S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Jak a proč optimalizovat obrázky pro SEO

Spousta článků zabývající se SEO tematikou úplně opomíjí problematiku obrázků. Je to dáno i tím, že Google o svém obrázkovém vyhledávání moc často nemluví a nepíše, data pro obrázky jsou v Google Analytics těžko k nalezení a téměř nikdo se v našich končinách tomuto tématu do hloubky nevěnoval, třeba formou přednášky na některé z mnoha konferencí.

Důležitost obrázků se pro jednotlivé typy webů dozajista liší. Jiný přístup by měl zvolit web advokátní kanceláře, jiný zase e-shop s desetitisíci produkty, kde se dotazovací fráze v obrázcích velmi často nacházejí na začátku nákupního procesu. V tomto článku ukážu, jak pozice obrázků na Google zjistit a jak se jim dá pomoci k lepším pozicím.

Které typy webů mají největší potenciál pro přivedení návštěv z obrázků?

Bude se jednat například o weby zabývající se:

 • Recepty
 • Tipy na výlety
 • Stylovými doplňky do domácnosti
 • Výtvarným uměním a kresbou
 • Módním oblečením
Příklad vyhledávacího dotazu v Google Obrázcích
Příklad vyhledávacího dotazu v Google Obrázcích

Jak zjistit počet prokliků z Obrázků Google

Ukazatelů toho, jak moc se obrázkům daří, je několik. Jestliže je naším hlavním cílem zjištění trendu návštěvnosti, tak bude naším pomocníkem Google Search Console. Statistiku o návštěvách (metriku typickou pro Google Analytics) tam sice neuvidíme, na druhou stranu se nám zobrazí metrika kliknutí.

Informace o obrázcích v GSC začnete zkoumat jednoduchým přepnutím Typu vyhledávání:

Přepnutí na obrázky v Google Search Console
Přepnutí na obrázky v Google Search Console

Jakmile začnete mít výsledky vyhledávání filtrované dle typu Obrázek, začnou tuto volbu reflektovat i ostatní seskupení dat. Můžete zjišťovat dotazy, stránky, země i zařízení, ve kterých se vaše obrázky zobrazují na Google nejčastěji. K počtu kliknutí si můžete načíst i počet zobrazení, průměrnou pozici a CTR. Tato data se dají následně ještě srovnat s minulým obdobím.

Další výhodou Google Search Console pro obrázky je možnost přidání sitemapy, díky čemuž následně uvidíte i počet (ne)zaindexovaných obrázků. Samotná existence obrázku v sitemapě sice její indexaci nezaručí, dopomůže však ke zjištění velkého procenta nezaindexovaných obrázků, což značí nějaký problém.

Jednorázově měření pozic v Collabimu

Může se stát, že potřebujete změřit pozice v obrázcích a chcete znát výsledky co nejdříve. V ten moment vám přijde vhod náš nedávno spuštěný nástroj na Jednorázové měření pozic.

Měření pozic obrázků v Collabimu
Měření pozic obrázků v Collabimu

Nástroj se dá snadno použít i tehdy, když chcete zjistit pozice konkurence ve výsledcích obrázků.

Jednorázové měření pozic a hledanosti klíčových slov
Jednorázové měření pozic a hledanosti klíčových slov

Jak zjistit návštěvnost z Obrázků Seznam

Na Seznamu pochopitelně postup podobný tomu na Google nefunguje 🙂 Nějaká data i přesto zjistit dokážete, a to v Google Analytics. Stačí si vyfiltrovat zdroj návštěvnosti obrazky.cz:

Návštěvnost ze Seznam Obrázků v Google Analytics
Návštěvnost ze Seznam Obrázků v Google Analytics

Tipy, jak dosáhnout vyšších pozic

 1. Vkládejte relevantní obrázky v kontextu okolního obsahu stránky. Napomáhá to rozpoznání obsahu daného obrázku a pomůže zajistit to, aby se obrázek na relevantní klíčové slovo zobrazil.
 2. Ujistěte se, že obrázek správně pojmenováváte (google-pozice-obrazku.jpg je lepší, než image002.jpg) předtím, než ho nahrajete na web. Název by měl obsahovat klíčové slovo, na které se chcete zobrazit, neměl by obsahovat diakritiku a měl by mít mezery nahrazené pomlčkami. Při výběru vhodných klíčových slov berte v úvahu i konkurenčnost – slovo „malba na zeď návod“ bude mít oproti slovu „malba“ mnohem menší konkurenci, avšak i menší hledanost.
 3. Pokud to váš redakční systém umožňuje, tak si pohrajte s popisky obrázků. V případě fotografií produktů na e-shopu je zvykem popisek generovat automaticky, při vkládání obrázků do článků je většinou třeba je upravit ručně. Důležitý je zejména „alt“ text, neboli alternativní popis. Pokud máte trochu času, přidejte i titulek a popisek obrázku.

  Příklad úpravy popisků ve WordPressu
  Příklad úpravy popisků ve WordPressu
 4. Zmenšete velikost obrázků pomocí tzv. komprimace. Ta se buď provádí automaticky na straně serveru, nebo pomocí speciálního software. S komprimací menšího počtu obrázků vám pomůže např. TinyPNG. To zajistí i rychlejší načítání vaší stránky, což je plus nejenom pro uživatele. Komprimace by neměla být na úkor kvality.
 5. Požádejte vývojáře vašeho webu o vytvoření sitemapy pouze s obrázky. Dokumentaci a doporučení naleznete v české nápovědě Google – Soubory Sitemap pro obrázky.
 6. Používejte takové obrázky, které si patřičnou pozornost zasluhují – pravděpodobně více zaujme kvalitní autorská fotografie, než obrázek z fotobanky.
 7. Ujistěte se, že se dají obrázky na stránce načíst i bez Javascriptu, například pomocí nástroje Browseo. Ten na první pohled prozradí i obrázky, které jsou zbytečně větší, než při výsledném načtení na stránce – ikonka vlaječky v přepínači jazykové mutace nemusí mít rozměr 500×500 px 🙂

Tyto tipy pomůžou vyhledávacím robotům snáze identifikovat a zařadit vaše obrázky. Všechny zmíněné tipy nemají za cíl nahradit plnohodnotnou SEO strategii, spíše ji vhodně doplnit. Pokud poroste kvalita vaší stránky, bude se lépe dařit i obrázkům. Ne všechny výše zmíněné tipy se hodí pro každý business. Cílem bylo poskytnout alespoň směr, kterým se můžete vydat.

Podle populární případové studie, kterou má na svědomí Brian Dean z Backlinko, si stránky s alespoň jedním obrázkem vedou ve výsledcích vyhledávání mnohem lépe, než stránky bez nich. O důvod víc věnovat svým obrázkům pozornost.

Říká se, že obrázek vydá za 1000 slov. V SEO to platí tehdy, když se dá obrázek najít. Mějte však na paměti, že první pozice v obrázcích bez skutečných návštěv a splnění cílů webu vám moc platné nebudou 🙂

Další informace se můžete dočíst v Pokynech pro obrázky v Nápovědě Google.

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit