Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Dva říjnové updaty Google

První polovina roku 2023 byla z hlediska aktualizací poměrně slabá. Google vydal jen několik málo updatů, alespoň ve srovnání s rokem 2022. Společnost se však pravděpodobně připravovala na velké úpravy, které představila až v závěru léta.

Právě na konci léta jsme zaznamenali několik případů jevu, který je obecně znám jako “Google Dance“, což mohlo být způsobeno právě zaváděním nových updatů a eventuálně přípravou aktualizací, které Google měl v plánu vydat v blízké době.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Po poslední velké aktualizace jádra vyhledávače, kterou Google zavedl 22. srpna, došlo hned 14. září k ohlášení nového updatu pro systémy detekující (ne)kvalitní obsah stránek.

Google však nezahálel a ani ne měsíc po této aktualizaci ohlásil hned dva další updaty.

Spam update

Google již nějakou dobu používá systémy pro detekování spamu ve vyhledávání. Tyto systémy se snaží identifikovat stránky, které publikují spamový obsah a porušují tak zásady společnosti Google. Takové stránky pak mohou být ze strany Googlu penalizovány, což se obvykle projeví zhoršením pozic stránek ve vyhledávání, anebo mohou být z vyhledávání vyřazeny úplně.

Jak již Google několikrát v minulosti avizoval – v případě, že dojde k nápravě na straně webu, mohou se pozice opět zlepšit, změna se však může projevit třeba až v intervalu několika měsíců poté. To může být podmíněno případně další aktualizací těchto systémů, jelikož Google své systémy neustále vylepšuje.

Poslední aktualizace systémů pro detekci spamu proběhla v úplném závěru roku 2022. Google novou aktualizaci ohlásil 4. října 2023 a jedná se tak o první spam update vyhledávače v tomto roce.

Říjnový Core update

Nový Core update na sebe nenechal příliš dlouho čekat. Jak bylo zmíněno v úvodu článku, poslední Core update Google začal zavádět 22. srpna a zhruba po měsíci a půl, konkrétně 5. října 2023, ohlásil opět novou aktualizaci jádra vyhledávače.

Aktualizace jádra jsou poměrně rozsáhlé úpravy, které Google implementuje proto, aby ještě více vylepšil výsledky ve vyhledávání. Google se svým uživatelům snaží zprostředkovat co nejrelevantnější výsledky na hledaný dotaz a k tomu používá rozličné systémy, které výsledky ve vyhledávání vyhodnocují. Ve výsledném vyhodnocení hraje roli mnoho faktorů a ty se v průběhu času mohou měnit – proto se Google snaží své systémy neustále aktualizovat.

Kromě menších updatů, které zahrnují vyhodnocení kvality obsahu webových stránek, posuzování recenzních článků z hlediska užitečnosti či detekci spamu na webových stránkách a odkazech, Google několikrát do roka vydá rozsáhlou aktualizaci jádra vyhledávače, v rámci níž se snaží vyhledávač ještě více zpřístupnit svým uživatelům.

Jak už to tak bývá při každém updatu od Googlu, v následujících dnech se tak mohou pozice webových stránek výrazně proměňovat.


Zdroj: developers.google.com

https://developers.google.com/search/updates/ranking

https://developers.google.com/search/updates/spam-updates

https://developers.google.com/search/updates/core-updates

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit