Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Google Search Essentials: Technické požadavky vyhledávače Google

Zobrazení ve výsledcích vyhledávání Google nestojí žádné peníze, na rozdíl kupř. od PPC. Pokud vaše stránka splňuje minimální technické požadavky, může být indexována vyhledávačem Google. Jedná se o následující body:

  • Googlebot není blokován,
  • stránka funguje, což znamená, že Google obdrží stavový kód HTTP 200 (úspěch),
  • obsah stránky je indexovatelný.

Googlebot není blokován (může stránku najít a přistoupit k ní)

Google indexuje pouze ty stránky na webu, které jsou veřejně přístupné a jejichž procházení Googlebotem jste nezakázali. Pokud je stránka neveřejná, například vyžaduje k zobrazení přihlášení, Googlebot ji neprohledá. Stejně tak, pokud je použitý jeden z několika mechanismů, které blokují indexování stránky, nebude zaindexována.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Zkontrolujte, zda Googlebot může najít a přistoupit na vaši stránku.

Stránky, které jsou blokovány pomocí souboru robots.txt, se ve výsledcích vyhledávání Google pravděpodobně nezobrazí. Chcete-li zobrazit seznam stránek, které jsou pro Google nedostupné (ale které byste rádi viděli ve výsledcích vyhledávání), použijte report Indexace stránek (Page Indexing report) i sestavu Statistiky procházení (Crawl Stats report) v Google Search Console. Každý report může obsahovat jiné informace o vašich adresách URL, proto je dobré podívat se na oba dva.

Chcete-li otestovat konkrétní webovou stránku, použijte nástroj Kontrola URL (URL Inspection tool).

Stránka funguje (nejedná se o chybovou stránku)

Google indexuje pouze stránky, které vrací stavový kód HTTP 200 (úspěch). Chybové stránky klienta (4XX) a serveru (5XX) nejsou indexovány. Stavový kód HTTP pro danou stránku můžete zkontrolovat opět pomocí nástroje Kontrola URL.

Stránka má indexovatelný obsah

Jakmile robot Googlebot najde funkční stránku a získá k ní přístup, zkontroluje, zda je na stránce indexovatelný obsah. Indexovatelný obsah znamená:

  • textový obsah je v souborovém formátu, který vyhledávač Google podporuje,
  • obsah neporušuje zásady týkající se spamu.

Kopie takového obsahu jsou následně ve zjednodušené podobě uloženy na serverech Google (tedy v tzv. indexu), kam vyhledávač sahá pro odpovědi na vyhledávací dotazy.

Překlad, odborná a obsahová korektura: SEOPRAKTICKY.CZ

Použité zdroje

  1. Google Search Technical Requirements | Google Search Central  |  Documentation  |  Google Developers. Google Developers[online]. Dostupné z: https://developers.google.com/search/docs/essentials/technical
  2. Procházení, indexování a hodnocení vyhledávačů | SEO akademieDělám SEO! ⭐ Reálné výsledky optimalizace stránek | SEOPRAKTICKY.cz[online]. Dostupné z: https://www.seoprakticky.cz/seo-akademie/prochazeni-indexovani-hodnoceni-vyhledavacu/

 

Související články

Základy vyhledávání

Základy SEO

Procházení a indexování

Ranking a možnosti zobrazení ve výsledku vyhledávání

Monitorování a odstraňování chyb

Průvodce pro konkrétní stránky

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit