Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Březnový Google Core update a Spam update

Google se po relativně dlouhé době ohlásil s novými aktualizacemi. Naposledy informoval v listopadu 2023 o aktualizaci jádra vyhledávače a krátce poté ještě o updatu systémů pro vyhodnocení recenzních článků. Od té doby jako by se po updatech slehla zem.

Po čtyřech měsících Google potvrdil hned dvě nové aktualizace a to update jádra vyhledávače a update pro systémy detekující spam ve vyhledávání. I přestože Google oficiálně ohlásil tyto aktualizace až 5. března, ve vyhledávání bylo možné spatřit náznaky toho, že na nějakých aktualizacích skutečně pracuje, téměř už od vydání posledního updatu.

Je pro vás SEO zatím velká neznámá a chcete se dozvědět, co to obnáší? Vydali jsme knihu, která obsahuje všechny základní informace a postupy, které pro SEO budete potřebovat. V knize najdete vysvětlení základních SEO pojmů, metody pro optimalizaci nebo třeba i to, jak SEO vyhodnocovat. Chci knihu Základy SEO: Jasně a stručně >>

Od podzimu jsme totiž byli několikrát svědky fluktuace pozic ve vyhledávání, jevu známého jako Google Dance, který často doprovází právě změny algoritmu vyhledávání. Kromě toho jsme také zaznamenali značné AB testování ze strany Googlu, což signalizovalo možnou práci na úpravách.

V posledních měsících docházelo k AB testování výrazně více, což jsme si i ověřili na případu operátoru “allintitle:”. Vypadalo to tedy, že aktualizace je již na spadnutí a už se opravdu schyluje k brzkému ohlášení updatu. Nyní tedy Google finálně potvrdil nové updaty.

Core update

K aktualizaci jádra vyhledávače dochází většinou několikrát do roka. Google se snaží pro své uživatele poskytovat ty nejlepší možné výsledky a tak své systémy neustále vylepšuje.

Pro hodnotící systémy hraje zásadní roli především obsah stránek – zda stránky nabízejí užitečný a relevantní obsah, zda je zajištěna dostatečná odbornost a kvalitní zdroje informací nebo jestli je obsah aktuální.

Dále je zohledněn i technický stav stránek nebo třeba to, zda jsou optimalizované i pro mobilní zařízení. V neposlední řadě také hraje roli i vztah stránek k uživatelskému nastavení vyhledávače – například z hlediska polohy a jazyka.

Samotné vyhledávání pak může být ovlivněno i tzv. personalizovanými výsledky, které vycházejí z dosavadních aktivit daného uživatele. Kompletního průvodce, jak fungují výsledky ve vyhledávání, najdete zde.

Spam update

Kromě Core updatu Google zároveň vydal i update systémů, které kontrolují spam ve vyhledávání. Tyto systémy se snaží zajistit, aby se mezi vyššími pozicemi nezobrazovaly výsledky klamavých nebo nedůvěryhodných stránek.

Jako podezřelé může vyhodnotit například stránky, které jsou “vytapetovány” klíčovými slovy (tzv. keyword stuffing), dále třeba stránky, které uživatelům předkládají jiný obsah než vyhledávači, anebo stránky, které přesměrovávají na klamavý či podvodný obsah atd. Podrobně opět v průvodci zde.

Závěrem

Podle informací na Google Search Status Dashboardu bude trvat zavedení Core updatu zhruba jeden měsíc, zavedení Spam updatu potrvá cca čtrnáct dní. Během tohoto období tedy můžeme očekávat další fluktuaci výsledků ve vyhledávání.


Zdroj: https://developers.google.com/

https://status.search.google.com/products/rGHU1u87FJnkP6W2GwMi/history

https://developers.google.com/search/updates/core-updates

https://developers.google.com/search/updates/spam-updates

https://www.google.com/search/howsearchworks/how-search-works/ranking-results/

https://www.google.com/search/howsearchworks/how-search-works/detecting-spam/

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit