Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

První aktualizace Google jádra tento rok

Uběhl půlrok, co Google zavedl dosud poslední rozsáhlou aktualizaci jádra vyhledávače. Tu začal zavádět 12. září 2022 a dočíst jste se o ni mohli v našem zpravodajství. Tzv. “Core updaty” jsou rozsáhlé a komplexní aktualizace, při nichž dochází k úpravám algoritmu vyhledávače. Smyslem těchto updatů je zajistit co nejvhodnější výsledky vyhledávání, jak uvádí sám Google. O aktualizacích jádra zpravidla Google informuje několikrát do roka.

Tento měsíc – přesněji 15. března 2023 – Google vydal nový Core update a jedná se o první rozsáhlou aktualizaci jádra vyhledávače tento rok. Kompletní zavedení Google jako obvykle odhaduje zhruba na 2 týdny, tudíž je možné, že ještě nějaký čas potrvá, než se případný dopad updatu zcela projeví.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Co je aktualizace jádra?

Těmito rozsáhlými updaty se Google snaží zlepšovat hodnotící systémy algoritmu vyhledávače, díky nimž by měly být na přední příčky vyhledávání zahrnuty co nejrelevantnější stránky. Proto je možné, že pokud některé stránky nesplňovaly kritéria Googlu před aktualizací jádra, po updatu se mohou pozice těchto stránek zlepšit (a taktéž naopak).

Proč dochází k pravidelným aktualizacím?

Na první pohled se může zdát, že pouze dochází k úpravám systému, který doposud nebyl dokonale odladěn. Aktualizace však mají poněkud jiný důvod. Postupem času se totiž neustále rodí spousta nových stránek a případně přibývají i jiné faktory, které mohou změnit náhled na dosavadní kritéria hodnotících systémů. Pokud tedy bylo nějaké schéma aktuální před půl rokem, dnes tomu již může být jinak. Proto Google jednou za čas vydá novou aktualizaci jádra, která zahrne veškeré aktuální hodnotící faktory.

Vliv aktualizace na stránky ve vyhledávání

Google vysvětluje, že pokud aktualizace jádra negativně zasáhne nějaké stránky, nemusí to nutně znamenat, že jsou stránky apriori špatné. Pouze může dojít k tomu, že dle aktuálního stavu byly jiné stránky vyhodnoceny lépe. Google však doporučuje zaměřit se především na kvalitní obsah stránek, který má dle Googlu největší vliv na hodnotící systémy algoritmu.

Dodává, že je vhodné monitorovat případné propady v pozicích a pokusit se identifikovat, na jaké výrazy se příslušné stránky propadly. Může to totiž znamenat, že algoritmus po aktualizaci vyhodnotil, že jiné stránky nabízejí relevantnější obsah pro daný výraz. Pokud je navíc takový obsah původní, respektive originální a ojedinělý, pak to může mít značný vliv na hodnotící systémy.

Bohužel není možné zaručit, že pokud provedete nápravná opatření, dostanete se instantně zpět na lepší pozice. Google totiž upozorňuje, že úpravy se mohou projevit až při další takové aktualizaci, které vydává několikrát do roka.


Zdroj: developers.google.com

https://developers.google.com/search/updates/core-updates

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit