Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Pokročilé vyhledávání s použitím operátorů

Upozornění: Aktuálně jsme zaznamenali změnu ve fungování operátoru “allintitle:”. Google v některých případech nezobrazuje počet výsledků ve vyhledávání. KGR si proto můžete ověřit přímo v Collabimu přes funkci Změření KGR.

Operátory jsou speciální příkazy, které upřesňují parametry hledání přímo v běžném vyhledávacím poli.

Google poskytuje mnoho pokročilých vyhledávacích příkazů, které vám mohou pomoci získat zajímavé informace a najít nové SEO příležitosti.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Níže uvádím příklady operátorů, které se vám mohou při optimalizaci hodit.


Site


Pokud potřebujete konkrétnější výsledky vyhledávání, jež se týkají jenom konkrétních stránek, použijte jako první operátor site:.

Pokud například chcete hledat na mých stránkách seoprakticky.cz články o chybách 404, zadejte do vyhledávacího pole následující příkaz:


site:seoprakticky.cz 404 errors


Google takto našel 4 stránky, kde se vyskytuje číslovka 404.

Jak si můžete všimnout, vyhledávač nám našel výrazy, které nejsou v přesné shodě s naší frází. Pokud chcete zobrazit výsledky, jež přesně odpovídají zadání, musíte dát hledaný výraz do uvozovek.


site:seoprakticky.cz „404 errors“


Použitím uvozovek dosáhnete toho, že se zobrazí pouze stránky, kde je přesná shoda vyhledávané fráze včetně pořadí slov.

Pokud zaměním vyhledávaná slova, dostanu výsledek, který opět odpovídá přesné shodě. Ve výsledku vyhledávání se zobrazí 3 stránky, které korespondují s výsledkem.


site:seoprakticky.cz „error 404“


Operátor site také můžete využít ke zjištění informace, kolik má přibližně daná doména indexovaných stránek.


site:seoprakticky.cz


Doporučuji použít ke zjištění opět anonymní okno prohlížeče.

Pokud se podívám na stav indexace pro prohlížeč, ve kterém jsem zalogovaný do svého účtu propojeného na konzoli, vrátí mi exaktní výsledek. V anonymním okně mi Google zobrazuje 540 zaindexovaných stránek.

Google Search Console mi ukazuje 442 stránek. Jak vidíte, operátor site nevrací přesnou, ale přibližnou hodnotu. Berte tak tyto informace o stavu indexace na jiných doménách jako orientační.


Cache


Pomocí operátoru cache můžete zjistit, jakou verzi stránky má Google uloženou (indexovanou). Díky tomuto operátoru poznáte, kdy stránku naposledy vyhledávač navštívil.


cache:domena.cz


Allintext


Tento operátor vám pomůže zjistit všechny hledané výrazy v textu stránky.

Mějte na paměti, že zadáme-li operátor bez uvozovek, vyhledávač stránky zobrazí, ačkoli jsou slova kdekoli různě na stránce, protože je splněna podmínka všech 4 slov v obsahu.


allintext:obsah pro sociální sítěIntext


Tento operátor je obecnější a umožňuje vám hledat dané výrazy kdekoliv na stránce, nejenom v textu, ale také v titulku, URL adrese atd.


intext: vyhledávaná fráze


Inposttitle


Tento operátor se vám bude hodit, hledáte-li něco v titulcích článků.


inposttitle:jak rychle zhubnout


Allintitle


Jedná se o výborný operátor pro nalezení blogů, které píšou o stejném obsahu jako vy. Můžete si díky němu vyhledat články a podívat se, jak téma zpracovávají.


allintitle:jak dělat seo


Keyword Golden Ratio

S operátorem Allintitle můžete vyzkoušet relativně novou strategii cílení na klíčová slova, která se nazývá Keyword Golden Ratio.

Tato metoda slibuje vysokou šanci na rychlý ranking ve vyhledávačích.

Princip je jednoduchý. Zaměřujete se na tvorbu obsahu, který má nízkou míru konkurence a zároveň vysoký objem vyhledávání.

U optimalizované fráze zjistíte počet výskytů stránek v SERP s klíčovým slovem v titulku. Ten podělíte objemem vyhledávání dané fráze. Pokud je koeficient nižší než 0,25, máte velmi slušnou šanci na dobré umístění ve výsledku vyhledávání, pakliže připravíte odpovídající obsah k vyhledávané frázi (klíčovému slovu).


Intitle


Toto je užší operátor, který vám pomůže najít cílenější výsledky pro konkrétní vyhledávací fráze.


intitle:jak dělám seo


Allinurl


Jde o operátor možňující najít stránky s požadovanými vyhledávacími dotazy v rámci adresy URL.


allinurl:cyklistické dresy levně


Inurl


Operátor vhodný pro nalezení vyhledávané fráze přímo v URL.


inurl:mobilní telefony samsung


Info


Tento operátor vám pomůže najít informace týkající se domény, kterou hledáte. Pomůže vám identifikovat věci jako stránky s textem domény na stránce (nemusí být nutně propojeny), podobné stránky na webu a mezipaměť webu.


Rozšířené vyhledávací výrazy


Or

Uvedený příkaz vám pomůže vyhledat stránky, které mají jedno nebo druhé slovo. Pokud jste chtěli najít slova „kresba“ nebo „malba“, ale ne obojí, můžete k tomu použít tento příkaz.


kresba OR malba


Slovo v uvozovkách („slovo“)

Pokud dáme vyhledávanou frázi do uvozovek, bude se hledat pouze přesná shoda.


Vylučující symbol –

Znaménko minus je symbol vyloučení. Tento příkaz vám pomůže vyloučit slova nebo domény, které ve výsledcích vyhledávání nechcete zobrazovat.

Například chcete najít termín „content marketing“, ale nechcete ho hledat na doméně businessinsider.com. Příkaz pak bude vypadat následovně:


content marketing -businessinsider.com”


Praktické využití operátorů


Vyhledávací operátory jsou výbornou pomůckou, pokud hledáte inspirativní obsah, fráze nebo obsah na vašich nebo jiných stránkách.

Jako příklad reálného použití si ukážeme vyhledání stránek, které mají na mojí doméně v URL frázi „analýza klíčových slov.

Pokud je stránek více, mohly by se vzájemně „kanibalizovat“. V takovém případě je dobré zvážit sjednocení obsahu nebo přesměrování jedné stránky na druhou.


site:seoprakticky.cz inurl:"analyza klicovych slov"


V SERP vidíme výsledek, celkem 7 stránek na mých stránkách obsahuje přímo v URL slova „analýza klíčových slov“. Je pak na zvážení a další analýze, jestli je takovéto množství stránek pro toto téma přínosné a jestli všechny plní svůj účel.

Jako druhý praktický příklad si ukážeme situaci, kdy budeme hledat na doméně odkazové příležitosti pro frázi „seo specialista“.

Operátorem site omezíme hledání pouze pro jednu doménu. Operátorem intext s uvozovkami vyhledáme frázi vhodnou k prolinkování.


site:seoprakticky.cz intext:“seo specialista“


Pokud bych chtěl najít stránky, které obsahují v textu slovo „seo specialista“ a zároveň neobsahují slovo „seo konzultant“, zápis by vypadal následovně.


site:seoprakticky.cz intext:“seo specialista“ -"seo konzultant"


Této kombinaci odpovídá na stránkách pouze 1 stránka, jinak se ve všech ostatních vyskytují obě fráze.

Vyhledávací operátory mají velmi univerzální použití a jejich správné užití vám může pomoci s optimalizací stránek (tvorba obsahu, interní prolinkování, odkazové příležitosti atd.).

Chcete-li vyzkoušet vyhledávací operátory i na Seznamu, výčet podporovaných proměnných najdete na stránce Pokročilé vyhledávání s použitím operátorů.


Další užitečné zdroje k tématu Site operátory:


Google Search Operators: The Complete List (42 Advanced Operators). Ahrefs – SEO Tools & Resources To Grow Your Search Traffic [online]. Copyright © 2020 [cit. 07.05.2020]. Dostupné z: https://ahrefs.com/blog/google-advanced-search-operators/

An SEO Guide to Advanced Google Search Operators. Search Engine Journal – SEO, Search Marketing News and Tutorials [online]. Dostupné z: https://www.searchenginejournal.com/google-search-operators-commands/215331/

Google Search Operators [2020 SEO] – Moz. Moz – SEO Software for Smarter Marketing [online]. Copyright © Moz, Inc. All rights reserved. [cit. 07.05.2020]. Dostupné z: https://moz.com/learn/seo/search-operators

Pokročilé vyhledávací operátory Seznam.cz Copyright © 1996 [cit. 07.05.2020]. Dostupné z: https://napoveda.seznam.cz/cz/fulltext-hledani-v-internetu/pokrocile-vyhledavani/

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit