Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Pavel Martinovský: V SEO je základem selský rozum a umění vidět za roh

pavel-martinovsky

Po rozhovoru se Zdeňkem Dvořákem jsem si přizval dalšího muže. Je jím Pavel Martinovský, který pracuje jako Online Marketing Consultant v agentuře H1.cz.

Ahoj Pavle, prozradil jsi mi, že s Collabimem snídáš. Co dalšího na stole u snídaně máš?

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Je to takový můj ranní rituál – dopřát si kromě něčeho na zub i porci došlých e-mailů, podívat se do Collabimu či jiného nástroje, přečíst pár novinek a ty zbylé, na které není dost času, naskládat do Pocketu k přečtení na “já nevím kdy”.

Než ses dostal k SEO, co jsi předtím dělal?

Internet a vše s tím spojené mě pohltilo už v době, kdy o něčem, jako je SEO, u nás nemohla být vůbec řeč. Seznam byl pouhým katalogem stránek a Google ještě neexistoval.

I když jsem koketoval s kódováním a programováním, ukázalo se, že Photoshop a obdobné nástroje ovládám přeci jen lépe. Moje cesta měla jasný směr. Postupný zlom započal v roce 2006, kdy jsem s kamarády stál u zrodu menšího internetového studia. Rozšiřování si vlastních obzorů ve všech oblastech bylo nevyhnutelné. Člověk se raz dva ocitl ve výsostných vodách UX, kam to měl nejblíže, nakoukl pod pokličku analytiky, zjistil, že SEO opravdu není sprosté slovo, a začal se klientů dost ptát na jejich cíle.

Po sedmi letech bylo dokonáno a já přešel do Hájedničky.

Vzpomeneš si, kdy jsi poprvé pojem SEO zaslechl?

Mám vzpomínku, ale už ji nedokážu časově zařadit. Pro známého jsme s jedním programátorem vytvořili poměrně košatý e-shop. Ze základních statistik bylo možno vyčíst i přístupy z nějakého programátorského fóra. Zde bylo naše řešení struktury dáno příkladem jako jedno z těch správných. Pro nás to byla logická cesta, ale dle nich se ukázalo, že děláme nějakou tu “optimalizaci” nebo co.

A díky šikovnému nástroji na měření kontrastu barev jsem jako grafik měl hodně dlouho v bookmarku web Sova v síti. Čili i Marek Prokop mě nepřímo zásoboval informacemi nejen ze světa SEO.

Které činnosti Tě v SEO nejvíce baví?

Zřejmě díky tomu, že jsem většinu svého profesního života stál na straně developera, můžu říct, že řešení technických věcí mě dost baví. Každý takový oříšek, který rozlousknu, mě posouvá o něco dál. A když takovou spolupráci vítá i developer, posouvá to nejen projekt, ale i jeho.

Ovládnout OpenRefine, využívat všech možných automatizací, neztrácet se v hlubinách Google Analytics, to je všechno super (pořád se zlepšuji). Dnešní SEO konzultant už by toho měl umět opravdu hodně, za mě je stále základem vlastní komunikace, selský rozum a umění vidět za roh.

Nedávno jsem podnikatelsky spojil dva své klienty, kteří se od sebe liší nejen oborem, ale i velikostí. David a Goliáš našli oboustranně výhodnou cestu. To bylo spokojenosti, když se klientům daří i mimo online.

Jakým způsobem se udržuješ v obraze? Čteš třeba nějaké blogy a sleduješ Twitter účty?

Každý, kdo je a hlavně chce být součástí tohoto oboru, musí být svým způsobem v obraze. Jinak si to nedokážu ani představit. Jak nebo kdy se člověk k informacím dostane, není to hlavní. Relevantním faktorem je jejich využití.

Takže ano, sleduji užitečné účty a zdroje na všech platformách. Vlastní výčet by byl asi na dlouho.

Další příležitostí jak získat nebo předat zajímavé informace lze i pomocí místní online marketingové komunity. Je zde plno zajímavých lidí a různých možností k setkání.

Pracuješ v agentuře H1.cz, sdílíte mezi sebou s kolegy novinky v oboru?

Novinky a postřehy mezi sebou sdílíme na denní bázi a nemusí to být jen v rámci SEO oddělení, kterého jsem součástí. Ve velké agentuře se má jedinec vždy koho zeptat.

K faktickému sdílení horkých novinek, postřehů nebo komentářů poslední dobou hojně využíváme vlastní soukromé SEO Facebookové skupiny, což je pro nás asi nejpohodlnější.

Proč a kdy jsi poprvé vyzkoušel Collabim?

Bylo to samozřejmě ze zvědavosti, tak 3-4 roky zpět. Nyní je Collabim pevnou součástí mého portfolia online nástrojů.

Co říkáš na novou sekci Stránky?

Není to ta část, kterou bych u klientů sledoval denně, ale pro rychlý vhled nebo nasměrování k tomu co řešit či analyzovat, to bohatě stačí. Možná bych se přimlouval za lepší uživatelské prostředí a v záložce „Klíčová slova na stránkách“ by mě zajímala i jejich hustota.

Je něco dalšího co Ti v Collabimu chybí?

Tu a tam mi chybí možnost hromadných akcí při práci s klíčovými slovy (mazání, štítkování) či přidat si do grafu svojí vlastní poznámku. Také by se mi líbilo mít možnost vidět vývoj mnou vybraných slov nebo skupiny na jedné stránce tak, abych jednotlivá slova nemusel prohlížet samostatně.

Používáš ještě nějaké další nástroje?

Bez čeho bych se neobešel? Google Analytics, Trello, Excel, OpenRefine, Screaming Frog, Ahrefs a e-mail. Jinak těch používaných nástrojů, rozšíření nebo aplikací je samozřejmě o něco víc.

Umíš si představit, že ve své práci tyto nástroje nepoužíváš? Odhadni, kolik času Ti dokážou ušetřit.

Když to vezmu do extrému, tak bez nástrojů by moje práce byla jako hra na slepou bábu. Takže si to dokážu představit velmi těžko.

Pavle, děkuji za rozhovor. Ať se Ti daří.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit