

 

A to nejlepší na závěr – pokud již používáte některý ze SEO pluginů výše zmíněných, RankMath importuje veškerá nastavení a obsahy z těchto pluginů. Vám už stačí jen navázat a využít všech dalších možností nastavení.

Příjemnou zábavu!

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit