Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Jak docílit rychlého načítání stránek na WordPressu

Článek pro Vás připravil

Lukáš Jirsa – jDev.cz

Specializujeme se výhradně na systém WordPress. To dává našim klientům jistotu, že stránky realizujeme se znalostí aktuálních možností systému. Navíc umíme postavit kvalitní stránky bez použití hotových šablon a pluginů.

WordPress sám o sobě není pomalý CMS. Velká část webů, která je na něm postavená, ale rychlostí zrovna neoplývá. V čem je problém a jak mít stránky na WordPressu bleskově rychlé?

Proč řešit rychlost webu?

Na rychlosti webu záleží, a to jak uživatelům, tak vyhledávačům. Pomalé načítání stránky zvyšuje riziko, že čtenář z webu odejde ještě dříve, než se stránka vůbec načte. Přímá úměrnost platí ve vztahu rychlosti webu a konverzního poměru – s klesající rychlostí načítání klesá i konverzní poměr webu.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Rychlost načítání stránky zařadil mezi faktory řazení stránek ve vyhledávání i Google.

Proč jsou weby na WordPressu pomalé?

Problém je většinou jinde než v samotném WordPressu. Ano, WordPress je univerzální open-source redakční systém, který už z principu nemůže být nejrychlejším systémem na světě. Když ale víte, co děláte, spustíte na něm stránky, které se spolehlivě budou načítat do jedné vteřiny.

Na průměrný web běžící na WordPressu je ale dnes nasazena „prémiová“ šablona z ThemeForest, která je doplněna o desítky pluginů. Pokud web majitel navíc šetří na hostingu, celkový load time překračující deset vteřin je na světě.

3 hlavní zásady rychlého WordPressu

Pokud chcete mít WordPress opravdu rychlý, je ideální na to myslet již od samotného začátku vývoje. Každé rozhodnutí může hrát roli a každá tisícina sekundy se nakonec počítá. Pojďme se tedy krok za krokem podívat na hlavní věci, které mohou vašemu webu s rychlostí pomoci.

  1. Kupte si kvalitní hosting, využívejte současné možnosti

Na pomalém hostingu nemůže běžet rychlý web. Kupte takový hosting, který má dostatečně výkonné parametry a odpovídá návštěvnosti vašeho webu.

Kromě výkonu procesoru a dostatečné paměti RAM doporučujeme hosting s SSD úložištěm a podporou PHP 7, HTTP/2 a snadnou možností nastavení HTTPS.

  1. Sežeňte zkušeného vývojáře: šablona a pluginy s rozumem

Pokud nemáte s WordPressem zkušenosti, zapomeňte na vývoj svépomocí skrz hotovou šablonu a pluginem na každou vysněnou funkci.

Tzv. prémiové šablony jsou totiž stavěné co možná nejuniverzálněji, aby vyhověly širokému spektru uživatelů a více se prodávaly. Pokud takovou šablonu na svůj web nasadíte, využíváte jen zlomek jejích možností, přesto nutíte návštěvníky webu stahovat několik tisíc řádků zbytečného kódu.

To samé platí o pluginech, které zpravidla umísťují do hlavičky webu vlastní knihovny s dalšími zdrojovými kódy. Nezřídka běží na WP webech více než 50 pluginů, které v kombinaci web zásadně zpomalí. Čím více navíc máte na webu pluginů, tím více vás čeká komplikací s provozem webu (vzájemné konflikty jednotlivých modulů, údržba, bezpečnostní riziko).

Svěřte vývoj webu zkušenému vývojáři, kterému předejte grafické podklady, na kterých od základu postaví svižnou šablonu na míru pro vás a pluginy použije jen tam, kde to dává smysl. Takový web obsahuje jen skutečně potřebné funkce, je tedy datově úsporný a bleskově rychlý.

  1. Optimalizujte naplno

Po splnění prvních dvou kroků přichází na řadu optimalizace. Zde naopak budeme pluginy hojně využívat, protože jejich instalace a správné nastavení mají na chod celého webu příznivý vliv. Ještě lepší volbou ovšem je, pokud váš vývojář umí alespoň část těchto úprav řešit bez pluginu na úrovni zdrojového kódu.

Vypnutí/Odstranění nepotřebných skriptů a funkcí

WordPress nabízí mnoho funkcí, které nejsou pro funkci webu potřeba. Mnoho těchto funkcí přitom vytváří HTTP požadavky při načtení stránky a celý web se tím zpomaluje. Jde např. o deaktivaci Pingbacků a Trackbacků, podporu Emoji, automatické vložení YouTube videa pouze na základě vloženého odkazu (skript, který tuto funkcí řeší, se načítá i na stránkách, kde žádné video není) apod.

Skvělým pluginem, který vám pomůže s redukcí těchto funkcí, jeReduce HTTP Requests, Disable Emojis & Disable Embeds, Speedup WooCommerce.

Optimalizace obrázků

Obrázky jsou datově nejnáročnější složkou většiny webových stránek, a tak pokud se s nimi nezachází zodpovědně, stanou se také největší brzdou.

Základní funkcí je komprese obrázků, tedy snížení jejich datové náročnosti. Jedním z nejpopulárnějších pluginů s touto funkcí je v současné době reSmush.it Image Optimizer. Plugin Compress JPEG & PNG images nabízí i možnost omezení rozměrů nahraného obrázku. Komplexní pluginy pak umožňují i konverzi na formát WebP, lazyload a spoustu dalších vychytávek.

S rostoucím počtem funkcí ale roste riziko výskytu chyb, případně jde o placená řešení, a tak jeden ze dvou zvýše zmíněných pluginů je obvykle nejlepší volbou.

Cache, minifikace, komprese

Žádnému webu na WordPressu by neměl chybět plugin pro ukládání souborů do mezipaměti (cache). Cache pluginy obvykle zároveň umí sloučit a minifikovat zdrojové soubory nebo vytvořit datově úsporný GZIP soubor. Doporučit můžeme WP Fastest Cache, skvěle fungující plugin s jednoduchým nastavením.

Všechny změny ale v tomto případě dvojnásob důkladně otestujte. Weby s velkým množstvím pluginů a nekvalitním kódem, jejichž CSS a JS soubory se snaží podobné pluginy slučovat a minifikovat, se můžou stát částečně nebo zcela nefunkčními.

CDN – Content Delivery Network

Pokud máte lokální web, je pro vás nasazení CDN jen dobrou volbou. Pokud ale máte webové stránky s globálním dosahem, jedná se o nutnost. CDN doručují obsah vašeho webu z nejbližšího možného zdroje. Místo toho, aby se webové stránky americkému návštěvníkovi načítaly ze serverů v ČR, doručí se mu ze serveru umístěného v USA co nejblíže návštěvníkovi, kromě toho také dále pomohou optimalizovat celkovou datovou náročnost stránek.

CDN servery jsou zpravidla placené na bázi měsíčního předplatného s tarifem dle objemu přenesených dat (některé mají ale i omezené tarify zdarma). Doporučit můžeme KeyCDN www.keycdn.com ,www.cloudflare.com nebo https://www.stackpath.com
(bývalé MaxCDN).

AMP – accelerated mobile pages

Je technologie tlačená promárně Googlem (https://www.ampproject.org) a v zásadě se jedná o to, že nastlačíte obsah vašich stránek přímo do cache Google. První načtení přímo z Google vyhledávání je tak nepřekonatelně rychlé, nicméně dále to již pak závisí opět na architektuře a technickém zpracování vašeho webu. Přesvědčit o rychlosti této technlogie se můžete přesvědčit na tomto odkazu, hledejte výsledek s bleskem (pozor, funguje pouze na mobilu):

Více o AMP jsme psali také zde:

Ještě jednou tento týden o AMP

a

Přesuneme se v mobilním vyhledávání pouze k webům s AMP ( Accelerated Mobile Pages)?

 

V dubnu letošního roku Google oznámil změny v souvislosti s AMP (Accelerated Mobile Pages). Z těchto novinek je patrné, že ikonce blesku u stránek s AMP již pravděpodobně odzvonilo. Ikona s námi vydržela pouhých 5 let. Více v článku Konec AMP
Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit