Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Efektivnost marketingových kanálů v GDS 4/4: Co je, kolik stojí a jak funguje Google Data Studio?

Google Data Studio přehled/report pro vás připravili
Digitální architekti
Analytické a strategické studio Digitální architekti se zaměřuje na implementaci a správu webové a digitální analytiky prostřednictvím Google Marketing Platform, Microsoft PowerBI a dalších nástrojů.
Svým klientům přináší zvýšení efektivnosti vynaložených prostředků do marketingu a jeho smysluplný strategický rozvoj založený na datech. Dejte vašemu marketingu smysl a podložte ho daty díky marketingové strategii založené na STDC rámci.

Google Data Studio je zdarma dostupný datový vizualizační nástroj od společnosti Google. Tento druh programů, mezi které patří dále například Microsoft PowerBI, Qlik, Tableu nebo IBM Watson, umožňuje z množství dat z různých zdrojů vytvořit smysluplné manažerské přehledy.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Ty následně slouží pro analýzu či reporting konkrétních dat a pomáhají v manažerském rozhodování i při řešení denních úkolů. I my sami máme veškerou ekonomiku naší firmy včetně některých technický ukazatelů v GDS, koukněte na příklad:

Vzhledem k stále většímu rozvoji problematiky big data se nástroje stávají stále dostupnější a umožňují provádět datové vizualizace a analýzy i bez nutných znalostí programovacích jazyků (ty jsou však nespornou výhodou). To bylo v minulosti nepředstavitelné.

V tomto návodu používáme Google Data Studio pro tvorbu manažerského přehledu souvisejícím s využíváním marketingových kanálů (organické vyhledávání, Facebook, Sklik, Google Ads), investic do nich (útraty) a jejich přínosů (kliknutí, CTR, konverze). Výhodou Google Data Studio je jeho dostupnost – je zdarma ke každému Google účtu a tvoří součást Google Marketing Platform – a fakt, že pracuje s daty z propojených zdrojů v reálném čase.

Vždy při otevření si sáhne do zdroje a načte aktuální data, to je však i jeho velkou nevýhodou při přímém použití s firemní databází, kde může docházet k přetížení, tento postup rozhodně nedoporučujeme (pokud tedy nespustíme replikovanou databázi pro čtení, ale o tom třeba příště). Druhou nevýhodou je, že zatím neumožňuje umístění více datových zdrojů do jednoho grafu.  

Tato nevýhoda již neplatí neboť Google Data Studio dostalo zásadní update a tzv. propojení či blendování dat z více zdrojů do jednoho grafu již nyní umožňuje. To je krásná ukázka toho, jak se tento bezplatný nástroj rychle vyvíjí. Bez této funkce se ale v tomto návodu obejdeme. Pro práci s daty z online marketingových a analytických nástrojů považujeme Google Data Studio za nejvhodnější.

Nástroj funguje tak, že si v něm vytvoříte účet, následně připojíte zdroje svých dat z nichž pak můžete vytvářet přehledy. Výsledné přehledy se ukládají na váš Google Drive, lze je sdílet a vkládat do webových stránek

Na příklad tohoto vložení mrkněte zde.

Google data Studio se změnilo na Looker Studio a my jsme pro vás shrnuli vše potřebné v přehledném článku Looker studio (dříve Google Data Studio): návod, tipy.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit