Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Multimédia – doporučení jak předejít problémům

Google dokáže indexovat většinu typů stránek a souborů.

Pokud na svém webu plánujete používat multimediální prvky, mám pro vás několik doporučení, která vám pomohou předejít problémům v budoucnu.


  • Snažte se používat multimediální prvky pouze tam, kde je to potřeba. Pro obsah a navigaci doporučuji používat HTML.
  • Poskytněte textové verze stránek. Pokud na domovské stránce používáte úvodní obrazovku v jiném formátu než HTML, zahrňte na ni standardní odkaz HTML na textovou verzi stránky, z níž bude uživatel (nebo Googlebot) web moci procházet bez multimediálních prvků.

Vyhledávače jsou obecně založeny na textu. To znamená, aby mohl být obsah procházen a indexován, musí být v textovém formátu. (Google nyní dokáže indexovat text uvnitř souborů Flash, ale jiné vyhledávače to umět nemusí.)

Je pro vás SEO zatím velká neznámá a chcete se dozvědět, co to obnáší? Vydali jsme knihu, která obsahuje všechny základní informace a postupy, které pro SEO budete potřebovat. V knize najdete vysvětlení základních SEO pojmů, metody pro optimalizaci nebo třeba i to, jak SEO vyhodnocovat. Chci knihu Základy SEO: Jasně a stručně >>

Neznamená to, že byste na webu multimediální obsah, jako jsou prvky Flash, Silverlight nebo videa, nesměli používat.

Obsah vložený v těchto souborech by jen měl být k dispozici i v textovém formátu, jinak by pro některé vyhledávače nemusel být přístupný. Níže uvedené příklady se zaměřují na nejběžnější typy netextového obsahu.

Podobné pokyny však platí i pro všechny ostatní typy: pro všechny netextové soubory poskytněte textové ekvivalenty.

Kromě toho, že tím Googlebotu usnadníte procházení i indexování obsahu, zlepšíte tím také jeho přístupnost. Mnoho lidí (např. zrakově postižení uživatelé s čtečkami obrazovek nebo uživatelé s pomalým připojením) na webových stránkách obrázky nevidí. Poskytnutím textového ekvivalentu tak rozšiřujete své publikum.


Prvky iFrame


K zobrazení obsahu na webových stránkách se někdy používají prvky iFrame.

Obsah zobrazovaný pomocí prvků iFrame nemusí být indexován a zahrnut ve výsledcích vyhledávání na Googlu. Doporučuji vám prvky iFrame k zobrazování obsahu nepoužívat.

Pokud je přesto použijete, odkazujte na jejich obsah pomocí dalších textových odkazů, aby jej Googlebot mohl procházet a indexovat.


Flash


Flash již na většině mobilních webových prohlížečů není podporován a společnost Adobe jeho podporu v roce 2020 plánuje zcela ukončit.

 


 

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit