Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Xenu a Integrity – v čem nám může pomoci při analýze URL?

Při optimalizaci webu pro vyhledávače nebo při analýze konkurence potřebujeme zjistit ideálně klíčová slova, nadpisy, popisky a URL adresy. S tímto úkolem nám může pomoci jednorázová analýza URL v Collabimu.

Pokud ovšem máme web či e-shop o stovkách až tisících URL, jakým způsobem co nejefektivněji získat všechny URL, pokud nemáme k dispozici sitemapu nebo není kompletní?

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Tento problém dokáže efektivně vyřešit nástroj zvaný XENU (pro Windows) nebo Integrity (pro MacOS).

XENU

Nástroj Xenu, neboli Xenu Link Sleuth, je program, který kontroluje nefunkční hypertextové odkazy na webových stránkách. Autorem je Tilman Hausherr a jedná se o software dostupný zdarma.

  • Duplicitní stránky webu,
  • stránky s nevhodnými nebo chybějícími titulky,
  • nevhodná přesměrování a neexistující stránky.

Pro nás je v tomto okamžiku nejdůležitější vycrawlovat z webu co nejvíce URL adres, které můžeme využít pro jednorázovou analýzu v Collabimu.

Pro naši ukázku využijeme e-shop bezva-potisk.cz

Po stažení a nainstalování Xenu zvolíme vlevo nahoře záložku File -> Check URL

Do tabulky zadáme požadovanou URL adresu a klikneme na OK

Spustí se analýza a nyní záleží na velikosti webu a výkonu vašeho počítače, jak dlouho prohledávání potrvá. Xenu využívá hlavně paměť RAM, takže pokud máte slabší PC, doporučuji spouštět analýzy přes noc, protože u většího projektu může trvat i několik hodin, než se dočkáte výsledku.

Ve spodním řádku vidíte aktuální průběh, počet zkontrolovaných URL a čas, jak dlouho analýza probíhá.

Po ukončení analýzy URL se vás Xenu zeptá, zda chcete vygenerovat report. Report spočívá v otevření záložky v internetovém prohlížeči s výpisem chyb a dalších informací.

Hotovou analýzu nyní vyexportujeme do .txt souboru. Ten otevřeme například v Google Tabulkách přes Import.

Po nahrání dat do tabulky si vyfiltrujeme první sloupec tak, aby nám zobrazil jen přesné URL adresy, které potřebujeme. V případně dalších úprav projděte adresy a vyfiltrujte si jen ty důležité. Xenu totiž prochází veškeré URL adresy na webu a tak vám může zahrnout i přihlašovací stránky, odkazy na Google fonty a další.

Po filtraci stačí vybrat URL a kopírovat

Otevřeme si Collabim a v hlavním menu vybereme jednorázové analýzy

Zvolíme URL analýzu a do schránky vložíme zkopírované URL

V dalším kroku vybereme analýzu webu a zaškrtneme analýzu titulků, meta description, H1 nadpisů… Pro lepší orientaci si můžete URL analýzu připnout k projektu a pojmenovat si ji.

Výsledkem je analýza všech hlavních URL z jakéhokoliv webu či e-shopu s výpisem titulků, meta description a dalších důležitých údajů.

Integrity

U integrity je proces velice podobný, akorát rozhraní pro MacOS je trochu rozdílné. Není to ovšem nic složitého.

Díky tomuto postupu můžete zkontrolovat jak svůj, tak konkurenční web nebo e-shop, najít konkurenční výhody a využít je pro svůj business.

 

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit