Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

TOP 10 webů pro stahování fotek i obrázků zdarma

Podle čeho vybrat fotobanku

Existuje skutečně mnoho stránek, které nabízí placené i neplacené obrázky. Může se stát, že budete zahltěny možnostmi, proto jsme pro vás připravili praktický přehled těch nejlepších fotobanek. Při samotném výběru webu se doporučujeme soustředit především na bezpečnost fotografií (i těch, které jsou nabízené zdarma), také na jejich kvalitu, rozmanitost a velikost databáze fotobanky.

Hledáte vektorové obrázky zdarma, obrázky i fotografie pro komerční použití nebo jenom obrázky zdarma na plochu vašeho PC či mobilu? Zde je seznam několika fotobanek, které nabízí kvalitní obrázky i fotky ke stažení zdarma:

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>
  1. UNSPLASH

Fotografie na Unsplash jsou zdarma k použití a lze je použít pro většinu komerčních, osobních projektů a pro redakční použití. Obrázky zde jsou opravdu velmi kvalitní a dobře vybrané. Databáze bezplatných obrázků je také přehledně roztříděná, co vám ulehčí hledání.

Licenční smlouva.

  1. FREEPIK

Široká nabídka vysoce kvalitních free fotografií, vektorových obrázků, ilustrací i souborů PSD. Naleznete zde miliony grafických souborů, které můžete filtrovat, podle orientace, barvy, stylu atd. Při používaní nezapomínejte uvést zdroj „Designed by Freepik“, který bude na viditelné místě (platí pro digitální i tištěné použití). Ideálně odkazujte i na freepik.com jako zdroj.

Licenční smlouva.

  1. PEXELS

Další fotobankou, která stojí za zmínku je Pexels. Naleznete zde obrázky CCO (Creative Commons 0). Obrázky můžete používat pro osobní a obchodní účely bez uvedené zdroje, autora. Vyhledávací funkce vám pomůže najít přesně to, co hledáte. Fotobanka je velmi oblíbená, může se stát, že s free obrázky i fotografiemi z této fotobanky se setkáte častěji.

Licenční smlouva.

  1. STOCKSNAP

Když hledáte obrázky, které nikde nejsou určitě dejte šanci StockSnap.io.

Licenční smlouva.

  1. VECTEEZY

Skvělé filtrování v rozsáhlé knihovně, podle mnoha faktorů není to jediné co Vecteezy nabízí. Vecteezy poskytuje podepsaná vydání modelu a majetku pro všechny bezplatné fotografie, kde je potřeba. To chrání uživatele (a jejich návrhy) před jakoukoli právní odpovědností – což je detail, který ostatní bezplatné stránky s fotografiemi často přehlížejí.

Licenční smlouva.

Další fotobanky:

PICJUMBO

PIKWIZARD

FREERANGESTOCK

PIXABAY

Všechny pravidla ohledem použití fotek i obrázků z konkrétní fotobanky naleznete na webu. Licenční podmínky se mohou lišit, vždy pečlivě nastudujte co platí pro danou stránku.

Obrázky bez porušení autorských práv

Hledáte obrázky pro komerční účely nebo jen na plochu mobilu či PC?

Fotografie, obrázky, vektorové grafiky jsou volně použitelné, pokud autor dal souhlas k jejich volnému šíření a jsou označené značkou Creative Commons (CC). Tahle licence znamená jakousi smlouvu mezi umělcem nebo autorem vizuálu a konečným použitím díla. Obecně jde o to, že fotky i obrázky se značkou CC jsou tedy k volnému použití, ale dbejte na to, že i v tomhle případě je potřeba uvést zdroj nebo autora fotografie. Někdy je použití podmíněno zákazem podle durhu použití. Například fotografie nebo obrázky nemůžete použít pro komerční účely, fyzický print nebo na redistribuci.

Taky nešlápnete vedle pokud si používané fotky a jejich zdroj budete ověřovat, zejména, pokud fotky chcete používat pro komerční účely. Fotky můžete ověřovat nebo dohledávat pomocí zpětného hledání obrázků.

Pokud chcete mít vetší jistotu, hledejte obrázky s označením CCO (Creative Commons Zero). Vizuály s tímhle označením nemají téměř žádná omezení.

Obrázky zdarma z Googlu a Seznamu?

Obrázky, které naleznete na Googlu nepoužívejte ani pokud uvádíte jejich zdroj. Rovněž to platí i pro obrázky se Seznamu. Na použití obrázků bez licence nemáte právo a pokud nechce přijít do střetu se zákonem doporučujeme pečlivě vybírat, jaké fotky a obrázky použijete. Chyby v této oblasti dělají především začínající podnikatelé nebo kreativci, vy se ji však vyvarujte.

Je používaní fotek z fotobanky bez rizika?

Množství fotobanek nabízí filtrování na free obrázky nebo fotky a ty které jsou placené. I když stahujete obsah který je označen jako free nebo zdarma, můžete riskovat. Fotky do fotobanek někdy nemusí nahrávat samotný autor a tedy v celém procesu chybí jeho souhlas na další použití. Navzdory tomu, že fotku nebo obrázek stahujete v domnění, že jde o free verzi, jste zodpovědní za její použití v případě, že nebyla určená k dalšímu použití a že je vše legálně v pořádku.

Zvažte investici do fotobanky

Pokud fotky potřebujete na pravidelné bázi pro váš blog nebo podobný účel, zvažte i placenou fotobanku.

Placené fotobanky s dobrým poměrem cena/kvalita/výkon

Pokud jste začínající nebo pokročilý editor může vám dokonale postačovat web Depositphotos. Pokud jste profesionál a potřebujete spoustu vizuálního obsahu, zkuste spíše Shutterstock nebo AdobeStock. Naleznete tam fotky na všechny témata, jaké existují a praktické filtrování zajistí také vysokou přesnost.

Autor: SEOPRAKTICKY.CZ

Použité zdroje:

  1. Nejlepší free fotobanky: Obrázky a fotky zdarma pro komerční použití 2020 [online]. [cit. 21. 09. 2023]. Dostupné z: https://digitalninomadstvi.cz/nejlepsi-free-fotobanky-zdarma/
  2. Fotky a obrázky z internetu: kdy je možné je použít a neporušit autorská práva? | Finance.cz [online]. [cit. 21. 09. 2023]. Dostupné z: https://www.finance.cz/528593-obrazky-a-fotky-na-internetu/
  3. 9 Sites for Free Business Stock Photos (Updated for 2023) [online]. [cit. 21. 09. 2023]. Dostupné z: https://www.foleon.com/blog/best-free-business-stock-photo-websites
  4. 21 Best Websites for Free & Royalty Free Images (2023 Update) [online]. [cit. 21. 09. 2023]. Dostupné z: https://morethandigital.info/en/top-websites-for-free-and-royalty-free-photos-update/
Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit