Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Seznam webmaster tools

“Seznam webmaster tools” je nesprávné pojmenování pro službu od společnosti Seznam se správným názvem Webmaster | Seznam.cz – Seznam Reporter. Nicméně už se pěkně zažil, tak nebudeme vybočovat z řady.

Tento nástroj avizoval vyhledávač Seznam v průběhu roku 2016 a opravdu došlo k jeho spuštění začátkem roku 2017. Bohužel od té doby neprošel žádnou větší změnou a obsahuje pouze střípky funkčnosti známé z obdoby společnosti Google s názvem Google Search Console.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Co vše nástroj od Seznamu obsahuje k vidění

Výpis funkcí nebude na dlouho. Po přihlášení do tohoto webmaster nástroje je k dispozici pouze jednoduché menu:

Seznam webmaster tools - levé menu a výčet funkcí

První funkcí je přehled. Na tomto přehledu můžete sledovat:

Jak vypadá Seznam webmaster – přehled?

K čemu jsou tyto informace dobré?

Již letmým pohledem na celkový počet stránek, které robot prochází, můžete odhalit případnou chybu – pokud počet nesedí s počtem stránek Vašeho webu, někde může být průšvih a možná nejste v indexu (jak ověřit indexaci najdete zde) se všemi stránkami Vašeho webu, což přesně ukazuje druhý údaj.

Také zde vidíte, zda Seznam eviduje nějaké URL, které prošly v nedávné době (a stále jsou v databázi robota) přesměrováním. To může být pro Vás rovněž dobrá zpráva, zejména pokud jste například převáděli web z jednoho redakčního systému na jiný.

Poslední údaj říká, kolik URL je s chybou. A zde byste měli zbystřit. Možná totiž máte v Seznam.cz pozice a možné z nich vede Seznam návštěvníky na neexistující stránky. Což také znamená, že možná o tyto pozice brzy přijdete.

A to je vše přátelé, jak by řekl klasický králíček z díly Looney Toones. Veškeré další údaje již skrývá až samotné API – sprosté slovo, se kterým umí pracovat jen lidé zdatní v programování.

Seznam.cz webmaster API

Zde je na místě ale také pochválit . Zpracování dokumentace k API je přehledné a obsahuje také možnost si volání na jednotlivé endpointy (cílové URL adresy, kde API vrací data) rovnou vyzkoušet:

Seznam webmaster - zkoušení volání na API

Co ale nabízejí jednotlivé endpointy?

/web – Vrátí úplné informace o webu, které jsou aktuálně dostupné. Přesněji ty, o kterých ví sám Seznam webmaster – přesněji o stavu této služby. Přesný popis stavových kódů naleznete přímo v nástroji.

/web/documents – Vrátí současné počty stránek webu za jednotlivé kategorie spolu s jejich náhodným vzorkem o maximálním počtu 1 000 URL.

/web/documents-history – Vrátí posloupnost počtů webových stránek v čase za jednotlivé dny. Počty webových stránek jsou uváděny v jednotlivých kategoriích (error, downloaded,redirected, indexed). Tedy vlastně přesně ten přehled popisovaný výše.

/web/document – Vrátí informace o konkrétní webové stránce zadaného URL adresou.

A hlavně ten nejzajímavější a také jediný, kdy můžete data do nástroje webmaster poslat Vy:

/web/document/reindex – Zažádá o reindexaci webové stránky se zadanou URL adresou.

* Popisky endpointů jsou přímo z nástroje, nenapadlo nás vhodnější vysvětlení 😀

Jak Seznam webmaster “napojit” na web/stránky?

V první řadě je třeba říci, že stejně jako Google Search Console, ani tento nástroj se vlastně na web nenasazuje. Nasazuje se pouze ověřovací kód, který potvrdí, že jste majitelem webu, a tím máte přístup k jeho datům přímo z útrob vyhledávače Seznam.cz

K ověření potřebujete jen přístup k Vašemu webu.

  1. Vlevo nahoře klikněte na rozbalovací menu a zvolte Přidat nový web:
    Přidání webu | Seznam Webmaster tools
  2. Následně vyplňte URL adresu Vašeho webu
  3. Následně si vyberte buď možnost nahrání souboru na Váš web nebo přidání meta tagu do hlavičky webu (příklad napojení viz náš web “-view-source:https://www.collabim.cz/“, hledejte “seznam-wmt”)
  4. Klikněte ověřit doménu

To je vše. Nyní máte Seznam Webmaster napojen. Akorát pozor, z naší zkušenosti se tam první data objeví až druhý den.

Máte-li redakční systém worpress, bude se Vám hodit postup krok za krokem od Tomáše Zahálky.

Napojení Collabimu na Seznam Webmaster

Ano, možná teď také kroutíte hlavou, že vlastně nejužitečnější funkce – zažádání o reindexaci čo výpis chybných stránek – nejsou přístupné jinak než přes API.

A pokud nejste zrovna programátor, jste v pytli. Není třeba věšet SEO lopatu na zeď, díky Collabimu je tato funkce k dizpozici!

Stačí si propojit (ano, opět propojit, pardon, jinak to nejde) Collabim s SWT (Seznam Webmaster tools) a získáte i tyto možnosti. Můžete si tedy přímo v Collabimu vypsat veškeré výše zmíněné URL adresy.

Navíc můžete libovolné URL z Vašeho webu poslat k reindexaci – Collabim za Vás bude hlídat API limity, takže můžete k reindexaci poslat i tisíce stránek najednou. Jen to bude trvat i několik dní, abychom Seznam.cz neusmažili.

Přesný postup napojení a detailní informace najdete na naší nápovědě.

Autor textu: Dalibor Jaroš (Collabim)

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Které vyhledávače tento faktor ovlivňuje?

: Google
Bez vlivu
: Seznam
Bez vlivu

Míra závažnosti: Nízká
Typ SEO:
Technické (vývojáři)
Off-page (linkbuildeři)

Příklady z praxe

Seznam Webmaster byla SEO komunitou dlouho žádaná aplikace, od které se očekávaly podobné možnosti, jako byly u amerického konkurenta. Komunita se dočkala, nicméně vývoj se zastavil na verzi 0.1 a použití je omezené. Takže určitě je dobré alespoň využití API pro náhled do indexů ověřených webů na Seznamu a pro reindexaci URL na vyžádání.

Nástroj Seznam Webmaster Tools jsme propojili s Collabimem a přes API využíváme k sledování vývoje počtu indexovaných stránek a také k požadavku na hromadnou indexaci.

Přidat příklad z praxe

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit