Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

10 otázek pro nového produktového manažera Karla Hladiše

Odkud pocházíš a kde teď bydlíš?

Bydlím v Českých Budějovicích, pocházím ale z Nivnice, malebné vísky na pomezí Bílých Karpat. Před 2 lety jsem se přestěhoval do Třeboně za přítelkyní, odkud jsem dojížděl do Budějovic do práce, což byla péče o budějovický e-shop. Vedle balení balíků jsem se staral i o online marketing, hlavně SEO a párování ve srovnávačích zboží. Dojíždět jsem vydržel asi půl roku, než jsme se spolu přestěhovali do města.

Karel Hladiš – produktový manažer Collabimu

Na rozjezd obligátní otázka: Kdy a jak ses dostal k SEO?

K SEO jsem se dostal asi před 6 lety, když mi bylo patnáct. Tehdy bylo mojí největší zábavou tvořit webíky a blogy o mých zájmech – deskových hrách, čajích, parkouru. Jelikož jsem měl rád čísla, tak jsem na webech začal měřit návštěvnost. V Google Analytics jsem si všiml, že je jako zdroj návštěvy uveden nějaký “organic”. Termín jsem si vyhledal a zjistil jsem, že se jedná o neplacenou návštěvnost z Google a Seznamu a pokud chci víc návštěv “zdarma”, musím zapracovat na SEO. Tak jsem si řekl – OK.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Asi po dvou letech jsem objevil kouzlo WordPressu a mohl oprášit knížku o PHP. Díky WordPressu pro mě získala optimalizace stránek pro vyhledávače úplně jiný rozměr, protože jsem byl – do jisté míry – pánem svého webu. Byl jsem okouzlen tím, že si i jako neprogramátor dokážu udělat funkční stránky a cizí lidé mi za to dokonce i zaplatí. Začal jsem dělat weby pro mé známé, a posléze pro klienty na Webtrhu. Hrál jsem si se šablonami, díky čemuž jsem se zdokonaloval v PHP a MySQL, což mi dalo nadstandardní vzdělání technického markeťáka, z čehož těžím doteď. Z podobných důvodů si užívám i práci na Collabimu, kde se pracuje s úplně jinými technologiemi, a mně baví je objevovat a zkoumat.

Na svém webu máš titulek „Zapínám to SEO“. Napadá mě: Máš nějaký tip na „SEO quick win“? Třeba něco, co většina webů podceňuje, jde to rychle napravit a přinese dobré výsledky?

Nejsnáze se SEO “zapíná” u webů, kde vývojáři při jeho tvorbě na SEO vůbec nemysleli. Tam je stěžejní udělat technický audit a opravit závažné chyby, které blokují vyhledávací roboty v procházení stránek.

Já nejvíce “zapínám SEO” u katalogových affiliate webů, což býval můj koníček, kterému jsem se dřív hodně věnoval a který mi sloužil jako testovací pole pro SEO experimenty. Za pár hodin jsem schopný vytvořit fungující affiliate e-shop, pro jehož úspěch a vysoké pozice ve výsledcích vyhledávání je stěžejní klíčovka, správné pojmenování kategorií a rychlý responzivní WordPress web běžící na HTTPS. Stačí přidat trochu vlastního obsahu a zpětných odkazů a web funguje. Katalogům se však již nevěnuju, není to oblast, která by mne z dlouhodobého hlediska příliš zajímala. Dosáhl jsem totiž bodu, kdy mi nedává smysl se tomu věnovat jenom “napůl”, a plnohodnotným affilákem se taky stát nechci. Příjemné ale je, že výsledky těchto experimentů mi měsíčně generují nějaké drobné. Hezky o affiliate katalozích mluví Michal Pichlík v rozhovoru Affiliate katalogy: Co to je a jak na tom vydělat peníze?.

Skoro stejně tak dlouho jako se v ČR „zapíná to SEO“ někteří předpovídají jeho brzký konec. Co říkáš takovým lidem, když na ně narazíš? A jak vidíš budoucnost SEO ty?

Povídání o věcech budoucích mne baví. Jedním z témat, které mne zajímají, je i budoucnost SEO, o které se – hodně v kontextu Collabimu – bavím i s Jirkou Koutným. Neřeknu však nic nového, nemyslím si, že konec SEO v nejbližších letech nastane. Podobných předpovědí tady bylo už spousta a SEO s námi stále ještě je, protože jsou s námi i vyhledávače. To, že se vyvíjí, beru jako samozřejmost. Změny se pochopitelně dějí (viz blog Vyhledava.cz). Uvidíme, co nás čeká. Pokud někoho zajímá budoucnost vyhledávání, doporučuju rozhovor Historie a budoucnost internetových vyhledávačů s Dušanem Janovským.

Ty se zabýváš primárně on-page SEO. Jde podle tebe říct, jestli je tato disciplína důležitější, než off-page SEO? Co se třeba stane, když někdo úplně zanedbá odkazy, nebo naopak?

Řekl bych, že on-page SEO je o trochu důležitější než off-page, protože pracovat na on-page velmi často znamená zpříjemňovat pobyt na stránkách nejenom robotům, ale i lidským návštěvníkům webu. V plnohodnotné SEO strategii se však nesmí zanedbat ani druhá “disciplína”. V praxi se setkávám spíše s opačným extrémem – s tím, že se každý žene za tvorbou zpětných odkazů – často pochybné kvality – přitom ale úplně zanedbává technickou a uživatelskou stránku svého webu.

Co pro tebe a tvoji práci znamená Collabim? Jak dlouho ho používáš?

Collabim vnímám jako snadno použitelný SEO nástroj, nejen pro mne, ale i pro klienty – a to díky snadnému pochopení konceptu měření pozic klíčových slov a zabudované funkci Reporty. Používám ho již asi 5 let. Ze začátku jsem hodně prožíval každý posun v pozicích, čím jsem ale zkušenější, tím víc ho používám spíše jako ukazatel trendu vývoje pozic mých webů a webů konkurentů, než zcela přesných čísel.

Aktuálně se kromě svých klientů věnuješ také spolupráci s českobudějovickou „webovou laboratoří“ Inizio. Co všechno máš aktuálně na starost?

Vedle standardní práce pro klienty figuruju jako vedoucí týmu online markeťáků, což v praxi znamená u nových členů jejich zaučování a integraci do týmu, u těch starších zase pomoc s plánováním a strategiemi u projektů a s dalším vzděláváním. Mám rád lidi, se kterými pracuju, a proto je mým hlavním cílem to, aby je práce těšila, bavila a aby do ní chodili rádi. Přecijen – v práci trávíme třetinu svého dne, potažmo života, proto vnímám dobrý pocit z práce jako naprostý základ. Když to baví je, baví to i mě.

Díky Iniziu a jeho propojení s Collabimem máš teď skvělou příležitost posunout celý nástroj dál. Prozradíš nějaké své nápady, které Jirkovi navrhneš?

S Jirkou jsme si představu vývoje produktu na příštích pár měsíců vyjasnili – budeme se snažit o monitorování pozic v mobilních zařízeních, dokončení sekce Jednorázové analýzy, nasazení responsivního designu a vylepšení nástroje pro doporučení ke stávajícímu obsahu webů.

V průběhu času začneme i řešit expanzi do zahraničí, na což se opravdu velmi těším. Pro mně je to příležitost poznat nové lidi, zdokonalit se v cizím jazyce a víc cestovat. Pro Inizio je to příležitost doplnit know-how kontinuálním vývojem lokálního nástroje pro širokou veřejnost. A pro Collabim zase rozšíření působnosti a nové výzvy, které před námi vyvstanou. Pokud se s nimi dobře popereme, bude nástroj zase o kus lepší.

Na rovinu – je taky něco, co tě na Collabimu štve?

Poslední dobou to byla hlavně strnulost ve vývoji nových funkcí, jednoduše se nešlo moc s dobou. To je i smysl vstupu Inizia do Collabimu – nakopnutí do dalšího vývoje a udržení focusu. Mám rád, když je z nástroje patrná chuť se vyvíjet a zlepšovat, člověk se pak hned těší na nové funkce. Takovému nástroji dám peníze o něco raději.

Přesně to je i moje práce – rychleji reagovat na změny a zvyšovat přidanou hodnotu našeho produktu, ať už pro majitele e-shopů nebo pro SEO agentury/konzultanty. Na rozdíl od Jirky mám “výhodu” v tom, že se budu věnovat pouze produktovému řízení a nebudu zároveň programovat. S programátory však budu v každodenním kontaktu, což je pro mě i závazek v sebevzdělávání, abych rozuměl jejich práci a dokázal se s nimi smysluplně bavit a činit dobrá rozhodnutí.

Teď trochu odbočím od práce – jsi vášnivý čtenář. Jakou knížku jsi dočetl naposled? A kdybys měl našim čtenářům doporučit jednu jedinou knížku z libovolného oboru, jaká by to byla?

Naposledy jsem dočetl postapo román Malevil, což byla pro mne – jakožto fanouška postapokalyptického žánru – příjemná povinnost. Mám rád, když mi beletrie vedle zábavy také ponouká k zamyšlení a má propracovanou psychologii postav. Z podobných důvodů bych doporučil knihu Piknik u cesty, což je moje srdcovka, a taky jedna z mála dobrých věcí, kterou světu dal Sovětský svaz.

Pokud byste měli ke Collabimu nějaký dotaz, nápad, připomínku, pište mi na mail hladis@collabim.com 🙂

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit