Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

Google AdSense: návod, registrace, výdělky

Google AdSense je populární službou společnosti Google, která umožňuje provozovatelům webových stránek vydělávat peníze prostřednictvím umístění reklam na jejich stránky. V tomto článku se zaměříme na to, jak se do služby zaregistrovat, jak celý systém vlastně funguje a jaké výdělky lze očekávat.

Google AdSense a reklama v praxi

Google AdSense představuje jednu z nejsnadnějších a nejpopulárnějších cest, jak monetizovat webový obsah. Slouží jako most mezi vlastníky webových stránek a inzerenty, kteří chtějí propagovat své produkty nebo služby. Webové stránky a blogy přes Google AdSense snadno integrují PPC reklamy z Google Ads, které jsou pak cíleny na základě obsahu webu nebo zájmů uživatele. Tyto reklamy mají různé formáty, setkáte se s nimi ve formě textu, obrázků nebo videí.

Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Úspěch v monetizaci obsahu závisí na strategickém umístění reklam, výběru správných formátů a kompatibilitě s cílovou skupinou. Důležitou součástí je také nepřetržitá optimalizace a sledování výkonu reklam, což v důsledku vede ke zvýšení výdělků. Google AdSense nabízí robustní analytické nástroje, které pomáhají uživatelům pochopit, jaké reklamy nejlépe fungují, a umožňují přizpůsobit strategii tak, aby odpovídala potřebám a cílům každého webu.

V praxi Google AdSense funguje na velmi jednoduchém principu a umístění reklam na vaši webovou stránku zvládnete během chvilky. Pojďme si v několika bodech shrnout, jak Google AdSense funguje:

 1. přihlásíte se do služby Google AdSense a vytvoříte si účet,
 2. na svůj web vložíte kód reklamy AdSense,
 3. Google zobrazuje na vašem webu reklamy, které jsou relevantní pro obsah vašeho webu,
 4. když uživatelé kliknou na reklamy, získáte provizi.
Google AdSense: Návod, postup, registrace
Obr.: Titulní stránka Google AdSense, registraci a přihlášení provedete prostřednictvím označených tlačítek v pravém horním rohu

Google AdSense nabízí provozovatelům webů, kteří chtějí monetizovat svůj obsah, hned několik zajímavých výhod:

 • špičkové algoritmy Google udržují uživatele na platformě,
 • využití komplexně shromážděných dat k poskytování kontextové reklamy,
 • široká škála reklamních formátů,
 • naprostá kontrola nad formátem, vzhledem a množstvím reklam,
 • jednoduchá registrace i ovládání (v CZ jazyce),
 • obrovský dosah reklamní sítě Google,
 • komplexní nástroje pro tvorbu přehledů.

Google AdSense: Jaký výdělek očekávat?

Obecně platí, že cena za proklik (CPC) u reklam AdSense bývá nižší než CPC u jiných typů online reklam. Důvodem je to, že se reklamy AdSense  obvykle zobrazují na webových stránkách, nikoli na stránkách s výsledky vyhledávání, a jsou méně cílené než reklamy ve vyhledávání. V důsledku toho jsou inzerenti obecně ochotni platit méně za kliknutí na reklamu Google AdSense.

Výdělky z Google AdSense se mohou velmi lišit a závisí na mnoha faktorech. Není možné jednoznačně určit, kolik přesně budete vydělávat, ale níže uvádím několik klíčových faktorů, které ovlivňují potenciální příjmy:

 • Téma obsahu webové stránky: Pro některá témata webů je typická vyšší cena za klik (CPC). Například finance, právo a zdraví často přinášejí vyšší CPC než jiná témata.
 • Zeměpisná lokace: Reklamy zobrazené uživatelům v zemích jako jsou USA, Kanada nebo Velká Británie, obvykle přinášejí vyšší výdělky než reklamy zobrazené v méně rozvinutých regionech.
 • Návštěvnost a aktivita návštěvníků: Kvalitní a relevantní návštěvnost dokáže výrazně zvýšit vaše výdělky. Pokud návštěvníci na vašem webu aktivně hledají informace nebo produkty, je pravděpodobnější, že kliknou na reklamu. Také větší počet uživatelů, kteří navštíví váš web, znamená více zobrazení reklam a potenciálně vyšší příjmy.
 • Metriky tržeb: Výdělky ovlivňují i metriky tržeb, mezi které řadíme nejčastěji CPC (cena za klik), CPM (cena za 1 000 zobrazení) nebo CPA (cena za akci či konverzi).
 • Umístění a formát reklam: Umístění reklam na dobře viditelné a frekventované místo na webu zvyšuje pravděpodobnost kliknutí.
 • Sezónnost: Některé weby zaznamenávají vyšší výdělky během určitých sezón nebo prázdnin.

Zajímá-li vás alespoň odhad tržeb, kterých na základě lokality a tématu webu dokážete dosáhnout, použijte kalkulačku tržeb Google AdSense. Získáte tak odhad potenciálního ročního příjmu v dolarech. Nicméně je nutné dodat, že výsledek může být velmi kolísavý.

Abyste maximalizovali svůj výdělek z reklam v Google AdSense, povolte textové i multimediální reklamy. Zobrazování reklam bez omezení jejich formátu dokáže pozitivně ovlivnit cenu za proklik a vy tak dosáhnete vyššího výdělku.

Výdělky z Google AdSense vám budou vypláceny měsíčně, přičemž společnosti Google náleží provize z každého kliknutí na reklamu za poskytování reklamní platformy. Provozovatel webové stránky, kde se reklama zobrazila, pak získá v závislosti na typu reklamy obvykle 50–70 % částky za kliknutí. Toto procento je zpravidla vyšší v případě reklam ve výsledcích vyhledávání, které jsou obvykle více cílené, mají vyšší míru prokliku a inzerenti jsou tak ochotni za ně zaplatit více.

Vztah Google AdSense a SEO

Možná už jste zaslechli spekulace o tom, že Google AdSense je hodnotícím faktorem, tedy že jeho použití vede k lepším pozicím ve výsledcích vyhledávání. Tuto domněnku Google striktně zamítl, tudíž víme jistě, AdSense hodnotícím faktorem není. Jaká spojitost je tedy mezi Google AdSense a SEO?

Tyto dvě jmenované oblasti se principiálně velmi liší, nicméně zvolíme-li správný přístup, mohou velmi efektivně spolupracovat. Úkolem SEO je ve zkratce přivést na vaše webové stránky co nejvyšší organickou návštěvnost. Jak už jsme zmínili výše v článku, vyšší návštěvnost vede k více zobrazení reklam a pravděpodobně i vyššímu počtu kliknutí na ně. Spojení Google AdSense a SEO tak dokáže dobře fungovat – SEO přivádí na váš web návštěvníky z vyhledávačů a AdSense jim zase nabízí reklamy, na které mohou kliknout. Výsledek? Udržitelný výdělek pro vás.

Použité zdroje

 1. Google AdSense – Vydělávejte na zpeněžování webu. AdSense.Google.com [online]. [cit. 2023-08-11]. Dostupné z: https://adsense.google.com/start/
 2. SOUTHERN, Matt G. Google AdSense: Is It a Google Search Ranking Factor? SearchEngineJournal.com [online]. 2021 [cit. 2023-08-11]. Dostupné z: https://www.searchenginejournal.com/ranking-factors/google-adsense/
 3. How to Earn Money With Google Adsense. Publift.com [online]. 2023 [cit. 2023-08-16]. Dostupné z: https://www.publift.com/blog/how-to-earn-money-with-google-adsense
 4. How To Start Making Money Online With Google AdSense (Ultimate Guide). MonetizeMore.com [online]. 2023 [cit. 2023-08-16]. Dostupné z: https://www.monetizemore.com/blog/ultimate-guide-how-start-making-money-online-google-adsense/
Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit