Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Začněte se SXG ve vyhledávání Google

Podepsané výměny (SXG – Signed exchanges) umožňují vyhledávači Google přednačítat váš obsah při zachování soukromí uživatele. V praxi to znamená, že výsledky AMP i výsledky bez AMP zobrazené ve vyhledávání Google mohou přednačítat několik klíčových zdrojů (například HTML, JavaScript, CSS, obrázky nebo písma) při zachování soukromí, pokud přidružená webová stránka podporuje SXG.

Když uživatel nakonec klikne na výsledek, webová stránka se začne vykreslovat mnohem dříve, protože klíčové zdroje jsou již k dispozici, což vede k lepšímu uživatelskému zážitku. To může znamenat nižší skóre největšího obsahu (LCP – Largest Contentful Paint) pro váš obsah. Ačkoli vyhledávač Google nepovažuje použití SXG za přímý faktor hodnocení, nižší LCP může ovlivnit hodnocení, protože zážitek ze stránky je faktorem hodnocení.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Poznámka: Podrobnější informace naleznete v části Core Web Vitals a Page experience FAQ.


Implementace SXG

Chcete-li implementovat SXG, postupujte podle podrobného průvodce web.dev. Po implementaci postupujte podle tohoto průvodce měřením a optimalizací zlepšení výkonu pomocí SXG.

Pro stránky AMP postupujte podle podrobného průvodce amp.dev.

Další požadavky na vyhledávání Google

Google používá mezipaměť SXG k přednačítání obsahu. Google může tyto SXG uložené v mezipaměti zobrazit vícekrát.

Chcete-li zajistit, aby se ve vyhledávání Google zobrazoval aktuální obsah, nastavte vhodně hodnoty vypršení platnosti SXG. Zpravidla dbejte na to, aby datum vypršení platnosti bylo kratší než obě tato data:

  • Expirace mezipaměti určená hlavičkami HTTP
  • 1 den v budoucnu, pokud je obsah JavaScript nebo vložený JavaScript; jinak 7 dní v budoucnu

Chcete-li zajistit, aby se obsah správně zobrazoval na více zařízeních, postupujte takto:

  1. Přesuňte personalizovaný obsah, například nákupní košíky, do líně načítaných prvků, které jsou mimo SXG. Případně přidejte příkaz Vary: SXG s touto hlavičkou se zobrazí pouze návštěvníkům bez cookie vašeho webu.
  2. Vytvářejte stránky s responzivním webovým designem. Případně můžete stránky pro stolní počítače a mobilní zařízení zobrazovat na samostatných adresách URL nebo stránky opatřit poznámkou, že nejsou responzivní, pomocí metaznačky supported-media. Například do elementu <head> stránky přidejte následující značku:

<meta name=supported-media content=“only screen and (max-width: 640px)”>


Sledování a ladění SXG

Seznam nástrojů, které můžete použít k ladění SXG, najdete v průvodci nástroji SXG na webu web.dev.

V případě, že Googlebot nemůže analyzovat SXG, může znovu procházet adresu URL bez application/signed-exchange;v=b3 v hlavičce Accept, aby získal variantu text/html. V případě jakékoli chyby indexování SXG vyhledávač Google odkáže na původní adresu URL bez SXG.

V případě stránek AMP použijte ke sledování chyb SXG hlášení o stavu AMP v konzole Search Console.

Ladění mezipaměti Google SXG

Chcete-li zjistit, zda SXG splňuje požadavky na mezipaměť, použijte rozšíření SXG Validator Chrome.

Případně se můžete zeptat přímo mezipaměti Google SXG. Pokud je například adresa URL služby SXG https://signed-exchange-testing.dev/sxgs/valid.html, formulujte odpovídající adresu URL mezipaměti:

https://signed–exchange–testing-dev.webpkgcache.com/doc/-/s/signed-exchange-testing.dev/sxgs/valid.html.

Algoritmus pro výpočet subdomény a přípony cesty URL je stejný jako u mezipaměti AMP, zatímco infixový řetězec /doc/-/ je jiný.

Pokud je odpověď SXG, znamená to, že odpověď původního serveru splňuje požadavky na mezipaměť Google SXG. V opačném případě bude obsahovat hlavičku HTTP, která označuje důvod.

  • Pokud je zde hlavička Warning, pak označuje chybu, která zabránila splnění požadavků na mezipaměť SXG.
  • Pokud je zde hlavička Location, pak ještě nebyla načtena mezipamětí. Nejedná se o chybu v systému SXG.

Bez ohledu na odpověď mezipaměť zařadí požadavek na původní adresu URL pro aktualizovanou kopii. Na to, kdy a zda vůbec k tomuto požadavku dojde, má vliv několik faktorů, včetně rychlosti procházení vašeho webu robotem Googlebot.

Google neukládá do mezipaměti SXG na dobu delší, než je hodnota expirace podpisu SXG nebo doba čerstvosti (Calculating Freshness Lifetime) nepodepsaných hlaviček odpovědi SXG.

U stránek AMP můžete k ladění chyb při ukládání do mezipaměti použít nástroj pro kontrolu URL.

Zůstaňte informováni

Přihlaste se k odběru e-mailové konference webpackaging-announce, abyste byli informováni o následujících změnách:

  • Změny v mezipaměti Google SXG, které umožňují nové funkce nebo ruší jiné funkce.
  • Hlavní změny nástrojů SXG Web Packager, modulu NGINX SXG a libsxg.

Máte-li dotazy týkající se služby SXG ve službě Google Search, navštivte komunitu nápovědy Search Central.

Pokud vás zajímá Google vyhledávání přečtěte si také článek Podrobný průvodce fungováním vyhledávání Google, kde se dozvíte podrobnosti o procházení, indexování i výsledcích vyhledávání.

Překlad, odborná a obsahová korektura: SEOPRAKTICKY.CZ

Použité zdroje

  1. Signed Exchanges on Google Search | Google Search Central | Documentation | Google for Developers. (n.d.). Google for Developers. [online]. Dostupné z:  https://developers.google.com/search/docs/appearance/signed-exchange
Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit