Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Jak správně a rychle zjistit indexaci na Google?

Máte novou stránku a chcete zjistit, jestli ji Google či Seznam zaindexovali?

Collabim nabízí rychlou kontrolu indexace jakékoliv stránky a to zcela zdarma.

 

Co to je indexace?

Indexace je proces, kdy strojový program, který budeme nazývat kupříkladu Google Robot, přijde na specifickou stránku a snaží se projít všechen její obsah. Při procházení si tento obsah ukládá do databáze, kde převádí přirozený jazyk do svého specifického formátu.

V praxi to funguje tak, že když zadáte do vyhledávače co chcete vyhledat, tak nenastane prohledávání celého internetu, ale vyhledávač se podívá k sobě do databáze a z ní vám nabídne relevantní výsledky na váš dotaz. Z tohoto důvodu musí mít jednotlivé stránky u sebe zaindexované.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Celý smysl indexace spočívá v tom, aby jednotlivé vyhledávače, jako například Google či Seznam, zobrazovaly co nejrelevantnější obsah na dotaz uživatele.

Pro vás jako majitele nějakých webových stránek to znamená jediné. Jestliže vás Google či Seznam nezahrnul do indexace ve své databázi, pak nemáte ani možnost být vyhledáni skrz jejich vyhledávače.

V následujících krocích vám popíši, jak rychle a efektivně zrealizovat kontrolu indexace na jakékoliv stránce.

TIP: možná Vás zajímá, jak stránku přidat do vyhledávače Google.

 

První krok – Vypsání stránek ze Sitemapy

Najedeme si do jakéhokoliv svého vytvořeného projektu, který nemusí mít nic společného se stránkou, kterou chceme kontrolovat. V našem případě je to projekt s názvem Collabim.cz.

Následně klikneme na okno nástroje.

Poté se nám objeví seznam nástrojů, které můžeme použít. My v tuto chvíli chceme zkontrolovat indexaci stránek, tudíž klikneme na “Získávač URL ze Sitemapy“.

V tuto chvíli jsme požádáni o vepsání odkazu na naší Sitemapu. Pokud tento odkaz neznáte, pak napište do pole kam píšete webové adresy (URL), vaší stránku s připsáním /robots.txt ve tvaru www.vase_stranka.cz/robots.txt

Po stisknutí tlačítka Enter, by měla vypadat zobrazená stránka zhruba takto:

Zkopírujeme webovou adresu, která odkazuje na naší Sitemapu, tedy v našem případě to je – https://www.collabim.cz/sitemap.xml

Tuto adresu poté vložíme do pole a zmáčkneme tlačítko Vybrat. 

Collabim nám následně vypíše veškeré webové stránky, které se nacházejí v naší Sitemapě.
Tyto stránky si označíme a zkopírujeme. Následně s těmito stránkami budeme pracovat ve druhém kroku.

 

Druhý krok – Vytvoření souboru s informacemi o indexaci

V Collabimu přejdeme do sekce “Jednorázové analýzy” a poté klikneme na “Analýza URL“. V tuto chvíli zkopírujeme naše uložené stránky do pole a zmáčkneme tlačítko Importovat URL adresy & nastavit měření.

Při dotázání se co všechno chceme zanalyzovat, zaškrtneme “Analýza URL indexace,” jak pro Google CZ, tak pro Seznam.cz. Pojmenování analýzy není podstatné a nechám tuto volbu na vás. Po stažení a otevření souboru s analýzou už nás čeká pouze třetí krok.

 

Třetí krok – Jak vyhledávat a číst v souboru s analýzou

Po otevření souboru s analýzou můžete vidět vámi vložené webové stránky společně s dalšími sloupci, jako například “Indexed Google CZ” či “Indexed Seznam.cz“. Zmiňuji právě tyto dva sloupce, protože právě s nimi budeme v následujících minutách pracovat.

Pro zjištění indexace stránek klikněte na malou šipku vedle sloupce s názvem “Indexed Google CZ” a odškrtněte možnost TRUE, stejně jako vidíte na obrázku.

Jako poslední krok klikněte na tlačítko OK a program Excel vám okamžitě zobrazí pouze ty stránky, které nejsou zaindexované vyhledávačem od společnosti Google. Pro kontrolu, zdali Seznam má vaše stránky zaindexované, zaškrtněte opět u sloupce “Indexed Google CZ” čtvereček TRUE a opakujte postup od otevření souboru pro sloupec s názvem “Indexed Seznam.cz“.

 

Chcete zkontrolovat jenom jednu stránku?

Pokud nemáte v plánu hromadnou kontrolu svých stránek, pak je samozřejmě tento postup zdlouhavý. Proto doporučujeme jít na adresu www.google.cz a do vyhledávače napsat vaší stránku s přidáním inurl: (původní operátor info: byl na Google zrušen koncem 03/2019) .
Mělo by to vypadat asi takto:  “inurl:https://www.collabim.cz/”. Tento postup vám zkontroluje indexaci jedné stránky pro vyhledávač google. Pokud vám google zobrazí výsledek na požadovanou stránku, pak tuto stránku máte zaindexovanou. Pro vyhledávač Seznam můžete aplikovat stejný postup, akorát před adresu dejte operátor info:, tedy dotaz bude vypadat takto: “info:https://www.collabim.cz/”.

No a jak odeslat stránky k indexaci, pokud naleznu problém?

Pro Google použijte tento postup:

Pro Seznam potom:

 

 

Už umíte najít nezaindexované stránky? Předejte je hromadně k indexaci…

 

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit